Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
cihad özsöz
SEYAHAT

Endemik Bir Orman: Kasnak Meşesi

19 Oca 2023

Endemik bitkiler belli bir bölgenin karakteristik özelliği olarak da dikkat çeken doğal güzelliklerden. Sadece o bölgede yetiştiği için özel olan bu bitkilerden Türkiye’de de binlerce örnek bulunuyor. Bunlardan biri kasnak meşesi adı verilen ağaç türü. Bu ağacın oluşturduğu en büyük ormanlardan biri Isparta sınırları içinde yer alıyor. Gündelik hayatın keşmekeşinden uzaklaşmak isteyenler için koruma alanı ilan edilerek yaşatılmaya çalışılan bu doğal güzelliği biraz çekinerek de olsa tanıtmak gerekiyor. Hem özel olduğu için duyulsun ama hem de özel olduğu için ünü o kadar da fazla yayılmasın.

1.5 Bardak

cihad özsöz
1300 hektarlık bu orman Isparta’nın Eğirdir ilçesine bağlı Yukarı Gökdere köyü sınırlarında yer alıyor. 1987 yılında tabiat koruma alanı ilan edilen bölgede 6 asırdan daha uzun süredir yaşayan meşe ağaçları mevcut. Bu anıt ağaçların özellikle sonbahardaki görünümü tarif edilemeyecek bir güzelliğe sahip.

cihad özsöz
Bu ormana ulaşabilmek için, Isparta yönünden geliyorsanız Davraz Dağı’nın eteklerindeki köylerden geçip biraz zahmetli bir yolu tırmanmanız gerekiyor. Yolunuz Eğirdir Gölü’ne düştüyse, Eğirdir’den Kovada’ya oradan da Antalya’ya doğru uzanan eski yolu takip edip, önce Yukarı Gökdere köyüne, oradan da ormanlık alana ulaşabilirsiniz. Güneyden gelecekseniz Isparta üzeri ulaşımı tercih etmenizi öneririm. Antalya - Isparta yolundan Eğirdir’e uzanan eski yol oldukça yorucu, ormana ulaşmak için sapacağınız yol zaten yeteri kadar zorlayıcıyken erkenden yorulmamak işinize gelebilir.

cihad özsöz
Kasnak meşesine ulaştığınızda, gittiğiniz mevsime göre uzun boylu ağaçların arasında bir renk cümbüşüyle karşılaşıyorsunuz. Ben sonbaharda gitmeyi tercih ettiğim için sarının her tonunu sonuna kadar yaşadığım unutulmaz bir tecrübe edindim. Ormanın ne kadar eski olduğunu, doğal şartlar nedeniyle farklı formlara giren ağaçların gövdelerinden anlayabiliyorsunuz. Burada uzun süredir devam eden bir hikâye ve modern insandan uzak kalabilmiş canlılar var.

cihad özsöz
Koruma alanı olduğu için çeşitli izinlere tâbi olan bu alanda sınırlı zaman geçirilebiliyor. Ancak bu alanda da birçok tabiat koruma alanı ya da milli parkta olduğu gibi suistimal olduğunu söylemek gerek. Örneğin treking yapan bir ekiple gittiğim bu ormanda, elindeki küçücük çöpü taşımamak için ormanın derinliklerine gömenleri, sigara molası verenleri ve giriş çıkış yapılan alanda mangal yakanları gördükten sonra korktuğumu itiraf etmeliyim. Anıt ağaçların olduğu bu özel alana her yerde olduğu gibi müthiş bir hassasiyetle yaklaşıldı gerçekten (!).

cihad özsöz
Yüreğimizi ağzıma getiren bu tecrübeyi unutmaya çalışarak biraz da neden bu ağaca kasnak meşesi dendiğine bakalım. Gövdesi düz ve işlenebilir olduğu için çok eskilerden bu yana kullanılan bir ağaç kasnak meşesi. Esnek yapısı nedeniyle eğimli eşyaların üretiminde kullanılan bu ağacın fıçı yapımında uzun süre kullanıldığı biliniyor. Günümüzde de kaplama ve döşeme işleri için başvurulan bir ağaç türü olduğunu belirtmek gerek. Ancak umarım herkes ev yaptırıp ille de kasnak meşesiyle döşeteceğim demez.

cihad özsöz
Endemik, yani sadece Isparta ve civarındaki doğal yaşam alanlarında görülen bir tür olan kasnak meşesi herkesin ilgisini çekerse yakın gelecekte çok üzülebiliriz. Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü birçok alanda olduğu gibi, bu alanda da vakit geçirmek isteyenlerin belli bir ücret karşılığında, randevuyla hareket edebilmelerini sağlayan bir izin mekanizması uyguluyor. Bu sayede kim, ne zaman, ne kadar süreyle burada vakit geçirdi kayıt altına alınmış oluyor.

cihad özsöz
Tüm bu çabalar yukarıda verdiğim örneklerde olduğu gibi suistimal edilebiliyor tabii. O yüzden bizlere düşen hâlâ nefes alabilmemizi sağlayan bu özel alanlar konusunda yakın çevremizi de biraz sarsmak ve kendine getirmek. Çünkü sahip olduğumuz tüm renkler, kasnak meşesinin yaprakları gibi geniş bir renk skalasına sahip doğal güzellikler sayesinde var.

©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?