Pexels
BUSINESS

En Yaygın Finansal Hatalar

12 Oca 2022

En yaygın finansal hatalar çoğumuzun yaptığı ama farkında olmadığı hatalardan oluşuyor. Oysa bu hataların birkaçının önüne bile geçerek finansal anlamda kendinizi büyük oranda rahatlatabilirsiniz. Eğer finansal özgürlüğünüze giden yolda birtakım problemler yaşıyorsanız en yaygın finansal hataları derlediğimiz bu yazıyı mutlaka okuyun.

Aşırı ve anlamsız harcamalar


Şu an her ne kadar Türkiye’de birçoğumuz temel ihtiyaçları için bile harcama yapamıyor olsa da tekrar eden aşırı ve anlamsız harcamalar finansal özgürlüğümüze giden en büyük engellerden biridir. Artan kahve fiyatları düşünüldüğünde kahveyi her gün dışarıdan almak yerine evde yaptığınızda elde edeceğiniz tasarruf yıllık hesaplandığında hiç de azımsanacak bir miktar değildir. Üstelik bu parayı yatırım için kullandığınızı düşündüğünüzde ortaya çıkan sonuçlar daha üzücü olabilir. 

Bitmeyen ödemeler


Bu olmazsa olmaz dediğiniz ürünleri dışarıda bıraktığınızda her ay düzenli faturasını ödediğiniz aboneliklerinizi bir gözden geçirin. Spotify, YouTube Premium, Netflix, Digiturk, spor salonu, mobil hizmet vs. gibi hizmetlerin her birinden %100 faydalanamıyoruz. Misal bazılarımız ayda 4 defa gittiği spor salonuna yüzlerce lira para ödüyor. Haftada bir akşam bile oturup film izlemediği hâlde Netflix’e her ay para ödeyen insanlar var. Bu bitmeyen gereksiz ödemeler en yaygın finansal hataların başında geliyor. 

Ödünç parayla yaşamak


Günümüzde kredi kartı kullanmanın finansal açıdan bazı faydaları yok değil. Kredi puanınızı yükseltmeniz ilerleyen zamanlarda size pek çok fayda sağlayabilir. Yine de temel giderleriniz dışındaki ek harcamalar için kredi kartını kullanmak ve bunun çoğu zaman dozunu kaçırmak sizi ödünç parayla yaşamaya mahkum edebilir. Bir anda kendinizi bir sonraki ayın parasını bugünden harcarken bulabilirsiniz. 

Maaştan maaşa yaşamak


Birçoğumuz elimizde olmayan sebeplerden dolayı maaştan maşa yaşıyoruz. Ne tasarruf ne de ufak tefek zevklerimiz için kenara ayırabilecek para bulamıyoruz. Durum böyleyken maaştan maşa yaşamak kaçınılmaz hâle geliyor. Eğer her şeye rağmen bir şekilde tasarruf etmeyi başarabiliyorsanız en az üç maaşınız kadar olan bir parayı biriktirmeye çalışın. Böylece kriz durumlarında karşılaşacağınız zorluklarda kredi kartınıza başvurmak zorunda kalmazsınız. 

Emekliliğe yatırım yapmamak


Eğer hayatınızın bir noktasından itibaren, bu ne kadar erken olursa o kadar iyi, paranızı kendiniz için çalıştırmaya başlamazsanız çalışmayı hiç bırakamazsınız. Her yıl belirli bir miktar para ile tasarruf yaparak finansal piyasalardaki yatırım araçlarına yatırım yapabilirsiniz. Birikimlerinizi mevduat hesabınızda tutmak bile bir anlamda geleceğinize yatırım yapmanızı sağlayacaktır. Bu yüzden bir noktadan sonra artık emekliliğinizi düşünmeye başlayın ve emekliliğiniz için yatırım yapmaya başlayın. Kimse 75 yaşında hâlâ çalışıyor olmak istemez. 

Borçları tasarrufla kapatmak


Sakın ama sakın borçlarınızı tasarruf ya da yatırım hesabınızdaki parayla kapatmaya çalışmayın. Daha önce birleşik getirinin gücünden bahsetmiştik. Yatırım hesabınızdan çektiğiniz her bir kuruş erken emekliliğe ya da finansal özgürlüğe giden yolda size büyük zarar verir. Bu sebeple yatırım hesabınızdaki para yokmuş gibi davranmak için sizin için daha iyi olacaktır. 

Bir plana uygun yaşamamak


Her gün saatlerimizi bize hiçbir faydası olmayan gereksiz şeylere vakit ayırarak geçiriyoruz. Elbet bu gereksiz şeyler kafamızın boşalmasına, biraz da olsa nefes almamızı sağlayabilir. Yine de gereksiz şeylere ayırdığımız vakti iyi bir plan için ayırmıyoruz. Finansal açıdan ne durumda olduğunuzu görmek, gelecekte nasıl adımlar atmanız gerektiğini çözmek için haftada 1-2 saat de olsa finansal mevcudiyetinize kafa yormanız gerekir. Bu yüzden bir plana uygun yaşamak için kendinize vakit ayırmaya çalışın. 
©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?