En Popüler F1 Pistleri
SEYAHAT

En Popüler F1 Pistleri

Dünyanın en çok izlenen motor sporlarından biri olan Formula 1, araçları kadar pistleriyle de oldukça dikkat çekiyor. İlk Dünya Şampiyonası’na ev sahipliği yapmış pist olan Silverstone’dan beri 72 pist yarışlarda yer aldı. Şampiyonada yer alacak pistler her yıl değişse de her pistin kendine ait bir özelliği var. Bazıları tam bir sokak yarışıyken bazıları ise şehir merkezinden oldukça uzakta konumlanıyor. Sizin için dünyada F1 heyecanına tanık olmuş, yüksek motor seslerinin yankılandığı en popüler F1 pistlerini listeledik.

Yayın Tarihi :18 May 2021
Süre :1.5 Bardak

Monako Grand Prix – Circuit de Monaco
Şehrin merkezinde, dar sokaklardan oluşan bu pist, her F1 pilotunun podyuma çıkmak isteyeceği bir pist. Oldukça şık görünümüyle yarışı ultra lüks teknelerinden izleyen seyircisiyle Circuit de Monaco, en tehlike ve zor pistlerden de biri. 3,370 kilometre uzunluğundaki bu pist toplamda 78 turla pilotların sınırlarını zorluyor. Keskin virajlarıyla araçların hızı zaman zaman 50 km’ye kadar düşebiliyor. 1955 yılından beri Formula 1 yarışlarının gözde yarışlarının yapıldığı Monte Carlo’da şu ana kadar en çok yarış kazanan takım McLaren olurken pilot ise Brezilyalı Ayrton Senna. Bu pistte hata yapma payı neredeyse sıfıra inerken dar virajlar pilotların yüzde yüz konsantrasyonunu gerektiriyor. Bu göz alıcı piste ulaşmak için ise Nisk’den 20 dakika uzaklıkta olan Monako’ya tren, araba veya helikopter kullanmak gerekiyor.

Britanya Grand Prix – Silverstone
Formula 1 tarihindeki önemiyle Silverstone her takım için özel bir yere sahip. İlk yarışın yapıldığı bu pist 1971 yılında kurulmuş. Teknik özellikleriyle bir yarış pistinde olması gereken tüm özelliklere sahip Silverstone, yarışın en keyifle seyredildiği pistlerden de biri. Londra’nın 115 kilometre kuzeyinde yer alıyor. Çoğu zaman yağmurlu günlerde yarışlar olduğu için pilotlar ekstra dikkatli davranmak durumunda kalıyor ve bu da seyirciye güzel bir seyir keyfi yaşatıyor. Toplam 60 tur ve 4,141 kilometre uzunluğundaki Silverstone pistine en iyi ulaşım yolu ise karayoluyla mümkün oluyor.

Macaristan Grand Prix - Budapeşte Hungaroring 
Formula 1 yarışlarına ilk olarak 1930’da ev sahipliği yapan Macaristan’daki Hungaroring’in pist uzunluğu 3,975 kilometre. Dar ve bol virajlı yapısıyla pilotları zorlayan bu pistte 77 tur boyunca 20 pilot kıyasıya yarışıyor. Şu ana kadar en çok yarış kazanan takım McLaren olurken en çok yarış kazanan ise Alman pilot Michael Schumacher. Budapeşte’nin Ferihegy Havalimanı’ndan ulaşımın rahatça sağlandığı Hungaroring’in aynı zamanda bulunduğu konum sayesinde yarışlar çevredeki birçok noktadan da rahatça izlenebiliyor.

İtalya Grand Prix – Autodromo Nazionale di Monza
Formula 1’in en eski ve uzun pistlerinden biri olan Monza, 5,783 kilometre uzunluğunda. 1921 yılında yapılan ilk yarışla motor sporu etkinliklerinin en bilindik ev sahiplerinden. İtalyan marka Ferrari’nin ‘’mabedi’’ olarak bilinen bu pist özellikle Ferrari pilotları için oldukça önemli. Oval şekildeki bu pist toplam 53 tur ve 7 virajıyla Formula 1’in olmazsa olmaz pistlerinden biri. 2020 yılındaki yarışta Lewis Hamilton Autodromo Nazionale di Monza’da Formula 1 tarihinin en hızlı tur rekorunu kırmıştı. Motor gücünün büyük önem taşıdığı bu pist, Milano’nun 20 km kuzeydoğusunda yer alıyor. 

İstanbul Grand Prix – İstanbul Park
Formula 1’in en zor pistlerinden biri olan İstanbul Park, pilotları zorlayan ve heyecanlandıran bir pist. 2005 yılından beri düzenlenen yarışların sonuncusu 2020 yılının kasım ayında gerçekleşti. 8. virajıyla ünlü bu pistte pilotlar en yüksek G kuvvetine maruz kalıyorlar. Ayrıca diğer pistlere nazaran İstanbul Park’ta araçlar tersine hareket ediyor. 5,378 kilometre uzunluğundaki pistte toplamda 13 viraj bulunuyor.
Yukarı Kaydır