Pexels
BUSINESS

En İyi Bütçe Yapma Uygulamaları

29 Ara 2021

En iyi bütçe yapma uygulamaları, gelirinizi ve giderinizi anlamanıza ve bu sayede harcamalarınızı yönetmenize yardımcı olur. Bu uygulamalar işlemlerinizi takip etmek ve harcamalarınızı seçtiğiniz bütçeyle eşleşecek şekilde kategorilendirmek için banka hesaplarınıza ya da kredi kartlarınıza bağlanabilir. Böylece paranız üzerindeki hakimiyet gücünüz artar ve emekliliğiniz, yatırımlarınız ya da sevdiğiniz şeyleri satın almak için tasarruf edebilirsiniz. Peki, bu konudaki en başarılı bütçe yapma uygulamaları hangileri? Gelin birlikte inceleyelim.

You Need a Budget (YNAB)


You Need a Budget, bütçe yapma uygulamaları arasında açık ara en iyi uygulama olabilir. YNAB, banka hesaplarınızı senkronize etme, verilerinizi bir dosyadan içe aktarma veya her bir işlemi manuel olarak girme imkanı sunar. 

YNAB ilk etapta bütçe yapmaya yeni başlayanlar için karışık bir arayüze sahip olsa da sunduğu video eğitimler, webinarlar ve yazılı rehber içerikler sayesinde uygulamayı aktif bir şekilde nasıl kullanacağınızı öğrenebilirsiniz. Diğer taraftan YNAB, rakiplerinin aksine sadece harcamalarınızı takip etmenizi sağlamaz aynı zamanda proaktif bir bütçeleme yaklaşımı sunar. 

Uygulamanın tek dezavantajı yıllık 84 dolarlık ücreti. 

Mint


Eğer ücretsiz ve basit bir bütçe yapma uygulaması arıyorsanız devreye Mint giriyor. Ücretsiz uygulamalar arasında, harcama alışkanlıklarınızı yönetmek ve kendinize göre bir plan hazırlamak için Mint’i rahatlıkla kullanabilirsiniz. Uygulama her ne kadar ücretsiz olsa da uygulama içi finansal reklamlar ile karşılaşabilirsiniz. 

Uygulama içinde finansal hesaplarınızı tıpkı YNAB’da olduğu gibi senkronize edebilir veya tüm harcamalarınızı manuel olarak girebilirsiniz. Mint’in ücretsiz bir bütçe uygulaması olarak en güzel yanı, tüm hesaplarınızı tek bir yerde görmenizi ve günlük harcamalarınızı takip etmenizi sağlamasıdır. Bütçe yapmaya yeni başlayanlar için kavraması oldukça basit bir arayüze sahip.

Simplifi by Quicken


Simplifi by Quicken en iyi bütçe yapma uygulamaları arasında harcamalarınızı en rahatlıkla takip edebileceğiniz uygulama olabilir. Uygulamayı kullanmaya başlamak için banka hesaplarını senkronize etmeniz gerekiyor ve ardından mali durumunuzun tam bir anlık görüntüsüne sahip olacaksınız. 

Simplifi, harcamalarınızı otomatik olarak sınıflandırır, yinelenen faturaları ve abonelikleri takip eder ve harcamalarınızın bütçenizi aşmaması için size uyarılar gönderir. Uygulama üzerinden oluşturacağınız özel izleme listeleriyle birden fazla alanda harcamalarınızı takip edebilir ve yönetebilirsiniz.

Simplifi tıpkı YNAB gibi ücretli bir uygulama. Yıllık 35 dolarlık bir ücreti var.

Zeta


Listenin son sırasında çiftler için özel tasarlanmış ücretsiz bir bütçe yapma uygulaması var. Zeta, sevdiğiniz insanla ortak mali durumunuzun bir tablosunu oluşturmak için hesaplarınızı uygulama ile senkronize etmenize veya verilerinizi manuel olarak girmenize imkan tanır. Uygulama listedeki diğer bütçe yapma uygulamaları gibi rahatlıkla bütçe oluşturabilir, harcamalarınızı takip edebilir, ortak hedeflerinizi belirleyebilir ve faturalarınızı yönetebilir. 

Modern çağda aşk ve parayı değişik bir şekilde bir araya getiren bu uygulama, gelecek planları için tasarruf etmeyi ve yatırım yapmayı tercih eden çiftler için biçilmiş kaftan olabilir. Üstelik Zeta’da ortak bütçenin yanı sıra ayrıca kendinize kişisel bütçeler de oluşturabilirsiniz. 

Zeta’nın YNAB gibi geniş bir eğitim arşivi olmasa da blog sayfasında yer alan içerikler temel düzeyde ihtiyaç duyacağınız her türlü bilgiyi size sağlayacaktır. 

Ayrıca listede yer veremediğimiz şu bütçe yapma uygulamalarına da bir göz atabilirsiniz: PocketGuard, Personal Capital, Goodbudget, EveryDollar, Honeydue ve Fudget. Bu uygulamalar da en az yukarıdaki uygulamalar kadar başarılı.

Son olarak da şunları söylemekte fayda var: Bütçe yapmak, sevdiğiniz şeylere para harcayamayacağınız anlamına gelmez. Aksine, sevdiğiniz şeylere para harcayabilecek duruma gelmek için bütçe yapmalısınız. Bütçe sadece anlık zevklerinizle de ilgili olmayabilir. Erken emekli olmak için yatırımlarınızı artırmak ve bunun için de tasarruf etmek istiyor olabilirsiniz. Amacınız her ne olursa olsun, yukarıdaki bütçe yapma uygulamaları işinizi oldukça kolaylaştıracaktır. 
©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?