Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
En Büyük Şovmen: Phineas Taylor Barnum
wikipedia
BİYOGRAFİ

En Büyük Şovmen: Phineas Taylor Barnum

The Greatest Showman (Tr: Muhteşem Şovmen) isimli filme konu edinilmiş olan Phineas Taylor Barnum, gösteri dünyasına şekil vermiş bir insan olarak karşımıza çıkmakta. Şov yapmaktan hoşlanan Barnum, aynı zamanda kurnazlığıyla da öne çıkmakta. Bu yazımızda, sizler için dünyanın en büyük sirki olan Barnum Sirki’nin kurucusu Phineas Taylor Barnum’u kaleme aldık.

Editör :İrem Başkan
Yayın Tarihi :16 Eyl 2022
Süre :2 Bardak

national portrait gallery
Phineas Taylor Barnum, 5 Temmuz 1810 tarihinde Amerika Birleşik Devletleri’nin Connecticut isimli eyaletinde dünyaya gözlerini açtı. ‘’Her dakika bir enayi doğuyor.’’ lafı ile anılan Barnum’un bu sözü söylediğine dair bir kanıt bulunmasa da gösteri dünyası içinde büyük bir yer etmiş olan bu adamın bu tarz bir cümle kurmuş olma ihtimalinin yüksek olduğunu söyleyebiliriz. Kendisini zamanında ‘sahtekarlık prensi’ şeklinde tanımlamış olan Barnum, çocukluk döneminden beri girişimci bir yapıya sahipti. Barnum, çocukken para kazanmak için girişimci olması gerektiğini fark etti ve harekete geçti. Çocuk Barnum, yerel toplantılarda para kazanmak adına ev yapımı vişne romu ve çeşitli atıştırmalıklar satarak hem amacına ulaşmasını sağlayacak ilk adımı attı hem de insanların ilgisini çekti. Çocukluk döneminden itibaren girişimci bir tavır sergileyen Barnum, 12 yaşına geldiği zaman kendi hayvanlarını satın alabilecek kadar paraya sahipti. Bu adam, 21 yaşında da girişimciliği sayesinde bir mağazanın ve The Herald of Freedom isimli gazetenin sahibi oldu. 
Çokça para kazanma amacından ve insanların akıllarında yer etme isteğinden vazgeçmeyen Barnum, bir süre sonra şov dünyasına atılması gerektiğini fark etti. 1835 senesinde Joice Heth isimli bir kadını satın alan Barnum, bu kadını kullanarak gösteri ve eğlence sektöründe yerini almayı başardı. Barnum, bahsi geçen kadını George Washington’un 161 yaşındaki eski hemşiresi olarak insanlara tanıttı. Tabii ki, 161 yaşında ve zamanında George Washington ile ilgilenmiş olan bu kadın tüm dikkatleri üzerine çekti. Barnum, bu kadının varlığını bir fırsata çevirerek bu kadını New York ve New England gibi farklı bölgelere götürdü ve gösteriyi herkesle buluşturmaya çalıştı. İnsanlar bu kadının solgun renkli tenini görmek ve George Washington hikayeleri dinlemek için uzun kuyruklar oluşturdu. Daha sonra, Barnum bu kadınla gerçekleştirdiği gösteriyi daha da ilginç bir hale getirmek için bu kadının dışarıdan kontrol edilen bir otomat olduğunu öne sürdü. Joice Heth 1836 yılının şubat ayında vefat etti ve Barnum bu kadının ölümünü bile bir gösteriye dönüştürdü. Barnum, Heth’in otopsisini halka açık bir alanda yaptı ve otopsiyi izlemek isteyen insanlardan 50 cent aldı. Bu otopsiyle birlikte Barnum’un uzun bir süredir herkesi kandırdığı ortaya çıktı. Joice Heth aslında 80 yaşından büyük değildi ve gerçek bir insandı. İşte, bu kısa gösteri hikayesiyle birlikte Barnum’un neden kendisine ‘sahtekarlık prensi’ dediğini anlamışsınızdır. 

amalfi notizie
Dış görünüş açısından farklı karşılanan özelliklere ve birbirinden dikkat çekici yeteneklere sahip insanları kullanarak bir servet elde eden Barnum, 1841-1865 yılları arasında American Museum isimli müzeyi çalıştırdı. Bu müzede farklı ve garip durumlara yer verip insanları gösteri ve eğlence dünyasına çeken Barnum, 1871 senesinde James Anthony Bailey ile birlikte gezici bir sirk açtı. Bu sirkte de müzesinde yer almış olan dikkat çekici işlere ve benzerlerine yer veren Barnum, açılan bu sirk sayesinde daha da popülerleşmeye başladı. Bunun üzerine, Barnum bu sirkten 'greatest show on earth’ yani ‘Dünya’nın en büyük gösterisi’ olarak bahsetmeye başladı. Palyaçolardan cüce insanlara, cüce insanlardan çeşitli hayvanlara kadar pek çok ilginç durumun yer aldığı bu sirk Phineas Taylor Barnum’un en görkemli işi oldu. Gösteri dünyasındaki bu canlılığa ek olarak, insanların pek çok bireye uyan durumları kendilerine özelmiş gibi algılaması şeklinde bilinen Forer etkisinin ismi Barnum’un gözlemleri sonucunda Barnum etkisi olarak değişti. Ayrıca, hem aldatıcı hem de başarılı bir girişimci olan Barnum tren vagonlarını hareket eden reklam panoları olarak kullanmayı akıl etti ve dünyadaki ilk reklam panosunu ortaya çıkarttı. Bu hareketli hayatı yaşayan ve şov dünyasını şekillendiren Barnum, 7 Nisan 1891 tarihinde dünyaya gözlerini kapadı. 

Yukarı Kaydır