Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
GLOBAL NEWS

Elon Musk’a Beyin Çipi Deneylerinde 1500 Hayvanın Ölümüne İlişkin Soruşturma

07 Ara 2022

Son zamanlarda Twitter’ı satın almasıyla gündeme gelen milyarder iş adamı Elon Musk’ın, beyin implantı geliştirdiği şirketi Neuralink’e; şirkette yapılan deneylerin hayvan haklarını ihlal ettiği gerekçesiyle soruşturma başlatıldı.

Twitter’ı satın alması, Mars projeleri ve Tesla gibi birçok konuda gündeme gelmiş milyarder iş adamı Elon Musk, bu kez de şirketinin hayvan hakları ihlaline yönelik ihlalleri üzerine gündeme geldi.
 
Reuters’in isimsiz kaynaklar aracılığıyla gündeme getirdiği haberine göre, beyin implantı geliştiren şirketin çalışanları; hayvanlar üzerinde yapılan testlerin aceleye getirildiğini, bu durumun hayvanların gereksiz acı çekmelerine ve ölmelerine neden olduğunu ileri sürerek şikâyette bulundu.
 
Beyine takılan bir çip aracılığıyla felçli insanların tekrar yürüyebilmesi ve diğer sinirsel hastalıklara çözüm bulmayı amaçlayan Neuralink şirketi, bünyesinde yaptığı deneylerden dolayı hayvan haklarının ihlal edilmesikonusunda gündeme geldi.
 
Neuralink şirketine yönelik soruşturmanın, birkaç ay öncesinde Tarım Bakanlığı Genel Müfettişi tarafından, federal bir savcının talebiyle açıldığı bildiriliyor. Soruşturmanın hayvan haklarının ihlali konusuna odaklandığı öne sürülüyor.
 

Reuters’in incelediği şirket dokümanlarında, çalışanların şirket içinde gerçekleştirilen hayvan deneylerine yönelik rahatsızlıklarının giderek arttırıldığı bildirildi. Belgelerde, çalışanların Elon Musk’tan işleri hızlandırma konusunda gelen baskı nedeniyle deneylerin aceleye getirildiği konusundaki şikâyetleri yer aldı. Aynı zamanda çalışanlar, başarısız testlerin tekrar edilmesiyle daha fazla hayvanın deneylerde kullanılarak can verdiğini de vurguladı. 
 
İncelenen dökümanlarda, Neuralink şirketinde gerçekleştirilen deneylerde 2018 yılından bu yana 1500 civarında hayvanın hayatını kaybettiği bilgisi bulunuyor. Bunların arasında 280’den fazla koyun, domuz ve maymunun yer aldığı biliniyor. Reuters’in isimsiz kaynaklarından gelen açıklamalar ise bu rakamların sadece kaba bir tahmin olduğunu, şirketin konuya ilişkin raporlarının detaylıca tutulmadığı yönünde oldu. 
 
Neuralink şirketinin hayvanlar üzerinde deney yapma izni bulunuyor ve şirketin tüm tesisleri tarım bakanlığının kontrolünden geçer not aldığı biliniyor. Tıbbi amaçlara sahip şirketlerin hayvanlar üzerinde deney yapma hakkına sahip olduğu ortada olsa bile Neuralink şirketinin çalışanları, şirkette düzenlenen testlerin başarısızlığının Elon Musk’tan gelen baskı nedeniyle arttığını dile getiriyor ve başarısız testlerin sayısının arttıkça gereğinden fazla hayvanın yaşamını yitirdiği yönünde şikayetleriyle gündeme geliyor.
 


KAYNAK:
 
 

©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?