Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
El Değmiş Yemekler Daha mı Lezzetli?
GASTRONOMİ

El Değmiş Yemekler Daha mı Lezzetli?

“Anne eli değmiş gibi” sözünü çok duymuşuzdur. Bu bahsi geçen kişiler yemek yapmaya alışkın olan ve uzun yıllar boyunca tecrübe kazanmış kişiler oluyor genellikle. Bunların yanı sıra yıllarca yemek yapmasına rağmen yine de diğerleri kadar lezzetli yemek yapamayan kişiler de yok değil. Peki fark nerede? Gerçekten “eli lezzetli” dediğimiz kişilerin elleri farklı mı? Kısaca söylemek gerekirse evet. Bilimsel olarak açıklamak gerekirse, detayları yazımızda.

Yayın Tarihi :22 Eyl 2022
Süre :2 Bardak

Yemek yapmak bugün pek çok kişinin sevdiği bir uğraş. Bazılarıysa fellik fellik kaçıyor bundan. İşin aslı söz konusu gıda olunca sağlık açısından yemekleri, onu yapmayı sevenlerin hazırlamasında fayda var. Diğer türlü çiğnemesi imkânsız köftelerden kaşık girmeyen pilavlara kadar talihsiz serüvenler ortaya çıkabiliyor. Keyifsiz sofraları ortadan kaldırmak için eğer yemek yapmayı sevmiyor ama yine de hazırlamak mecburiyetinde kalıyorsanız, yemek işinin birkaç tüyosunu öğrenmek yararlı olabilir. Eğer eliniz lezzetli değilse bile en azından hazırladığınız sofralarda oturanlar doyarak kalkabilir.

Tecrübeli ellerden bahsetmiştik. Haliyle bu kişiler çoğunlukla kadınlardan oluşuyor çünkü ev hanımları bu işin Pîr’i sayılabilecek düzeyde. Yemek yapma potansiyelleri göz önüne alındığında şaşırtıcı bir sonuç değil. Bir hamurun en güzel hangi ortamda mayalanabileceğinden tutun da düdüklü tencerenin ne zaman açılması gerektiğine kadar hassas bilgiler hep onlarda. Bu da onları tartışmasız eli lezzetli kişiler statüsüne koyuyor. Öyle ama az önce tecrübeye rağmen lezzetli yemek yapamayanlardan da bahsetmiştik. İşte tam bu noktada bilim devreye giriyor. Elimizdeki bakteriler yaptığımız yemeklere lezzet katıyor(muş).

Belçika’da başlatılan bir araştırmanın sonuçları gösteriyor ki elinde Lactobacillus isimli bakteri türü barındıran kişilerin yemekleri gerçekten de daha lezzetli oluyor. Hepimiz hayatımızın her yerinde bakterilerin var olduğunu biliyoruz. Hatta ellerimizde 381 çeşit bakteri bulunurken mayalarda bu sayı yalnızca 131. Bu da şunu gösteriyor ki gözle görünmeyen minik dostlarımız lezzete lezzet katıyor

Belçika’lı bir firma olan Puratos, profesyonel bir pastane tedarikçisi. Ticari faaliyetlerinin yanında yaptıkları iş onlar için bir anlam ifade ediyor. Dünyanın farklı yerlerinden en özel ve yıllanmış mayaları bulup topluyor, yaşatmaya devam ediyorlar. Amaç ise gelecek nesillere bu değerli ve yararlı mirası aktarıp yok olmasını engellemek.

Araştırmada, seçilmiş olan fırıncılara aynı un gönderilip ekşi maya tutturmaları isteniyor. Bir aylık sürenin sonundan Belçika’ya fırıncılar davet ediliyor ve ellerinden, mayalarından, undan ayrıca mayalarken kullandıkları sudan örnek alınıyor. Örneklerin DNA analizleri çıkartılarak Amerika’ya, North Carolina Üniversitesi’ne gönderiliyor. Burada metagenomics adı verilen özel yöntemle DNA’ların bakteri ve mantar hücreleri belirleniyor. Sonuçta Lactobacillus cinsi bakteriler ellerde 37, mayalarda 22 çeşit çıkıyor ve bunların tipleri de fırıncıdan fırıncıya farklılık gösteriyor.

16 fırıncının elinde istisnasız olarak bu bakteriye rastlanıyor ve normal bir insanın eline oranla çok daha yüksek. Şaşırtıcı olmayan bir başka sonuç ise bu bakteri sayısının kadınlarda, erkeklere oranla çok daha yüksek çıkması. Normal şartlarda insanların ellerinde Staphylococcus, Streptococus, Corynebacterium gibi yararlı bakteriler zaten bulunuyor. Lactobacillus yalnızca insanların yüzde 2 ile 6’sında bulunuyor ve bu bakteri, ekşi mayanın doğasında da bulunuyor. Bununla birlikte tat gelişimine katkı sağlıyor.

Bu araştırma eli lezzetli diyerek bahsettiğimiz insanların gerçekten öyle olabileceklerine dair ilginç bir çalışma örneği. Bilimin ışığında geçmiş tecrübelerin de katkısıyla ortaya çıkan bu sonuç, bir kez daha gösteriyor ki geleneksel yöntemlerle yapılan yemekler her zaman farklı olacak. Elbette her yemeğe insanlar elini değsin diyemeyiz ama en azından hem hijyenik hem de özenle hazırlanmış olanlar artı puan almaya devam edecek. Sofranız bereketli, eliniz lezzetli olsun.

Kaynak:
Aydan Üstünkanat, “El Lezzeti Şehir Efsanesi mi?” Food Online, Haziran – Temmuz – Ağustos 2022.

Yukarı Kaydır