Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
BUSINESS

Ekip Üyesi Olmak Mı Yoksa Bireysel Çalışmak Mı?

23 Ara 2022

Yaşam boyu her birimiz farklı çalışma stilleri kullanırız. Bireysel ya da ekip olarak çalışmak da bunlardan bir tanesidir. Günümüzde bu konu iş hayatında da oldukça tartışmalı. Başlangıçta ekip çalışmasının daha verimli olduğu fikri yaygınlaşsa da zamanla bireysel çalışmanın da olumlu yönleri keşfedildi. Hala tartışmalar sürerken biz de bu yazımızda bireysel çalışmanın ve ekip üyesi olmanın tüm yönlerinden bahsedeceğiz.

İş hayatında bazılarımız bir ekiple çalışıp ortak bir sonuca varmayı tercih ederken, bazılarımızda bireysel çalışarak kendi ürünlerini ortaya koymayı tercih edebiliyor. Elbette bu tercih her zaman çalışanın kendisine bırakılmıyor. Çalışılan kurum zorunlu bir seçimi çalışana dayatabiliyor da. Hal böyle olunca iki tür çalışmaya da farklı yönlerden bakabilmek ve uyum sağlayabilmek önem kazanıyor. Araştırmalar da tek bir çalışma türüne odaklanmak yerine ikisini de deneyimlemenin ve uygun zamanlarda uygulamaya geçirmenin bireyi iş hayatında daha olumlu etkilediğini gösteriyor. Araştırmacılar kişilerin hem ekiple hem de birey olarak kendi başlarına çalışma konusunda deneyim kazanmalarının önemli olduğunu da belirtiyor. Bugün iki tür çalışma yönteminin de farklı yönlerini mercek altına alarak bize faydalarının ne olabileceğine bakacağız.

Bireysel çalışmanın odaklanma açısından yüksek verim alınan bir çalışma olduğuna dair araştırmalar bulunmakta. Kişi yalnızca kendi eylemine odaklandığında dikkatini daha kolay toplayabiliyor. Ayrıca kendi çalışma ortamını da kendisi kurmuş oluyor ve dikkatini dağıtacağını düşündüğü etkenlerden uzaklaşabiliyor. Yalnız olabileceği bir yeri çalışma ortamı olarak seçebiliyor ve etrafta herhangi bir harekete zihni kaymamış oluyor. Ayrıca kişi ortamı kendisine göre düzenleyebileceğinden rahat çalışacağı bir atmosfer yaratma şansını da yakalamış oluyor. Kendi seçtiği bir müziği, bir fincan çayı ya da kahveyi çalışma saatlerine ortak edebiliyor. Ayrıca kendi öğrenme şekline ve pratiğine uygun bir plan da hazırlayabiliyor. Kafasındaki fikirleri kendi zamanına ve tarzına uygun olarak zamana yayabiliyor. Çok fazla kişiyle iletişim kurmak zorunda olmadığından çalışmada duraksamalar ya da kopmalar olma ihtimali azalıyor.

Grup çalışmasına baktığımızda ise onun da birçok olumlu yönü ve faydası olduğunu görebiliyoruz. Grup çalışması özellikle yeni perspektifler kazanmak adına bize çok geniş bir alan sunuyor. Kendinizden farklı birçok insanın düşünme tarzını ve olaylara bakış açısını öğrenme fırsatı buluyorsunuz. Bu sizin de kendi bildiklerinizle karşılaştırmalar yaparak yeni bilgiler üretmenizi sağlıyor. Bir grupla birlikte çalıştığınızda erteleme davranışında bulunma ihtimaliniz de azalıyor. Grubun dinamiği içinde belirlenen tarihlere göre işleri halletmek önem kazanıyor. Yapılan çalışmanın teslim tarihine göre gruptaki herkesin işini bitirmesi gereken tarihler belirlenebiliyor. Süreç içinde grup içi görev değişikliklerinin yapılabilmesi ve ekip üyelerinin birbirinden yardım alabilmesi de avantajlı yönlerden bir diğeri. Zorlanılan anlarda bu konuda daha bilgili olabilecek bir ekip üyesine hemen başvurmak mümkün.

Bir grubun içinde birçok zihnin birleşmesi belli oranda bir kaosa neden olabileceği gibi ortaya çok önemli fikirlerin de çıkmasını sağlayabiliyor. Yani aslında gruba ait bir özellik hem olumlu hem de olumsuz bir yöne kayabiliyor. Aynı şekilde kişinin bireysel olarak çalışması kendi zamanlamasına uygun bir planlama yapabilmesine yararken, erteleme davranışının daha yoğun yaşanmasına da neden olabiliyor. Bu noktada bireysel farklılıklar devreye girmiş oluyor. Kişinin motivasyonu, öğrenmeye dair deneyimleri, çalışma tarzı, iletişim gücü, hızı gibi birçok etken bu süreçler üzerinde fark yaratıyor. Ayrıca bireysel farklılıklar dışında da süreci etkileyen başka dinamikler bulunuyor. Çalışanlar arasındaki bağlar, çalışılan yerde kurulan ortam, işverenin desteği gibi birçok etken daha bulunuyor. Tüm bu etkenlerin gözden geçirilmesi önem kazanıyor.

Duruma böyle bakıldığında bireysellik ya da ekip çalışması en iyisidir gibi bir sonuca varmak mümkün olmuyor. Öncelikle koşulların değerlendirilmesi ve onlara uygun bir seçim yapılması gerekiyor. Geçmişte yapılan araştırmalar ekip çalışmasının etkililiği üzerinde dursa da zamanla farklı etkenler üzerinde de durulmaya başlanmıştır. Yapılan araştırmalarda bireysel çalışmanın etkililiğinin daha yüksek olduğu durumlar da olduğu görülmüştür. Kısaca tüm çalışmalarda bireysel mi yoksa ekiple birlikte mi çalışılacağına o bağlam özelinde karar vermek gerekir. Ortamın ve bireyin şartları doğru değerlendirildiğinde o çalışma için en verimli olacak çalışma şeklini belirlemek kolaylaşır.

©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?