Egzersizle Olan İlişkinizi Düzeltmenin Sırları
SPOR

Egzersizle Olan İlişkinizi Düzeltmenin Sırları

Son 1 buçuk yılda yani evlerimize kapandığımız süreçte kimimiz her gün yeni tarifler deneme kimimizse farklı farklı yeni hobiler edinme çabalarına giriştik. Yıllar boyu belki de defalarca kez denemiş ancak umduğumuz kadar sürdürememiş olsak da bir kısmımız da bu süreyi daha sağlıklı bir yaşama adım atma aracı olarak görüp düzenli bir şekilde egzersiz yapma çalışmalarına girişti. Kimi bunu düzenli bir aktiviteye dönüştürebilirken kimi ise bir kez umduğu devamlılığı gösteremeyerek ve ya hep ya hiç diyerek egzersizi bir kenara bıraktı. Peki, en başta egzersiz yapmak sizce neden korkutucu bir şeye daha doğrusu ya hep ya hiç dedirtecek bir şeye dönüştü dersiniz? Gelin bizlere yansıtılan egzersiz kültürüne biraz daha yakından bakalım ve egzersize dair kaygılarımızın sebeplerini öğrenelim.

Editör :Deniz Koç
Yayın Tarihi :12 May 2021
Süre :2.5 Bardak

Haydi şimdi hep birlikte çocukluklarımıza doğru kısa bir yolculuğa çıkalım. Küçük birer çocukken pek çoğumuz ne kadar da hareketliydik öyle değil mi? Bazen sokaklarda bazen park ve bahçelerde bazense evin içinde bile koşturup dururduk. Hele bir de yaşıtımız olan arkadaşlarımızla bir araya geldik mi adeta kimse bizi durduramazdı. Bisiklete biner, top oynar, ip atlar, saklambaç oynardık… Hatta ilkokul yıllarımız da bu senaryolardan pek de farklı değildi diyebiliriz. Ders aralarında bahçeye koşar biraz orada oynar, beden eğitimi derslerinin gelişini de dört gözle beklerdik. İşte ne olduysa sonrasında oldu ve küçükken hareketliliği bu kadar çok seven bizler sonrasında bir anda egzersiz yapamaz olduk ve kendimizi evlerimizin içine, koltuklarımıza hapsettik. 

Gittikçe hareketsizliğe doğru evrilen bu döngüde ergenlik dönemlerimizin ve yanlış diyet kültürlerinin büyük bir payı olduğunu söylemeliyiz. Bağlantı kurmakta zorlanıyor olabilirsiniz o halde size durumu şöyle açıklayalım. Çocukluk enerjisi yerini büyüyüp gelişmeye yani ergenliğe bıraktığında pek çoğumuzun vücutları bir değişime uğradı. Kimimiz bu süreçte fazla kilo aldı ve ilk kez sağlıksız ve sürdürülebilir olmayan diyetlerle tanışmış oldu. Bu diyetlerin bir diğer ortak özelliği de elbette ideal kiloya ulaşmak için sıkı bir egzersiz yapmamız gerektiği algısını yaratmalarıydı. Tabii bizler de ne zaman bir diyeti devam ettiremesek ve ne zaman o sıkı egzersiz programını uygulamayı bıraksak hep başa döndük ve kendimizi devam ettiremediğimiz diyet ve spor programlarından oluşan bir kısır döngü içerisinde bulduk. Böylelikle spor yapmak da bizler için tıpkı sağlıksız diyet programları gibi ya hep ya hiç dediğimiz keyifsiz ve devam ettirilemez bir şeye dönüşmüş oldu. Adeta bir travma etkisi yaratan bu durum da çocukluğumuzdaki hareketliliğimize dair tüm güzel ve keyifli anıları alıp götürerek spor yapmayı bizler için zorlu ve keyifsiz bir hale getirdi. 

Kendi Fitness Vizyonunuzu Geliştirin
Elinize bir kalemle kağıt alın ve kendi sağlığınız söz konusu olduğunda sizin için gerçekten önemli olduğunu düşündüğünüz şeylerin bir listesini çıkarın. Başkalarının belirlediği standartların etkisi altında kalmamaya ve kendi fitness ideallerinizi doğru bir şekilde belirlemeye çalışmanız sizin egzersize karşı oluşturduğunuz soğuk ve sevimsiz duvarı yıkmanıza fazlasıyla yardımcı olacak. Hem bedensel hem de ruhsal sağlığınızı bir bütün olarak ele alın ve egzersizde ne aradığınızı ondan ne beklediğinizi bulmaya çalışın. Ulaşılması zor görünen idealler yerine kendi çerçevenizden kendi ideallerinizi oluşturduğunuzda egzersize karşı bakış açınızın da değişmeye başladığını göreceksiniz. 

Sevdiğiniz ve Keyif Aldığınız Şeyleri Tekrar Bulmaya Çalışın
İşte bu noktada eskiye gitme ve çocukluğunuza dönmenin tam sırası. Uzun yıllardır size keyif veren bir şey olmadığını düşündüğünüzden spordan kaçmış olabilirsiniz. Ancak başta da dediğimiz gibi egzersiz yapmanın bizler için oldukça keyifli olduğu hatta neredeyse evlerimize girmeyi bile istemediğimiz bir dönem vardı ki o da çocukluğumuz. Geçmişte size keyif veren ve asla bırakmak istemediğiniz şeyleri şimdi yeniden bulmak için kendinize zaman tanıyın. O çok sevdiğiniz ve fazlaca keyif aldığınız şey belki yüzmek belki basketbol oynamak belki koşmak belki de dans etmek bile olabilir ne dersiniz?

Sizi Egzersiz Yapmaya İtecek Sebebi Bulun
“Devam Ettireceğiniz Bir Egzersiz Rutini Oluşturmanın İpuçları” aynı adlı yazımızda da ele aldığımız gibi egzersiz yapmak için ihtiyacımız olan motivasyonu her zaman kendimizde bulamayabiliyoruz ki bu sebeple sürekli olarak motivasyon duygusunun oluşmasını beklemek de egzersizi devam ettiremediğimiz bir şeye dönüştürebiliyor. Bu sebeple size motivasyon sağlayacak bir şeydense sizi spora teşvik edecek olan şeyleri aramaya başlamanızda yarar var. Örneğin daha sağlıklı bir hayata adım atmak için olabileceği gibi ailenizdekilere daha iyi bir örnek olabilmek adına da spor yapmak istiyor olabilirsiniz. İşte bu gerçek sebebinizi bulduğunuzda pes etme ihtimaliniz de azalacak diyebiliriz. 

Yukarı Kaydır