Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
Efes Antik Kenti’nde Yeni Keşif: Yerel Mahalle Bulundu
SCOPE

Efes Antik Kenti’nde Yeni Keşif: Yerel Mahalle Bulundu

24 Kas 2022

Birçoğumuz Efes’e gitmiş ve buradaki antik kenti ziyaret etmişizdir. Tarihe tanıklık etmemizi sağlayan bu kentte kazı çalışmaları hala devam ediyor. Her yıl bu kazılarda yeni keşifler ortaya çıkıyor. Bu yıl yapılan kazılarda Avusturya Bilimler Akademisi'nin arkeologları çok önemli ve etkileyici bir keşfe imza attı. Arkeologlar Efes Antik Kenti’nde Erken Bizans Dönemi‘ne ait 1400 yıllık yerel bir mahalle buldular!

Arkeologlar bulunan dükkanlar ve yerel mahallelerin şu anda antik kentin kült yapılarından olan yamaç evlerin 50 yıl önce bulunmasından bu yana Efes'teki en önemli keşif olduğunu söylemişlerdir. Avusturya Bilimler Akademisi arkeologların bu yıl yaptığı kazıda zarar görmemiş bu mahalleyi keşifleri oldukça dikkat çekici bir bulguydu. Milattan sonra 614 ve 615 yılları arasında aniden kaybolduğu düşünülen bu mahallenin günümüze ulaşabilmesini sağlayan şey evlerin ve eşyaların üstünü oldukça kalın bir yangın tabakasının örtmesiydi. Yeni keşfedilen bu mahallenin bulunduğu bölge aslında geçmişte Roma kentinin siyasi merkezi olan Yukarı Agora'nın hemen yanındaki Domitian Meydanıydı. Bu yıl yürütülen kazılarda arkeologlar Roma İmparatorluk Dönemi ile Geç Antik Çağ arasında kentte meydana gelen değişimleri araştırmayı amaçlıyorlardı. Dikkat çekici bu yerel mahalle de araştırmalar sırasında bulundu.

Avusturya Bilimler Akademisi Avusturya Arkeoloji Enstitüsü'nün Müdürü olan Sabine Ladstätter yaklaşık 13 yıldır Efes Kenti’nde yapılan antik kazılara liderlik ediyordu. Ladstätter, bu alanın geniş bir Roma Meydanı olarak kullanıldığını ve bu yüzden de dükkanlarla atölyelerin varlığının beklenen bir bulgu olduğunu söyledi. Onları şaşırtan durum ise kentin korunmuş olmasının ve yıkılış zamanının bilinmesinin tarihi açısından birçok bilgiyi açığa çıkarabilecek olmasıydı. Yapılan çalışmalarda şimdiye kadar yerel mahallenin 170 metrekarelik bir alanı ortaya çıkarıldı. Bulunan eski para birimlerinden hareketle yapının bulunduğu bölgedeki halkın 614 ve 615 yıllarında parlak bir dönem geçirdiği anlaşıldı. Yapılan kazılarda sikkelerin yanında aynı zamanda binlerce seramik kap, tuzlanmış uskumru paketleri, şeftali, badem ve zeytin çekirdekleri gibi tohum olarak kullanılan besinler de bulundu. Mahallede bir mutfak, bir depo, bir taberna, kandil ve Hristiyan hacı hediyelik eşyaları için bir dükkan ve atölyeler olduğu keşfedildi. Hediyelik eşya dükkanında Hristiyan hacıların boyunlarına taktıkları ampulle adı verilen küçük şişeler bulundu. 

Yapılan kazılar araştırmacılara mahallenin yıkılışında bir yangının etkili olduğunu düşündürüyor. Yıkımın tam olarak gününü ya da neyin neden olduğunu belirlemek imkansız. Ancak yapılar belli bir uzunlukta kaldığı ve duvarlar kaymadığı için deprem gibi bir felaketin bu yıkıma neden olamayacağı düşünülüyor. Bir diğer ilgi çeken detay ise bu yerel mahallede insana ait hiçbir kalıntıya rastlanmaması. Mahallede ok ve mızrakların uç kısımlarına rastlanması zihinlerdeki askeri bir çatışmanın yaşanmış olabileceği ihtimalini güçlendiriyor. Ladstätter şimdiye kadar buradaki kentin neden 7. yüzyılda küçüldüğünü ve yaşam şartlarının kötüleştiğini anlayamadıklarını belirtiyor. Bu yıl bulunan yerel mahallenin yıkım tarihiyle Sardes Antik Kenti‘nin yıkım tarihinin uyuşması araştırmacıların 7. yüzyıldaki bu gerilemeyi Batı Anadolu saldırıları ile ilişkilendirebilmesini sağlıyor. Bu ilişki Avusturya Bilimler Akademisi Avusturya Arkeoloji Enstitüsü'nün Müdürü Sabine Ladstätter ve arkeologlardan oluşan ekip arkadaşları tarafından araştırılmaya devam ediliyor.

Bu yıl Efes Antik Kenti’nde bulunan bu mahalle geçmiş topluluklar ve onların yaşayışlarıyla ilgili önemli bilgilere giden kapıları arayabilir. Araştırmacı arkeologlar da Domitian Meydanı'ndaki yeni buluntuların Efes kent tarihindeki birçok bilinmezi çözeceğine inanıyorlar. Şu anki bulgularla dahi Sasaniler gibi birçok toplulukla belli bağlantılar kuruldu ve bu bağlantılar araştırılmaya devam ediliyor. Kazı alanı genişledikçe ve yeni bulgular ortaya çıktıkça bu ilişkiler daha net kurulabilecek ve araştırmacılar detaylı şekilde incelemelerini yürütebilecekler. Arkeologlar hala bize karanlık çağlar gibi gözüken 1400 yıl öncesine ait parçaları toplamak ve bilgi ağını genişletmek için Efes Antik Kenti’ndeki kazılarını sürdürüyorlar. 

Kaynak: https://aktuelarkeoloji.com.tr/kategori/guncel-kazilar/ephesos-kentin-1400-yili-askin-bir-bolumu-yangin-tabakasi-altinda-kesfedildi
©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?