Edgar-Degas.net
KÜLTÜR/SANAT

Edgar Degas Hakkında Bilmenin Gereken 9 Bilgi

16 Eki 2022

Bugün sizlerle Fransız Empresyonizmi’nin öncü isimlerinden olan, tarih konulu klasik eserlerle başladığı sanat hayatına modern konuları tasvir ettiği tablolarla devam eden ve yeryüzünde bulunan balerinleri konu alan eserlerin %80’ini çizdiği öngörülen bir ressamın hayatını paylaşmak istiyorum. Balerinler kelimesinden sonra birçok sanat severin ressamın Edgar Degas olduğunu tahmin ettiğine eminim. Tahminlerinizin doğru olduğunu ve 19. yüzyıla gündelik hayatın sıradan konularını oldukça farklı bir bakış açısıyla betimleyen Edgar Degas’ın sanat hayatını sizlerle anlatmak isterim. Eğer hazırsanız Edgar Degas hakkında bilmeniz gereken 9 bilgiyi sizlerle paylaşmaya başlıyorum.

Edgar-Degas.net

1. Edgar Degas Kimdir?


Gerçek adı Hilaire Germain Edgar de Gas olan ünlü sanatçı 1834 yılında Paris’te dünyaya geldi. Annesi opera sanatçısı, babası ise bankacı olan Edgar Degas, ailesi tarafından sanata yönlendirilmesi ve de ressam olmak istediği zaman özellikle de babasının desteği alabildiği için kendi dönemine ait sanatçılara göre oldukça şanslıydı. Fransız Empresyonizmi’nin öncü ressamlarından olan Edgar Degas aynı zamanda heykeltraş ve matbaacıydı. İzlenimci ressamlardan biri olan Degas, bu etiketi kabul etmeyerek kendini Realist olarak tanımlamayı tercih etti. Sanat yaşamına klasik sanatla başlamış olsa da zamanla ilgisi modern sahneleri resmetmek üzerine değişim gösterdi.

2. Tarihi Tablolardan Modern Tablolara Geçiş


Kariyerinin başlangıcında geleneksel tarih resimlerine odaklanan ünlü sanatçı kabul görmüş bir kopyacı olarak da ün salmıştı. Özellikle Johannes Vermeer, Eugune Delacroix ve Rembrandt gibi sanatçıların sanat tekniklerini kopyalayıp çoğaltarak Louvre Müzesi’nde kayıtlı bir kopyacı olarak ender bir fırsat yakaladı. Daha sonra İtalya’da bulunduğu dönemlerde Leonardo da Vinci ve Michelangelo gibi İtalyan ustalarının eserlerini kopyalamaya da devam etti. 1859 yılında İtalya’dan Paris’e geri dönerek Salon’da sergi açan Edgar Degas, tarihi kompozisyonlarla istediği dikkati çekemeyince odağını modern konulara çevirmeye karar verdi. Modern tablolarında bale dansçıları, jokeyler ve atlar, yarış görüntüleri ve yıkanan kadınlar gibi konuları tasvir etti. Edgar Degas’ın tarihi konulu eserlerinden en ünlüsü “Orta Çağ’da Savaş Sahnesi”dir.

Edgar-Degas.net

3. Edgar Degas ve Balerinler


Edgar Degas’ın modern tablolarının en ünlü konusu bale dansçılarıydı. Balerinleri resmetmek onun için bir tutkuydu desem yanlış olmaz çünkü ünlü sanatçının balerinleri tasvir ettiği yaklaşık 1500 eseri olduğu bilinmektedir. Sanat eleştirmenlerine göre Edgar Degas’ın bale dansçılarını resmetmedeki tutkusunun kaynağının zarafet ve hareket olduğunu düşünülmektedir. Birçok sanatçıya göre Degas balerinlerin sahne performansları yerine onları provalarda, sahne sırasını beklerken, bir grup halinde çalışırken hatta bale pabuçlarını bağlarken resmederek dansçıların doğal dünyalarını tasvir etmekten hoşlanmıştır. Bale dansçılarını konu alan eserlerinden bazıları; “Prima Ballerina”, “Merdivenleri Tırmanan Dansçılar”, “Ballet Rehearsal on Stage” ve “The Dance Foyer at The Opera”dır.

Edgar-Degas.net

Edgar-Degas.net
Edgar Degas’ın en ünlü balerin tablosu “Bale Sınıfı”dır. Edgar Degas “Bale Sınıfı” adlı eserinde dersin sona ermesinden sonra öğrencilerin hal ve hareketlerini tasvir etmiştir. Sırtını kaşıyan, saçını, kurdelasını ya da kıyafetini düzelten, sınıfın içinde duran öğretmen, dansçıların en spontane ve doğal hareketleri ile hafif yükseltilmiş bir zemin dikkat çekmektedir. Ayrıca eserin odağında olan bale öğretmeni gerçek bir bale ustası Jules Perrot'un portresi olarak da bilinmektedir.

4. Edgar Degas ve Atlar


Edgar Degas balerin tabloları ve banyo yapan kadınları tasvir ettiği eserleri gibi atları, jokeyler ve at yarışlarını da eserlerine konu etmiştir. Fakat bu çalışmalarında da tıpkı dansçılar gibi yarış anını ve o anın heyecanlı halini resmetmektense, atlar ve jokeylerin ruh hallerini betimlemeyi tercih etmiştir. Edgar Degas’ın atları ve jokeyleri konu alan eserlerinden bazıları; “Düşey Jokey”, “Jockeys”, “Race Horses”, ve “The False Start”dır.

Edgar-Degas.net

5. Edgar Degas ve Banyo Yapan Kadınlar


Modern tablolarında insan figürüne yoğunlaştığı dönemlerde Edgar Degas çıplak kadın tablolarını özellikle banyo yapan kadınları resmetmiştir. Fakat bu kadınları ideal kadın vücutlarından ziyade, onların en doğal hareket anını vurgulamakla ilgilenmiştir. Sanatçının ideal vücutlar yerine, eğilen ya da ayağını yıkadığı kadınların banyo aşmalarını son derece olağan hallerde çizmesi o dönemin eleştirmenleri tarafından oldukça tartışma konusu olmuştur. Hatta bazı eleştirmenler dozu kaçırarak bu eserleri ve eserlerdeki kadınları son derece çirkin olduğunu da belirtmişlerdir. Edgar Degas’ın banyo yapan kadınları konu alan eserlerinden bazıları; “The Morning Bath”, “The Tub”, “Women Drying Herself” ve “Breakfast After the Bath”dir.

Edgar-Degas.net

6. O Bir Koleksiyonerdi


Edgar Degas sadece bir ressam değil aynı zamanda çok iyi bir koleksiyonerdi. En çok saygı duyduğu sanatçılar olan Ingres, Delacroix ve Honoré Daumier başta olmak üzere, koleksiyonunda Paul Cézanne, Vincent Van Gogh, Édouard Manet, Paul Gauguin ve Camille Pissarro’nun eserleri de bulunuyordu. Degas’ın koleksiyonunda Édouard Manet’e ait “İmparator Maximilian’ın İdamı”, yine Manet’e ait “Jambon” ve “Berthe Morisot with a Bouquet of Violets”, Van Gogh’un “İki Ayçiçeği”, Honoré Daumier’in “Don Kişot Okumak”, Jean-Auguste-Dominique Ingres “Oedipus ve Sfenks”, Paul Gauguin’in “La Belle Angéle”, Paul Cezanne'in “Elmalar” eserleri bulunmaktaydı. Tüm bu koleksiyon sanatçının ölümünden sonra ortaya çıkmıştır.

Manet.org

7. Satın Alınan İlk Eseri


Edgar Degas’ın bir müze tarafından satın alınan ilk eseri “New Orleans’daki Pamuk Ofisi” adlı yağlı boya tablosudur. Birçok eleştirmene göre sanatçı bu eserinde pamuk komisyoncusu amcası Michel Musson’un ekonomik çöküşte iflas ettiği anı tasvir ettiği söylenir. Eserde amcasını en önde pamuk inceleyen kişi, gazete okuyan adamı kardeşi Rene, solda pencere kenarına yaslanmış kişiyi ise diğer kardeşi Achille olarak ve çalışanları betimlediği Edgar Degas, bu tablosunu adeta fotoğrafmış gibi bir gerçekçilikte resmetmiştir. Ünlü ressamın ayrıntılı bakış açısı bu eserinde açıkça görülmektedir. Eserin renklerini; uçuk yeşil ve sarımsı kahverengi arka plan, pamuk ve camlara vurgulanan beyaz ile siyah giysili silüetler oluşturmaktadır. Tuvalin bir diğer ismi de “New Orleans pamuk Ofisinden Portreler” olarak bilinir.

Edgar-Degas.net

Edgar-Degas.net

8. Edgar Degas | 14 Yaşındaki Küçük Dansçı


Edgar Degas’ın sergilenen tek heykeli “14 yaşındaki Küçük Dansçı” adlı heykeliydi. Heykele modellik yapan Marie Genevieve van Goethem adlı gerçek bir balerindi. Ünlü sanatçının heykeli tamamladığı dönem olan 1881 yıllarında, tüm heykeller mermer ve bronzdan yapıldığı için Degas’ın bu eserinde kullandığı balmumu, o dönem için oldukça sıra dışıydı. Bu konuda fazlasıyla eleştiri alan Degas, eserinde malzeme olarak balmumu kullandığı yetmiyormuş gibi heykelde gerçek kumaşlar kullandığı için de garipsenmişti. Bir balerin eteği olan tütü, bale pabuçları, saçında saten bir kurdele, saçlar için at kılı kullanması eserin yaratıldığı dönem yadırganmış olsa da geleceğin Sürrealist sanatçılarına ilham olacaktı.

9. Edgar Degas Bilinmesi Gereken Eserleri


83 yaşında hayata veda eden Edgar Degas’ın mutlaka bilinmesi gereken eserlerinden birkaçı şunlardır;

 • “Ballet Rehearsal on Stage”
 • “Yellow Dancers”
 • “Portrait of Miss Cassatt”
 • Bellelli Family”
 • “Interior”
 • “Miss La La at the Cirque Fernando”
 • “In a Cafe”
 • “Young Spartans Exercising”
 • “The Pink Dancers, Before the Ballet”
 • “The Millinery Shop”
 • “Two Dancers Entering the Stage”
 • “Race Horces”

Edgar-Degas.net
©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?