GLOBAL NEWS

Düzce’de 6.0 Şiddetinde Deprem Meydana Geldi

23 Kas 2022

Türkiye sabah saatlerinde bir son dakika haberi ile sarsıldı. Düzce Gölyaka merkezinde meydana gelen deprem, vatandaşların panik halinde evlerini terk etmelerine yol açarken insanlar sokaklarda sabahladı.

1.5 Bardak
İstanbul başta olmak üzere diğer çevre iller, Büyük İstanbul Depremi korkusuyla yaşarken bugün, sabah saatlerinde başka bir deprem meydana geldi. Düzce bu sabah saat 04.08’de şiddetli bir deprem ile sarsıldı. Gerçekleşen depremin büyüklüğüne dair ise iki farklı beyan ortaya atıldı. Afet ve Acil Durum Yönetim Başkanlığı (AFAD), depremin büyüklüğünün 5.9 olduğunu belirtirken, Kandilli Rasathanesi, resmi Twitter hesabından yaptığı revize paylaşımıyla depremin büyüklüğünün 6.0 şiddetinde olduğunu aktardı. AFAD’dan gelen bir diğer açıklamaya göre meydana gelen depremin merkez üssünün Gölyaka, Sarıdere bölgesi olduğu belirtildi. Yaşanan şiddetli depremin ardından sarsıntılar devam ederken, basına yansıyan haberler bölgede 70’i aşkın artçı depremin olduğu yönünde. 
 
Bölgede araştırma ve inceleme çalışmalarına başlayan ekipler ise hasar kaydı ile ilgili yaptıkları açıklamalarda depremle doğrudan alakalı bir can kaybının olmadığını aktardı. Bunun yanı sıra AFAD, Düzce'de 37, İstanbul’da 1, Zonguldak'ta 6, Sakarya'da 1 ve Bolu'da 1 olmak üzere 46 kişinin yaralandığını açıkladı. Düzce’de yaşayan 68 yaşındaki Sevim Çengel ise deprem sonrasında yaşadığı panikten ötürü kalp krizi geçirerek hayatını kaybetti. Bölgedeki beşeri hasara dair yapılan açıklamalar ise şu yönde oldu. Düzce’deki bazı köylerin evlerinde ve ahırlarında hasar oluşurken, 2008 yılında inşa edilmiş olan Düzce Adliyesi’nde de belirgin hasarlar meydana geldi. 
 
Sabah 04.08’de gerçekleşen ve ardından birçok artçıyla sarsılmaya devam eden Düzce’de eğitime bir gün ara verilirken, çevre iller olan Sakarya ve Bolu’da da eğitimin bir gün durdurulmasına karar verildi. 
 
Kandilli Rasathanesinin aktardığı bilgiye göre Düzce’de meydana gelen 6.0 şiddetindeki deprem, farklı illerde de hissedildi. AFAD, depremin derinliğini 6,81 kilometre olarak açıklarken, Gölyaka Sarıdere merkezinde meydana gelen deprem İstanbul, Sakarya, Ankara, Eskişehir, Çankırı, Bursa, Yalova, Kocaeli, Bolu ve Edirne'de de hissedildi. 
 
Düzce Belediye Başkanı Faruk Özlü, meydana gelen depreme ilişkin şu açıklamalarda bulundu. Özlü, “Uykudaydım, çok şiddetli hissettik. Bütün evin dolap kapıları açıldı, birtakım cam eşyalar kırıldı. Şu ana kadar bize ulaşan bir yaralanma, ölüm haberi yok çok şükür. Depremi bundan yaklaşık 30 yıl önce yaşamış bir şehir olarak biz aslında depreme alışık insanlarız ancak son dönemdeki yeni kuşak buna çok alışkın değil. İnsanların büyük bir kısmı dışarıda, caddede şu anda.” ifadelerini kullanarak bölgede yaşanan korkuyu aktardı. Emniyet Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklama ise yüreklere su serpecek nitelikteydi. EGM, “Düzce’de saat 04.08'de meydana gelen deprem sonrası ekiplerimizle sahadayız. Depremden kaynaklı saha taramalarını yapıyoruz. Yaşanması muhtemel asayiş olaylarına karşı da gerekli tüm güvenlik tedbirlerimizi aldık.” sözlerini kamuoyu ile paylaştı.
 
Depremin İstanbul ve Ankara’da da hissedilmesinin arından Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mansur Yavaş ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu’da açıklamalarda bulundu. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, şahsi Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Merkez üssü Düzce olan ve tüm bölgede hissedilen depremde İstanbul'da AKOM'a iletilen herhangi bir olumsuz durum mevcut değildir. Depremin etkili olduğu tüm illerdeki gelişmeleri takip ediyoruz. Tekrar geçmiş olsun.” sözlerini sarf ederken, arından Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mansur Yavaş, “İvedilikle sahadaki ekiplerimizden bilgi aldık. Çok şükür ki Ankara'nın herhangi bir bölgesinden kötü haber almadık. Düzce ve çevre illerdeki vatandaşlarımıza da bir kez daha geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum.” ifadelerinde bulundu.
 
Bu sabah Düzce’de yaşanan 6.0 şiddetindeki deprem 12 Kasım 1999'da merkez üssü yine Düzce olan ve tüm Türkiye için trajik bir sonuç yaratan o depremi akıllara getirdi. 2 bin 678 kişinin yaralandığı 12 Kasım 1999 Düzce depreminde, 710 kişi ise hayatını kaybetmişti. 
 
Geçmiş Olsun Türkiye… 
 
KAYNAKÇA 
 
 
 
 
 
 

©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?