Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
Duygusal ve Seksüel Yakınlık Paralel Midir?
İLİŞKİLER / CİNSELLİK

Duygusal ve Seksüel Yakınlık Paralel Midir?

21 Kas 2022

Duygusal yakınlık ve seksüel yakınlığın, paralel gittiğini görebiliriz. Bazen de çok yakın hissettiğimiz biriyle cinsel ilişkiyi asla düşünemeyiz ama… Belki de paralelliği araştırmak için, duygusal yakınlığa daha büyük bir küme olarak bakmak gerekiyordur?

1.5 Bardak
Sıcaklık İhtiyacımız

Yakınlık kurmak, en temel ihtiyaçlarımızdan. Ailemizden birinin yakınlığı ve sıcaklığı yerini arkadaşlarımızın veya romantik partnerimizin yakınlığına dönüşüyor. Görüntüler değişse de genel anlamda birilerinin yakınımızda olması durumu değişmiyor. Yakınlık kurmak istiyoruz. İnsan sosyal bir hayvan sonuçta…


Duygusal Yakınlık

Biriyle duygusal olarak yakınlık kurma konseptine, biraz derinleştiğimizde, nasıl da katmanlara ayrıldığını görebiliriz. Örneğin; evimizin altındaki Bakkal İhsan Amca’yla alışverişlerimiz vesilesiyle kurduğumuz bir yakınlık olabilir. Birbirimize gülümsüyoruz ve hatırımızı soruyoruzdur. İhsan Amca’yla, hayatımızın en dış çemberinde olsa da yine de kurduğumuz bir yakınlık olur. Keza, en iyi arkadaşımız dediğimiz kişi de bizim en yakın çemberimizi kapsayacağından, aslında İhsan Amca’ya hissettiğimiz duyguların çok gelişmiş modelini hissediyoruz. Sonuçta tüm ilişkilerimiz aramızdaki görünmez dallanmalar ve bunların metabolizması üzerine kurulu, değil mi...? Etrafımızdaki insanlar çakışan, bazen de birbirine değmeyen çemberler üzerinde dizilmişken, seksüel yakınlığı, karşı gezegende, bambaşka bir yerde bir şey olarak mı algılamalıyız peki?

Seksüel Yakınlık

Seksüel yakınlık ve duygusal yakınlık arasında bazen çok kalın ve yıkılmaz duvarlar olduğunu hissederiz. Bazense arada tül bir perde kalır, diğer taraf görünür... Elbet, bütün duvarları, pencereleri ya da tül perdeleri değer yargılarımız ve hayatı algılama şeklimiz ile kuruyor, onları biz, bizim şeklimiz öyle görüyor. Diğer yandan, kimyamız ve diğerleriyle zaman geçirirken uyumumuz bize rehberlik ediyor. Bir yandan da bu rehberlik biraz ‘kompleks’ parametrelerle çalışıyor olmalı ki, her şey tıkır tıkır uysa bile bazen, duygusal yakınlığımız, seksüel değişkenleri aktive edemiyor. Bu noktada da, seksüel yakınlık ihtimalleri, hiç üflenmemiş bir balon gibi bir kenarda kalıyor. Belki hoşumuza gidecek, ama denemeye bile elimiz varmaz bir durum. Paralellik sorgumuza göre de, bu noktada; seksüel yakınlık ve duygusal yakınlığın paralelliğinden de bahsedememeye başlarız.
Biraz Da Şöyle Mi Denesek?

Cinsel ilişkilerimizi elbette çocuk yapmak için kurmak zorunda değiliz; fakat sanki, fiziksel çoğalmaktan korunsak da cinsel ilişkilere bir çoğalma ve genişleme isteğiyle girmiyor muyuz? Bu güdü de bizim seksüel yakınlığımızı neye göre kurduğumuzu açıklayabiliyor. Seksüel yakınlık, kurduğumuz kişileri en dış çizgilerinden kümeleyecek olursak, ya bize iyi gelen, kendimizi değerli hissettiren insanlar olduklarını ya da tam tersine bizi zıt kutbumuzdan tetiklediklerini görebiliriz. Keza, bu da karakter olarak pek bize uymayan; ama, bu tanınmadıklığıyla bize farklı şeyler hissettirmesi, onunla kurduğumuz cinsel yakınlığın yeni bağlantılar kurdurduğu anlamına gelir. Yani, çoğalma ve genişleme gayemize ulaştık.

Dostane arkadaşlıkların ‘hadi bir deneyelim’ diye romantik ilişkiye sınanması da ilişkilerimizin başına gelen en yaygın dönüm noktalarından. Karşımızdaki kişinin, onu hayatımıza aldığımız yanlarda gayet iyi olduğunu görüp; bir de seksüel kulvarda deneyimlemeye çıkmak, gayet mantıklı bir seçim gibi duruyor. Kimyalar da tutarsa, belki de o noktada ideal ilişkimizi bile bulmuş olabiliyoruz.

Seksüel Çekim Neden Biter?

Duygusal ve seksüel çekim arası paralellik sorgumuzda; konunun hem düğümlendiği hem de çözüldüğü nokta burası işte! Birinden duygusal olarak uzaklaşmak, aramızdaki seksüel çekimi bitiriyor. Ama… birine fazla yakınlaşmak da bunu bitirebiliyor. Örneğin; birinin en derin sırlarını ya da karşımızdaki aşk nesnesine aşağı yukarı biçtiğimiz ve karşısında rahat ve çekici hissettiğimiz yekpare egoyu yıkan bir bilgi veya olay, aramızdaki seksüel çekimi bir anda kırabiliyor. Arkadaşlıklarımızda aramıyoruz belki, ailemizde seçemiyoruz fakat, ilişkimizde bazı konularda gizemini koruyan, ulaşamadığımız anlamadığımız yerleri olan ya da her zaman kendi alanını koruyan biri bize daha uzun süre çekici gelebiliyor. Aşılan sınırlar, elbet ilişki kuranların karakterlerine de göre, seksüel yakınlığı sönümleyebiliyor. Burada da seksüel yakınlık grafiği düşüyor. Duygular için ne diyebiliriz peki? Belki hiç değişmezler bile! Hatta, bu esnada daha derinleşmiş de olabilirler.

Paralellik değil, duygularımızın ve duygulanmamızın kapsamına bakmak seksüel ve duygusal yakınlık ilişkisini çözmemizde kolaylaştırıcı olur. 

©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?