Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
Duygusal Uzaklık Üzerine
medium
İLİŞKİLER / CİNSELLİK

Duygusal Uzaklık Üzerine

04 Eki 2022

İlişkiler sonlanabilir ve insanlar yollarını ayırabilir fakat ilişkiler sonlanmamışken ortaya bir tür mesafe de çıkabilir. Bu yazımızda, duygusal uzaklık olarak anılan bu mesafeyi sizler için kaleme aldık.

1.5 Bardak

unsplash
İnsanlar arasındaki duygusal bağların zayıflaması ile ortaya çıkan duygusal uzaklık, aynı zamanda duygusal mesafe olarak da bilinmekte. Çoğu insanın bir kavram şeklinde bilmediği fakat neredeyse herkesin başına gelmiş olan duygusal uzaklık, aile bireyleri, arkadaşlar ve partnerler arasında yaşanmakta. Çoğu zaman romantik ilişkilerde varlığını belli eden duygusal uzaklık, insanların hem fiziksel hem de duygusal anlamda birbirlerinden uzaklaşmasına sebep olmakta. Bu uzaklık uzun bir zamana yayılabileceği gibi kısa bir zaman diliminde de ilişkileri rahatsız edebilmekte. Uzun ya da kısa bir zaman diliminden sonra, duygusal uzaklığın varlığı yüzünden ilişkiler sonlanmakta ya da belirli çabalar ile ilişkiler kurtarılabilmekte.

İlişkiler güven, saygı ve sevgi üçlüsü üzerine kurulu olduğu için duygusal uzaklığın bu üçlüye dayandığını söyleyebiliriz. Bir başka deyişle, insanlar karşılarındaki bireylerin artık yeteri kadar kendilerine sevgi ve saygı göstermediğini ve onların güvenlerini sarstığını düşünüyorsa duygusal uzaklık ortaya çıkar. Bu uzaklık sonucunda ilişkiler geri döndürülemeyecek hasarlar alabilir fakat bu hasarlar yine ilişkilerin içinde yer alan insanların duygusal bağlara inanışına dayanır. Anlayacağınız, duygusal uzaklıktan önce var olan duygusal bağların gerçekten kuvvetli olduğunu düşünen insanlar harekete geçerek bu duygusal uzaklığa bir son verebilir ve ilişkisini kurtarabilir.

unsplash
Tabii, ilişkiyi kurtarma aşamasına geçmeden önce her insanın duygusal uzaklığın hangi belirtiler ile ortaya çıktığını bilmesi gerekmekte. Yanlış belirtilere karşılık duygusal uzaklığın var olduğu düşünülürse ilişki kurtarma çabaları boşa gidebilir. İlk olarak, duygusal uzaklığın kendisini samimiyet eksikliği ve cinsel aktivitelerin azalması ile belli edebildiğini sizlere bildirmek istiyoruz. Eğer bir partner karşısındaki insan ile iletişim kurmaktan kaçıyorsa ve daha önceden yaptığı sevgisini belli edecek şeyleri artık yapmıyorsa o ilişkinin temel ögesi olan samimiyetin azaldığını söyleyebiliriz. Samimiyet azalmasıyla birlikte cinsel aktivitelerde azalma da gelir. Cinsel aktivitelerde azalmaya ek olarak, isteksiz ve tutkusuz bir şekilde gerçekleşen cinsel yakınlıklar da duygusal uzaklığın belirtisi olabilmekte. Bunlara ek olarak, partnerlerin duygularını ve düşüncelerini birbirlerinden saklayarak ilişki içinde bir izolasyona sebep olması da duygusal uzaklığın bir diğer belirtisi olarak karşımıza çıkmakta. Ayrıca, partnerlerin birbirlerini manipüle etmeye çalışması da duygusal uzaklığın önemli bir belirtisi. İşte, bu dört belirtiden birine ya da birkaç tanesine romantik ilişkinizde rastlamaktaysanız duygusal uzaklığın ilişkinize uğradığı konusunda şüpheye düşebilirsiniz. Şimdi, duygusal uzaklığın nasıl çözülebileceğine dair birkaç yöntemi sizlerle paylaşarak ilişkinizi iyileştirme konusunda sizlere yardımcı olmak istiyoruz.

unsplash
İlk olarak, duygusal uzaklığa sebep olan ana durumun ne olduğunun anlaşılması gerekmekte. Eğer bir partner duygusal uzaklığı fark ettiyse partnerine bu durumu düzgün bir şekilde açıklamalı ve bunun nedeninin ne olabileceğini sormalı. Daha sonra, ortaya çıkan spesifik nedene/nedenlere uygun çözümler düşünülebilir ve bu şekilde harekete geçilebilir. Eğer ortaya çıkan nedenlerin çözüme kavuşturulamayacağı düşünülürse duygusal uzaklığın artık doğru olan ayrılığı getirdiği kabullenilmeli. Ayrılık kabullenildikten sonra, tarafların birbirlerine kırıcı sözler söylememesi ve geçmişte yaşanmış her şey için birbirlerine teşekkür etmesi büyük bir önem taşımakta. İnsanların partnerlerinden kötü bir şekilde ayrılması onlara bir şey katmayacağı gibi sadece onları büyük bir öfkeye, endişeye ve üzüntüye sürükler. Bu nedenle, ayrılığın da kalp kırıcı olmayanı tercih edilmeli ve her şeyin değeri bilinmeli. Son olarak, çiftlerin bir psikologtan da duygusal uzaklık için yardım alabileceğini belirterek içeriğimizi bitirmek istiyoruz.
 

©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?