https://cdn.buttercms.com/
ZOOM

Duvara Tablo Asmanın Püf Noktaları

12 Tem 2023

Sanat, herhangi bir yaşam alanına hayat veren en önemli araçlardan bir tanesidir ve başka pek az şey, bomboş duvarlara tek başına bakmaktan daha can sıkıcı olabilir. Evinizde duvar sanatını hakkıyla icra etmek, tüm parçaları duvarlara doğru ve estetik bir şekilde asmak için belli başlı detaylara dikkat etmelisiniz. İşte, duvar sanatını evde profesyonelce icra etmek için işinize yarayacak en iyi ipuçları.

https://i.ebayimg.com/

Parçaları Gruplayın

Duvara asmak istediğiniz parçalar arasında ahengi yakalamaya çalışın. Aralarında benzerlikler olanları belirleyerek bunları bir arada sergilemeyi deneyin. Kriteriniz yakın renklere sahip olanları yakalamak veya ortak temaları belirlemek olabilir. Örneğin manzara resimlerini bir arada gruplamak gibi. 

Elinizdeki parçalardan birbiriyle arkadaş olabilecekleri bir araya getirin. Birlikte uyumlu bir görüntü yaratacağını düşündüklerinizi duvarınızın uygun bir bölümünde beraberce sergileyin. 
Parçaları dilediğiniz gibi karıştırıp eşleştirebilirsiniz, gruplama kriterleri tamamen sizin elinizde. 

https://www.guggenheim.org/

Çerçevelemeye Dikkat Edin

Çerçeve, bir sanat eserinin güzelliğini bozabilir de, onu tamamlayıp daha estetik bir görüntü yaratabilir de. Doğru çerçeve, duvar resmini incelikle vurgular ve dikkatleri resme çeker. 
Elinizdeki parçaları ahenkli bir şekilde tamamlayacak çerçeveler bulmaya çalışın. Farklı boyutlarda ve dokulara sahip çerçeveler kullanarak kendi galerinizi yaratabilirsiniz.

https://cdn.shopify.com/

Resim Matıyla Oynayabilirsiniz

Resim matı, resmi çerçeveleyen sınırdır. Kendi duvarınızın sanatını icra ederken çeşitli renk ve stillerde mat kullanarak sanat eserlerine biraz daha özgün detaylar katabilirsiniz. Farklı renk ve boyutlarda denemeler yapabilir, yaratıcılığınızı sonuna kadar kullanabilirsiniz. Örneğin, küçük bir fotoğrafın etrafına kalın, beyaz bir mat geçebilir, resim ile çerçeve arasında negatif boşluk yaratabilir veya turuncu, pembe, yeşil gibi çok daha cesur renklerle bir tür ara çerçeve yaratabilirsiniz. 

https://www.unleashedgallery.com/

Büyük Boyutlu Tabloları Tek Başına Asın

Büyük sanat eserleri, diğer parçaların arasına sıkıştırılıp asıldığında fazla etkili bir görünüm elde etmek mümkün olmaz. Büyük ve güzel bir tablo en çok, tek başına asıldığında dikkat çekecektir. Bu nedenle büyük ölçekli eserleri bağımsız birer parça olarak asın. 

Ayrıca duvarı kalabalıklaştırmamak, odayı olduğundan daha küçük gösterme riskine girmemek için tablonun, ortamdaki mobilyalardan daha küçük olmasına da mutlaka dikkat edin. 

https://cdn.buttercms.com/

Küçük Parçalardan Oluşan Bir Galeri Duvarı

Duvarlara resim asarken yapılan bir başka yaygın hata ise, büyük odaların geniş duvarlarına küçük boyutlu tablolar asmak olarak karşımıza çıkar. Tek bir duvar için çok küçük bir tablo, ancak bu işteki acemilikle açıklanabilir. 

Eğer elinizdeki parçaların hepsi küçükse o zaman bir galeri duvarı oluşturmayı deneyin. Küçük parçaları uygun gruplar halinde, ahenkli bir şekilde bir araya getirin. Bunu yaparken farklı dokular, farklı boyutlar, renkler ve farklı temalar kullandığınızdan emin olun. 
Ayrıca nispeten büyük parçaları merkez dışına yerleştirmeye çalışın. Düzenlemenin tek bir tarafa doğru eğimli olmaması için de özen gösterin. 

https://m.media-amazon.com/

Parçalar Arasında Boşluk

Eğer duvarınıza birden fazla sanat eseri asıyorsanız, aralarında yeterli boşluk bırakmayı ihmal etmeyin. Her bir parça arasında 7 ila 15 santimetre kadar boşluk bırakmanızı öneririz. Farklı aralıklar bırakarak galerinize uzaktan bakabilir, gözünüze hangisi daha iyi geliyorsa son düzenlemeyi o şekilde yapabilirsiniz. 

https://www.parkwestgallery.com/

Duvar Apliklerinden Destek Alın

Duvar aplikleri kullanarak duvarlara astığınız tablolara çok daha çık ve profesyonel ellerde tasarlanmış hissi verebilirsiniz. Bunun için söz konusu parçanın veya parçaların her iki tarafına duvar aplikleri yerleştirin. Aplikler sayesinde tabloları hoş bir şekilde vurgulayabilir, ışıkla birlikte daha sıcak bir tasarıma imza atabilirsiniz. Ayrıca çift taraflı aplikler, duvar sanatınızda simetrik bir denge oluşmasını sağlayacaktır. 

https://www.telegraph.co.uk/

Duvara tablo asmak söz konusu olduğunda, tablo seçiminde de, tabloları duvara asma yöntemlerinde de değişmez kurallar yoktur. Bu nedenle her koşulda kendinize, seçimlerinize, zevkinize ve yaratıcı yönünüze güvenin. Duvara asacağınız tabloları keşfetmek ve onları ne şekilde sergileyeceğinize karar vermek için kendinize zaman tanıyın. Acele etmeyin. Eğer ortaya çıkan sonucu beğenmediyseniz de canınızı sıkmayın. Her zaman yeniden düzenleme seçeneği vardır. 

©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?