Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
Dünyanın En Uzun İsimli 6 Yeri
Pexels
SEYAHAT

Dünyanın En Uzun İsimli 6 Yeri

29 Eyl 2022

Dünyada bazı yer isimleri var ki sanki bu isimler, klavyede rastgele tuşlara basmanız sonucu oluşmuş gibi duruyor. Bu içerikte de hem telaffuzu hem de uzunluğuyla dikkat çeken adlara sahip bu yerlerden bazılarına birlikte bakalım istedik. Gelin dünyanın en uzun isimli bölgeleri arasına giren 6 yere bir göz atalım.

"Chargoggagoggmanchauggagoggchaubunagungamaugg, Amerika" - Dave Williams, Flickr
Chargoggagoggmanchauggagoggchaubunagungamaugg, Amerika

45 harfli bu isim, Amerika’nın Massachusetts eyaletinde yer alan bir göle ait. Webster Gölü olarak da anılan bu gölün adı, dünyadaki en uzun yer listesinde 3. sıradayken Amerika’da zirveyi kimselere bırakmamış. Kökeni Algonkin dilini konuşan Nipmuc halkına dayanan ve İngiliz sömürgecilerin bölgeye gelmesi sonrası konan bu ismin anlamı ise kabaca “tarafsız veya sınırdaki balık avlama bölgesi” şeklinde tanımlanıyor. İçinde küçüklü büyüklü pek çok adanın bulunduğu gölün telaffuzu zor olduğu için Amerika’nın ünlü noktaları arasına girdiğini de söyleyelim.

"Äteritsiputeritsipuolilautatsijänkä", Finlandiya - Mikko Aho, Flickr
Äteritsiputeritsipuolilautatsijänkä, Finlandiya

Finlandiya’nın Lapland bölgesindeki Savukoski’de bulunan Äteritsiputeritsipuolilautatsijänkä, bataklık bir alan. 35 harfe sahip bu bataklığın ismi, Finlandiya’nın en uzun isimli yeri olarak gösteriliyor. İsmin anlamına dair ise bilgi yok, kelimenin harflerin rastgele yerleştirilmesinden başka bir şey ifade etmediği düşünülüyor.

"Pekwachnamaykoskwaskwaypinwanik", Kanada - Google Maps
Pekwachnamaykoskwaskwaypinwanik, Kanada

Pekwachnamaykoskwaskwaypinwanik de tıpkı Amerika’daki Chargoggagoggmanchauggagoggchaubunagungamaugg gibi bir göl ismi. Krilerin konuştuğu Krice dilinden gelen isim ise “vahşi alabalıkların olta iğneleriyle avlandığı yer” anlamına geliyor. Zaten Red Sucker Gölü’nün hemen yakınında bulunan göl de alabalık avcılığıyla tanınırlık kazanmış bir yer. 31 harften oluşan adıyla bu gölün Kanada’nın en uzun isimli yeri olarak nitelendiğini de eklemek gerek.

"Venkatanarasimharajuvaripeta", Hindistan - twitter.com/nhsrcl
Venkatanarasimharajuvaripeta, Hindistan

Hindistan’ın Andhra Pradesh eyaletindeki bu tren istasyonu belki de dünyadaki en ilginç isimli istasyon. Zaman zaman 28 harflik bu kelimenin biraz daha uzatılıp Srivenkatanarasimharajuvaripeta şeklinde kullanıldığı da görülüyor. Eyalette konuşulan Teluguca ya da diğer bir deyişle Telugu dilindeki bu istasyonun Hindistan’daki en uzun isimli istasyon olarak öne çıktığını da belirtelim.

"Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysiliogogogoch", Galler - Wikimedia Commons
Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysiliogogogoch, Galler

Büyük Britanya’ya bağlı Galler ülkesindeki bu yerin ismi 58 harf ve 18 heceden oluşuyor. Llanfairpwll, Llanfair Pwllgwyngyll ve Llanfair PG gibi adlarla da anılan köy, ülkenin Anglesey veya diğer ismiyle Ynys Môn adasında yer alıyor. Dünyanın en uzun ikinci ismine sahip köye çeşitli film ve şarkılarda da rastlıyoruz. Bu yerle ilgili en popüler olan şeylerden biri ise Channel 4 News’de yayınlanan hava durumu programında sunucu Liam Dutton’ın köyün ismini rahatlıkla telaffuz edebilmesiydi. 2015 tarihli programdaki o anı izleyerek siz de bu bölgenin isminin doğru telaffuzunu öğrenebilirsiniz.

Bu yerin popüler kültürde karşımıza çıktığı bir başka örnek ise Roger Vadim’in yönettiği Barbarella (1968) filminde Dildano karakterinin kelimeyi şifre olarak seçmesiydi. Bilimkurgu yapımın bahsettiğimiz sahnesinde bu uzun kelime sanki kolaylıkla söylenebilirmiş gibi duruyor.

"Taumatawhakatangihangakoauauotamateapokaiwhenuakitanatahu", Yeni Zelanda - bcl.advisor.travel
Taumatawhakatangihangakoauauotamateapokaiwhenuakitanatahu, Yeni Zelanda

Dünyanın en uzun isimli yerini ise sona sakladık. Daha çok şarabıyla bilinen Hawke's Bay bölgesindeki Waipukurau kentinde yer alan bu tepenin ismi 85 harften oluşuyor. Bölgede yaşayanların kısaca Taumata Tepesi olarak adlandırdığı bu yerin ismi ise Māori dilinden geliyor. Kelime de dağları tırmanıp aştığı ve sevdiği için "kōauau" adlı flütü çaldığı söylenen Tamatea adlı kahramanın ulaştığı zirveyi niteliyor. Gelenek ve efsanelerde kendinden söz ettiren meşhur savaşçı Tamatea, Māori kabilelerinin önemli ataları arasında yer alıyor. Tamatea’nın adı aynı zamanda ülkedeki Kuzey Adası’nda bulunan Napier şehrinin kimi yerlerinde de karşımıza çıkıyor.
©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?