Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
Dünyanın En İyi Restoranlarından: Neolokal
GASTRONOMİ

Dünyanın En İyi Restoranlarından: Neolokal

Mutfağı Şef Mahmut Aşkar ve ekibine emanet olan Neolokal, aşina olduğumuz lezzetleri yaptığı farklı dokunuşlarla tadı damağınızdan uzun süre silinmeyecek bambaşka lezzetlere dönüştürerek dünyanın en iyi restoranları listesindeki yerini yıllardır koruyor.

Editör :Tuğba Özer
Yayın Tarihi :04 Kas 2020
Süre :2 Bardak

Dünyanın pek çok noktasında o bölgenin en güzel lezzetlerini harmanlayarak sofralara taşıyan sayısız restoran bulunuyor. Bizim ülkemizde de adını sınırlarının taşımaya başaranlar arasındaki yerini yıllardır üst sıralarda koruyan Neolokal, sadece bizlerden değil otoritelerden de tam puan almayı başarıyor. ‘Dünyanın En İyi Restoranları’ listesinde iki Türk işletmeden biri olan Neolokal bu hafta radarımıza takılıyor. 

null

Geleneklerini bilemeyen ve sahip çıkmayanların, gelecekleri olamayacağına inan Maksut Aşkar’ın 2014 yılından beri hünerlerini sergilediği Neolokal, İstanbul’un seçkin restoranları arasında yer alıyor. Restoranın şefi ve sahibi olan Aşkar’ın, seçkin restoranlara danışmanlıklar yaptıktan sonra ilk kişisel macerası 2007-2009 yılları arasında Multi isimli restoranda başlıyor. Sonrasında 3 yıl boyunca LilBitz’in mutfağında sanatını icra eden şef, pek çok başarıya imza atmış olan ‘Sekizİstanbul’da hünerlerini sergiliyor. Son olarak tarihi bir yapı olan Salt Galata’da 2014 yılından bu yana hizmet veren ve dünyaya adını duyurmayı başaran Neolokal’de Türk yemeklerine modern dokunuşlar kattığı lezzetlerini sunmaya devam ediyor.

null

Geleceğimizi garanti altına almak için geleneklerimizin günümüz şartlarına uyarlanıp sürdürülebilir olması gerektiğine inanan restoranın 15 günde bir değişen mevsimine uygun menüleri sizleri bekliyor. Kullandıkları her ürünün yerel olmasına özen gösteren Neolokal’de masada yer alan her lezzet ya ülkemizde ya da restorana ait olan bahçelerde yetişiyor. Her ne kadar Neolokal Türk mutfağının pek çok lezzetine bünyesinde yer açsa da zamansız bir mutfağa sahip olduğunu savunuyor. Restoran ekibi, toprak anadan ilham, geleneklerinden örnek alarak tasarladığı lezzetleri misafirlerine sunmayı amaçlıyor.

null

İstanbul’un eşsiz boğaz manzarasını ayak altına seren restoranın menüsü de bulunduğu tarihi bina kadar kadar köklü aslında. Alt katta yer alan açık mutfaktan çıkan tatlar, Neolokal’de 5 yemekli Öğlen Tadım, 5 yemekli Kısa Tadım, 7 tabaklı Uzun Tadım ve A la Carte menü seçenekleriyle karşımıza çıkıyor. Misafirleri seçim yaptığı menülerden önce kendi yaptıkları ekşi mayalı ekmeği ile porçini mantarlı Trabzon tereyağı karşılıyor. Lezzetiyle damakları büyüleyecek bu muhteşem ikiliden sonra siparişleriniz başrole geçiyor.

null

Sofraları donatan lezzetlerin pek çoğu Türk mutfağının modern yorumlarla renklendirilmiş ana parçalarından oluşuyor. Hemen hemen 15 günde bir değişen menüsündeki oyuncuların, mevsime uygun olmasına özen gösteriliyor. Şık ve göz dolduran tabakları muhteşem görseliyle gönülleri fethederken baş döndüren lezzetler deneyimlendiğinde unutulmaz bir seremoni yaşatıyor. Anadolu’nun geleneksel yemeklerinden olan kuzu borani, keşkek, humus, karnıyarık gibi pek çok lezzet menünün yıldızı konumunda adeta.

null

Neolokal’in benzersiz tatlılarından bahsetmeden olmaz. Ağzımızı tatlandırma görevinde önceliği ıhlamurlu parfe alıyor. Çok az bir şeker ilavesiyle hazırlanıp limon kreması ve acı bademin tadını damarlarınızda hissettiren tatlıyı, harika bir tahin parfe, susam krokan ve pekmez kremasıyla yapılmış çıtır kabak tatlısı izliyor. Burada da fark edilen şeker azlığı, sanki Japonya’da tatlı yiyormuşçasına bir his veriyor. Ayrıca yemeklerin yanına eşlik eden içecek menüsünde 100’ü aşkın yerel şaraba yer veriliyor.

null

Neolokal’in hizmetleri restoran bünyesiyle sınırlı değil. Fine dining bir restoran olmasına rağmen oldukça farklı bir paket servis hizmeti bulunuyor. Koronavirüs süreci sonrasında başlattıkları sistemle her hafta cuma, cumartesi ve pazar günleri aldıkları siparişleri, bir sonraki hafta size teslim etmek üzere hazırlayan Neolokal, restoran sunumlarıyla birebir bağdaşacak lezzetler sunuyor. Size ulaşan malzemelerle tabaklamaya kadar her şeyi açıkladıkları restoranın kendi internet sitelerinde, menüsünde yer alan birkaç yemeğin de tarifi bulunuyor.

Uçsuz bucaksız bir kültür olan Türk mutfağına yeni bir soluk getiren Neolokal’e gitmeden önce rezervasyon yaptırmayı, muhteşem manzarasında deneyimlenen lezzetlerin keyfini çıkarmayı ihmal etmeyin.

Yukarı Kaydır