BUSINESS

Dünyanın En Büyük Yatırımcıları

19 Oca 2022

Büyük yatırımcılar finans dünyasında rock starlar gibi karşılanıyor. Her bir cümleleri Twitter’da bir şiar gibi paylaşılıyor. Bu insanlardan bazılarının yönettikleri paralar onlarca, hatta yüzlerce milyar doları bulabiliyor ve bu kişiler bu paraları büyük oranda yatırım sayesinde elde ettiler. Bu süreçte dolaylı ya da dolaysız milyonlarca kişinin de yüksek getiriler elde etmesine yardımcı oldular. Elbette bu yatırımcıların her biri aynı finansal anlayışa ya da felsefeye sahip değil ama hepsinin belirli bir ortak noktası var. Peki kim bu dünyanın en büyük yatırımcıları, ortak noktaları ne?

Benjamin Graham

Benjamin Graham başarılı bir yatırımcı olmasının yanı sıra aynı zamanda başarılı bir yazar ve eğitimcidir de. Finansal okuryazarlığın temel kitaplarından biri olan “Akıllı Yatırımcı” kitabı 1949 yılında yayımlandı. Güvenlik analizi ve değer yatırımı üzerine yazdığı kitaplar ve geliştirdiği metotlar bugün hâlâ geçerliliğini koruyor. Ünlü milyarder ve yatırımcı Warren Buffett hâlâ sıklıkla Benjamin Graham okuduğunu her seferinde dile getiriyor. 

Dolayısıyla Graham, en fazla para kazanan yatırımcılar arasında yer almayabilir ama finans ve yatırım dünyasını en fazla etkileyen yatırımcıların başında geliyor. 

Warren Buffett


Benjamin Graham’ın açtığı patikadan hareketle yatırımlarına başlayan Warren Buffet, şu an yaşayan en zengin birkaç insandan biri olmakla beraber değer yatırımı konusunda parmakla gösterilen birkaç yatırımcıdan biridir. Buffett’ın alameti farikası, yaklaşık 70 yıldan fazla bir süredir yatırım yapmasına rağmen disiplin, sabır ve değere dayalı yatırım tarzının onlarca yıldır sürekli olarak piyasadan daha iyi performans göstermesidir. Bu yüzden Buffet, yaşayan en büyük birkaç yatırımcıdan biri olarak gösteriliyor. 

Peter Lynch


Borsada Tek Başına, Borsayı Yenmek ve Kazanmayı Öğren kitaplarının yazarı ünlü felsefeci ve yatırımcı Peter Lynch, 1977'den 1990'a kadar, fon varlıklarının 18 milyon dolardan 14 milyar dolara çıktığı Fidelity Magellan Fonu'nu yönetti. Fon yönetim sürecinde özellikle 13 yılın 11 yılında SP500’ü geçmesiyle dikkatleri üzerine çeken Lynch, genellikle trend hâlindeki mevcut yatırım stratejilerini takip etse de kendine ait metotlar ve anlayışlar da geliştirdi. Lynch, Warren Buffet ile birlikte yatırım dünyasının yaşayan efsanelerinden biri olarak kabul ediliyor. 

George Soros


Warren Buffet ve Peter Lynch ile birlikte mahşerin üç atlısı olarak tarif edilen George Soros, yaptığı kısa vadeli işlemlerdeki yüksek kaldıraçlarla ve bu süreçte piyasaları manipüle etmesiyle kötü ama aynı zamanda büyük bir şöhrete erişti. 

Bugün olumlu bir itibara sahip Quantum Fund’a dönüşen Soros Fund Management, Soros tarafından neredeyse yirmi yıl boyunca, agresif ve başarılı bir şekilde yönetildi. Açıklamalara göre fon, yılda %30'dan fazla getiri elde etti ve iki kez, %100'den fazla yıllık getiri bildirdi. Soros böylece finansal piyasaların yönlerine dair büyük “bahisler” oynayarak yatırım dünyasında büyük yatırımcıların arasında yer almayı başardı. 

William H. Gross


Finans ve yatırım dünyasında “Tahvillerin Kralı” olarak anılan William H. Gross, Amerika’nın önde gelen büyük tahvil fonu yöneticilerinden biridir. Gross ve ekibinin (PIMCO) yönettiği portföyün toplam değeri bilinmese de tahvillerin yaklaşık 2 trilyon dolara varan sabit bir gelir ürettiği düşünülüyor. 

Gross, 1996'da tahvil ve portföy analizinin gelişimine katkılarından dolayı Fixed-Income Analyst Society’nin onur listesine alınan ilk portföy yöneticisi oldu. 

Finans ve yatırım dünyasının en büyük isimleri sadece bu isimlerle sınırlı değildir. Carl Icahn, John (Jack) Bogle, Jesse Livermore, John Neff ve Thomas Rowe Price Jr. gibi isimler de en büyükler listelerinde sık sık adları anılar diğer yatırımcılardan sadece birkaçıdır. 
©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?