https://unsplash.com
DOĞAL YAŞAM

Dünyanın En Büyük Çiçekleri

02 Kas 2022

Canavar çiçeğinden, bir çocuğa yatak olabilecek boyutlara sahip bir nilüfer yaprağına kadar pek çok çiçekli bitki, büyüklükleri ve etkileyici görünümleriyle, yeryüzünü renklendiriyor. Aşırı derecede büyüyen bu çiçekler aslında adaptasyonlarını ne kadar ileri götürdüklerini kanıtlıyor. Milyonlarca yıldır devam eden evrimleriyle geldikleri noktada devasa boyutları sayesinde dünyanın en büyük çiçekleri ünvanını kazanan bitkilerle tanışmaya hazır olun.

https://d2r55xnwy6nx47.cloudfront.net
Ceset Çiçeği-I (Rafflesia arnoldii)

Ceset çiçeği” ya da “canavar çiçek” olarak da anılan Rafflesia arnoldii, dünyanın en büyük çiçeğine sahip bitki türüdür. 19. Yüzyılın başlarında, Endonezya yağmur ormanlarında keşfedilmiştir. Ceset çiçeği, 1 metreye kadar büyüyebilir ve ağırlığı 11 kilograma kadar ulaşabilir. Ortalama 2 haftalık ömrü vardır. Bir hafta içinde çiçek açar. İkinci haftada ölür. 

Rafflesia, boyutundan çok kokusuyla tanınır. Güzel kokan çiçeklerin aksine kokusu çürük ete benzer. Zaten ceset çiçeği adıyla anılmasının sebeplerinden biri de budur. Bu kötü koku ise bitkilerin tozlaşmasına yardımcı olan sinekleri çekmek için zaman içinde kazandıkları bir adaptasyon becerisidir.  

https://my.chicagobotanic.org
Ceset Çiçeği-II (Amorphophallus titanum)

Ceset çiçeği ismini Rafflesia arnoldii ile paylaşan başka bir dev çiçeğimiz daha var. Amorphophallus titanum, 3 metreye kadar büyüyebilen çiçeklere sahiptir. Rafflesia arnoldii gibi tek çiçekli değildir. Tek bir sap üzerinde yüzlerce küçük tomurcuktan meydana gelir. İki numaralı ceset çiçeğimizin bir numaralı ceset çiçeğiyle tek ortak özelliği büyük boyutları değildir tabii. Amorphophallus titanum da son derece kötü kokar. Hatta Dünya’nın en kötü kokulu bitkileri arasında ilk sıralarda yer alır. Kötü kokusu o kadar baskındır ki “Leş çiçeği” olarak bile anılmaktadır. Kötü kokunun sebebi yine aynıdır; tozlaşmanın öznelerini cezbetmek. 
Amorphophallus titanum, Endonezya’nın Sumatra kentine özgü, doğal olarak nadir bulunan bir bitkidir. Ancak şu anda dünyanın dört bir yanındaki bahçelerde özel olarak yetiştirilmektedir. 

http://rarepalm.com
Talipot Palmiyesi (Corypha umbraculifera)

Boyu, 80 metrenin üzerine çıkan Talipot palmiyesi, dallı çiçek salkımına sahip en büyük çiçekli bitkidir. Bitkinin ana sapına bağlı küçük dallardan Talipot çiçekleri tomurcuklanır. Talipot palmiyesinin, avuç içi benzeri bir gövdenin üzerinde kabarık, altın rengi, yelpaze şeklinde yapraklara benzer bir görüntüsü vardır. 
Bu devasa palmiye türü, Hindistan ve Sri Lanka’ya özgüdür. Aynı zamanda Güneydoğu Asya ve Çin’de de yetiştirilmektedir. 

https://www.grandcanyontrust.org
Titreyen Dev (Pando)

Titreyen kavaklar teknik olarak yaprak döken ağaçlardır, ancak nadiren de olsa çiçek açarlar. Çiçekleri epeyce küçük olmasına rağmen, bitkinin kendisi çok büyük olabilir. Bunun en iyi örneği, ABD’nin Utah eyaletinde, 100 futbol sahası büyüklüğünde bir alana yayılan Pando’dur. 

Pando, dışarıdan bakıldığında bir ormana benzer. Ancak çok ilginç bir yapıya sahiptir. İçinde bulunan titrek kavak ağaçları, tek bir atadan türetilen genetik olarak özdeş bir bitki grubunu oluşturur. Pando’da bulunan 47.000’den fazla ağacın, 80.000 yıldan daha yaşlı olduğu düşünülen tek bir kök sisteminden filizlendiği düşünülmektedir. Yani tüm ağaçlar aynı DNA’ya sahiptir. Yeraltındaki karmaşık kök sistemiyle gruptaki diğer ağaçlara bağlı durumdadırlar. 

Titreyen Dev’in toplam kütlesi 6000 tonun üzerindedir! 

Bu özellikleriyle Pando, dünyanın en ağır ve aynı zamanda en eski organizması ünvanına sahiptir. 


https://medomed.org
Neptün Otu (Posidonia oceanica)

Akdeniz ve Avustralya kıyılarında yaşayan bir çiçekli bitki türü olan Neptün otu, dünyanın en eski organizmalarından biri olma özelliği taşıyor. Karbondioksitin emilmesinde ve depolanmasında oynadığı müthiş role bağlı olarak Dünya’nın akciğeri olarak da anılıyor. 
Öyle ki; Neptün otunun sadece 1 metrekaresi, Amazon yağmur ormanlarının bir hektarına denk oksijen üretiyor! Bu açıdan iklim değişikliği ile mücadelede çok önemli bir etkiye sahip. 
Ancak, deniz sularında yaşayan Neptün otunun varlığı, günümüzde artan su sıcaklıkları nedeniyle tehdit altında.

https://static.wixstatic.com
Amazon Nilüferi (Victoria amazonica)

Nilüfer ailesinin en büyük organizması olan Amazon nilüferi, 2 buçuk metre genişliğe ulaşabilmektedir. Eşi benzeri görülmemiş boyutlarıyla Amazon nilüferi, 30 kg.’a kadar ağırlığı taşıyabilecek derecede güçlü ve sağlam bir bitki.  
Amazon nilüferi için en uygun ortam, sıcak ve durgun sulardır. 
Yaprakların alt kısımı bitkiyi, alttan saldırabilecek balıklara ve diğer otoburlara karşı koruyan küçük keskin dikenlerle kaplıdır.

©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?