Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
Dünyanın Dört Bir Köşesinden İlgi Çekici Festivaller
Pexels
SEYAHAT

Dünyanın Dört Bir Köşesinden İlgi Çekici Festivaller

Dünyanın pek çok bölgesinde karşımıza çıkan birbirinden ilginç festivaller, seyahat etme iştahımızı bir kez daha kabartacak cinsten. Farklı deneyimler vadeten ve ülkelerin kendine özgü kültürel özelliklerinden eğlenceli yansımalar sunan bu festivallerden bazılarını sizler için derledik. Gelin birlikte dans, şarkı ve ritüellerle dolu bu festivallere bir göz atalım.

Yayın Tarihi :20 May 2022
Süre :2 Bardak

edition.cnn.com, Ölüler Günü

Ölüler Günü – Meksika

Her yıl 31 Ekim ile 2 Kasım arasında Meksika’da gerçekleşen Ölüler Günü, adı olumsuz bir çağrışım yapsa da oldukça renkli bir festival. Festivalin kökeni; Aztek ve Toltek gibi toplulukların ölülerin arkasından yas tutmayı saygısızlık olarak görmesine dayanıyor. Bu inanca göre ölüm, yaşamın doğal bir parçasıdır ve ölüler, hatıra ve ruhlarıyla hala toplumun birer üyesidir. Zamanla değişip dönüşen ve Katolik inancının da etkileriyle günümüzdeki şeklini alan bu festivalde, aileler bir araya gelir ve kaybettikleri yakınlarını anar. Akrabaların mezarları süslenir ve dualar edilir. Ölüler Günü’nün en önemli unsurlarından biri, ölüler için hazırlanan sunaklardır. Hem sokaklarda hem de evlerde rastlayabileceğimiz bu sunaklar; yiyecek, çiçek, eşya, oyuncak, mum ve şekerden yapılma kafatasları gibi ruhların hoşuna gidecek şeylerle güzelce süslenir. Bu sunakların amacı, ziyarete geldiği düşünülen ruhları memnun etmektir. 

Ölüler Günü’nde iskeletlerden ilham alan kıyafetleriyle binlerce insan sokakları doldurur. Şarkıların söylendiği, hikayelerin anlatıldığı ve kaybedilenlerin hatırasının canlı tutulduğu bu festival, neşe ve hüznün iç içe geçtiği etkinliklere çok iyi bir örnektir. Bitirirken Ölüler Günü’nden ilham alan Coco (2017) animasyonunu izlemenizi tavsiye ederiz.

theculturetrip.com, Songkran Festivali

Songkran Festivali – Tayland

Şehrin sokaklarında doyasıya su savaşı yapma arzusu taşıyanların dikkatini celbedeceğini düşündüğümüz Songkran Festivali’nde Budist yeni yılı kutlanır. Su Festivali olarak da anılan ve her yıl 13 Nisan ile 15 Nisan arasında gerçekleşen festivalde dans gösterileri yapılır, geçitler düzenlenir, stantlar kurulur ama en önemlisi sokakların ve meydanların su savaşına sahne olmasıdır. İnsanlar sokaklara dökülür ve su balonları, su tabancaları veya kovalarla birbirlerini ıslatır.

Su savaşı geleneği ise tapınaklardaki Buda heykel ve resimlerinin yeni yıla hazırlanırken suyla temizlenmesine dayanıyor. Buda ile ilgili eserlerin yıkanması, bir saygı göstergesi olarak aile fertleri ve kasaba büyüklerinin omuzlarından su dökülmesine evrilirken zamanla bu alışkanlık da ilginç bir biçimde su savaşı şeklinde karşımıza çıkıyor.

quebec-cite.com, Québec Kış Karnavalı

Québec Kış Karnavalı – Kanada

Dünyanın en eski kış karnavalı olarak nitelenen ve Québec City’de gerçekleşen Québec Kış Karnavalı, ocak ayının sonlarından şubat ayının ortalarına kadar sürer. Festivalin “Bonhomme Carnaval” adında kardan adam bir maskotu vardır ve bu maskotun önderliğinde geçitler düzenlenir. Her yıl Bonhomme için bir saray inşa edilir ve ışıklandırılır. Buzdan heykel yarışması yapılır ve kayak, kar raftingi ve hokey gibi kış sporlarından oluşan pek çok aktivite düzenlenir.

Festival boyunca gösteriler, partiler ve yarışmalar sürüp gider. Dört bir yanınızın buz ve karla kaplı olduğu bu festivalde, kışın tadına doymamak pek mümkün değil diyebiliriz.

artsjapan.us, Bon (Obon) Festivali

Bon (Obon) Festivali – Japonya

Bon ya da Obon olarak adlandırılan bu festival, ataların ruhunu anma ve onurlandırma üzerine kuruludur. Festival günlerinde kaybedilen yakınların ruhlarının ziyarete geleceğine inanılır. Budist öğretilere dayanan Bon Festivali’nde tatil ilan edilir ve pek çok insan memleketini ziyaret eder. Aile bireyleri bir araya gelir ve mezar ziyaretleri yapılır. 3 gün süren festivalin tarihi, Japonya’nın bölgelerine göre farklılık gösterir.

Bon Festivali’nde “bon odori” ismi verilen bir dans gösterisi düzenlenir. Festivalin başında ruhları eve çağırmak için fener ya da kimi bölgelerde evin önüne ateş yakılır. Kutlamaların bitiminde ise yine fener ve ateş yakılarak ruhlar mezara uğurlanır. Festivalin göz kamaştıran görüntülerinden birini de ataların ruhlarını simgeleyen ve suya bırakılan fenerler oluşturur. Festival boyunca süren gösterilere ek olarak Kyoto’da şenlik ateşi niyetine büyük bir kanji yakılır.Kaynak:

Yukarı Kaydır