Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
Dünyamızdan Geçtiler! Nesli Tükenmiş 10 Hayvan
pexels
DOĞAL YAŞAM

Dünyamızdan Geçtiler! Nesli Tükenmiş 10 Hayvan

Dünyamız 4 milyar yıldır, milyarlarca canlıya ev sahipliği yapıyor. Dünyamız en büyük canlı mavi balinadan, dünyanın en küçük canlısı olan mikroplazma bakterisine kadar milyarlarca tür barındırıyor. Fakat maalesef ki doğal afetler, avcılık, iklim ya da yerküre değişimleri gibi sebeplerden dolayı birçok canlı türünün nesli tamamen yok oldu. Bu yazımızda nesli tamamen tükenmiş 10 hayvan ile ilgili bilgiler vereceğiz.

Yayın Tarihi :08 Tem 2022
Süre :1.5 Bardak

viki
Dinozor
Dinozorlar; dünyada yaklaşık olarak 150 – 200 milyon yıl yaşamışlardır. Otçul, etçil, suda yaşayan ve uçabilen yüzlerce türden oluşmaktaydılar. 66 Milyon yıl önce soyları tamamen tükendi. Bazı kaynaklara göre; Dinozorların zaten nesli tükenmek üzereydi o dönem yaşanan volkanik patlamalardan dolayı yok oldular. Bazı kaynaklara göre ise; dünyaya meteor çarpması sonucu, karbon dengesi bozuldu bu nedenle yok oldular.

Dodo Kuşu
Dodo kuşlarının nesli 17. yy.da tükenmiştir. Son derece sakin olan Dodo kuşlarının, kendilerini savunma iç güdüleri bulunmamaktaydı. Afrika’da yaşayan bu türün; kaçamaması, savunmasız olması nedeniyle, adaya gelen insanlar tarafından bilinçsiz avlanma sonucu nesillerinin tükendiği düşünülmektedir.

viki
Moa
Yeni Zelanda’da yaşayan ve uçamayan bir kuş türü olan Moa’ların, 700 yıl önce soyları tükenmiştir. Yapılan araştırmalara göre 1300'lü yıllarda, insanların adada yaşamaya başlamasından yaklaşık yüz yıl sonra Moa’ların nesli tükendi. Moa kuşunun neslinin de bilinçsiz avlanma sonucu tükendiği belirtilmektedir.

viki
Mamut
Filgiller ailesinin mensubu olan mamutların birkaç çeşit farklı türü bulunmaktaydı. Mamutlar, Asya kutup bölgeleri ve Kuzey Amerika’da yaşamışlardır. Soyları M.Ö 8000 yılında tamamen tükenmiştir. Ancak tükenmelerinin nedeni tam olarak bilinmemektedir. Bazı kaynaklara göre ani iklim değişikliği, bazı kaynaklara göre ise; arkeolojik çalışmalar sonucunda, mağara duvarlarında mamut avlama çizimleri bulunması ile desteklenerek, avlanma sonucunda soylarının tükenmiş olduğu belirtilmektedir.

Kılıç Dişli Kaplan (Smilodon)
3 Milyon yıl önce Amerika kıtasında yaşamış olan, Kılıç dişli kaplanların 12.000 yıl önce nesilleri tamamen tükenmiştir. Araştırmalara göre nesillerinin tükenme sebebi; buz çağının yaşanmış olması.

Tazmanya Kaplanı
Avusturalya’ da yaşamış olan Tazmanya kaplanının soyu, diğer hayvanlara göre daha yakın tarihte tükenmiştir. Bu türün tükenmesinin sebebi ise 20. yüzyılda nesillerinin tükenmesinin nedeni Avrupalı kolonicilerin, koyunları öldürdüğü gerekçesiyle bu hayvanları avlaması. Son Tazmanya kaplanı 1936’da hayvanat bahçesinde ölmüş ve böylelikle türün nesli tükenmiştir.

Büyük Dalıcı Martı
Büyük dalıcı martı kuzey Atlantik Okyanusunda yaşayan, penguene benzeyen, uçamayan bir kuş türüdür. 16. yüzyıldan başlayarak insanlar tarafından avlanmaya başladılar. Önce kuş tüyü yastık için avlanılırken sonradan güzellik ve gıda yapımında kullanılmak için tüyleri canlı canlı yakıldı. Türünün tükenmek üzere olduğu anlaşılınca 1770’de İngiltere hükümeti, türün korunmasına ilişkin yasa çıkardı. Ancak 1852’ de soyları tamamen tükendi.

viki
İrlanda Geyiği
Şimdiye kadar yaşamış en büyük geyik türü olan İrlanda geyiği; 400.000 yıl önce, İrlanda’dan Baykal Gölü’ne kadar uzanan bölgede yaşamıştır. Araştırmalara göre soyunun tükenme nedeni bilinçsiz avlanmadır. Bazı kaynaklarda, buna ek olarak büyük boynuzları sebebiyle hareket kısıtlılığı yaşadığı ve bu nedenle soylarının tükenmiş olabileceği belirtilmiş fakat yeterli bir kanıt bulunamamıştır.

Steller’ın Deniz İneği
1741 yılında Kuzey Pasifik de bir doğa bilimci tarafından keşfedilmiştir. Yavaş hareket eden uysal bir tür olan deniz ineği; yağı, postu ve eti için avlanarak yok olmuştur. Deniz ineğinin, insanlar tarafından keşfedildikten tam 27 yıl sonra nesli tamamen tükenmiştir.

Quagga
Güney Afrika’da yaşamış olan Quaggalar; zebranın bir alt türüydü. 1800 yılında insanlar tarafından avlanan quaggaların nesilleri tamamen tükendi. Ailenin son bireyi 1883 yılında Amsterdam’da bir hayvanat bahçesinde öldü.

Bu yazımızda, sizlere nesli tamamen tükenen hayvanlarla ile ilgili bilgi vermeye çalıştık. Tabii ki nesli tükenen veya tükenmekte olan birçok hayvan daha mevcut. Her ne kadar bazı küresel ve iklimsel sebeplerden ötürü hayvan türleri zarar görse de genel olarak baktığımızda; hayvanların çoğunun, bilinçsiz avlanma sonucunda neslinin tamamen tükendiğini görüyoruz. Ormansızlaşma ve hayvanların yaşam alanlarının insan eliyle tahrip edilmesi veya yok edilmesi ve bilinçsizce avcılık yapılması çok sevdiğimiz daha birçok hayvanın neslinin tükenmesine neden olabilir. 

Yukarı Kaydır