nacional.hr
BİYOGRAFİ

Dünyalı ve Yerel: Teresa Salgueiro

17 Kas 2022

Müziği sevdiren bazı özel seslerin hikâyesi ufak tecrübelerle, hatta yöresel müziklerin çeşitli mekânlarda icra edildiği küçük etkinliklerle başlar. Tam da bu yüzden çift yönlü bir hikâyeye tanıklık etmiş oluruz. Hem yerelden dünyaya uzanan bireysel bir başarı öyküsüne hem de icra edilen yerel müziğin tüm dünyada dinlenir hale gelmesine şahitlik ederiz. Bu hikâyelerden biri de müzik tarihine altın harflerle yazılacak özel bir vokal olan Teresa Salgueiro’ya ait. Salgueiro Portekiz yerel müziği Fado’nun en önemli temsilcisi konumuna nasıl gelmiş birlikte bakalım.

1.5 Bardak

frogmen
Lizbon’da 1959 yılının Ocak ayında dünyaya gelen Teresa Salgueiro için doğrudan müziğin içine doğmuş diyebiliriz. Portekizli denizcilerin eşlerinin ağıtlarıyla örülen Fado kültürünü yerel etkinliklerde ve mekânlarda yaşatan çocuk yaşta bir vokal olarak müzik kariyerine başlıyor Salgueiro. Daha sonra bu türün en önemli gruplarından biri olacak olan Madredeus’u kurmak isteyen müzisyenlerle tanışıyor. 17 yaşındayken sahne aldığı bir mekânda onu dinleyen Pedro Ayres Magalhaes ve arkadaşları, grubu birlikte kurma teklifini iletiyorlar. Bu teklifi reddetmeyen Salgueiro’nun dünyaya açılma hikâyesi de böylelikle başlamış oluyor.

vecernji.hr
Magalhaes’in önderliğinde hem geleneksel şarkıların hem de yeni bestelerin kaydedildiği Os Dias da MadreDeus albümü 1987 yılında, yani Salgueiro’nun gruba katıldığı yıl yayımlanıyor. 80’li yıllarda yayımlanan en önemli Portekizce albümlerden biri olarak anılan bu albümden üç yıl sonra Existir yayımlanıyor. O Pastor ve As Ilhas dos Açores gibi önemli eserleri müzik tarihine armağan eden bu albümü 1994 tarihli O Espirito da Paz albümü izliyor. Tüyleri diken diken eden O Mar, Ao Longe O Mar ve Vem gibi sonradan klasikleşecek Magalhaes besteleri de bu albüm sayesinde müzikseverlerle buluşuyor.

imdb
Salgueiro bu albümlerdeki performansıyla dünyaca tanınan bir vokale dönüşürken, Fado kültürü de sınırları aşmaya başlıyor. Bir liman kenti olan Lizbon’un tarihiyle ilişkili bu kültür; özlemle ve kimi zaman hiç kavuşamamakla yoğurulduğu için belki de kendini duyuracak en uygun sesi, yani Salgueiro’yu bulmuş oluyor. 1994 yılında Salgueiro’nun ve Madredeus’un farklı bir tecrübeyle karşımıza çıktığını görüyoruz. Wim Wenders’ın çektiği ve Cannes’da gösterim şansı bulan Lisbon Story filminde grup olarak yer alan Madredeus ekibi, bu filmin müziklerinden oluşan Ainda albümünü de 1995 yılında yayımlıyor. Lisbon Story filmi Wim Wenders’ın 70’li yıllarda çektiği Yol Filmleri Üçlemesi’nde yer alan Philip Winter karakterinin geri döndüğü yapımlardan biri. Film sayesinde, başlayınca tamamı bitirilmeden bırakılmayan albümler arasında rahatlıkla anabileceğimiz Ainda albümüne kavuşmuş oluyoruz.

lisbon story
Bu albümle Madredeus’taki hikâyesini yarılayan Salgueiro gruptan ayrıldığı 2007 yılına kadar 4 albümde daha vokal olarak yer alıyor. 1997 tarihli O Paraiso, 2001 tarihli Movimento ve 2004 tarihli Un Amor Infinito albümlerinin ardından 2005’te yayımlanan Faluas de Tejo albümü Salgueiro’nun grupla son stüdyo kaydı olarak tarihe geçiyor. 2007’den itibaren solo kariyerine odaklanan sanatçı henüz gruptan ayrılmadan yayımladığı ve aralarında ünlü İspanyol tenor Jose Carreras’ın da olduğu önemli isimlerle birlikte kaydettiği Obrigado’yu 2005’te yayımlıyor. Gruptan ayrılışı resmileştikten sonra hem solo hem de vokal olarak yer aldığı farklı ortaklıklarla sesini dünyaya duyurmaya devam ediyor.

wikipedia
Solo albümleri arasında 2012 yılında yayımladığı O Misterio’nun özel bir yeri var çünkü bu albüm Salgueiro’nun tüm parçaların söz ve müziklerini üstlendiği ilk albümü. Aynı zamanda çeşitli düet ve ortaklıkların olmadığı ilk solo albümü olarak da tarihe geçen bu albüm, hiç eskimeyecek gibi görünen ses rengini yepyeni renklerle duymamızı sağlayan önemli bir proje. Şu ana kadar yayımlanan stüdyo albümü ise 2016 tarihli O Horizonte. Salgueiro’nun temsilcisi olduğu Fado kültürünün detayları için de şimdiden sizden bir randevu koparmış olayım. Bir başka içerikte bu konuyu da aktarmaya çalışacağım.
©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?