Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
"Liguria, İtalya" - Pexels
SEYAHAT

Dünyadan Muhteşem Manzaraya Sahip 6 Ada

29 Kas 2022

Dünyanın dört bir tarafında yer alan sayısız ada, doğal güzellikleri ve canlı çeşitliliğiyle göz kamaştırıyor. Bu içerikte de bu adalardan bazılarını biraz tanıyacağız. Gelin dünyadan manzarasıyla büyüleyen 6 adaya birlikte bakalım.

"Granit Adası" - msn.com
Granit Adası, Avustralya

Güney Avustralya'daki Victoria limanının yakınında yer alan Granit Adası, isminden de anlaşılabileceği gibi renkli granit kayalarıyla ön plana çıkan bir ada. Adanın eyaletin başkenti Adelaide’e çok yakın olması sebebiyle günlük geziler için sıklıkla tercih edildiği görülüyor. Yerleşim yeri bulunmasa da adada kafe ve turistik merkezler var. Antik atlı tramvayla gezintiye çıkmak, bölgede yaşayan penguen ve balinaları izlemek ve elbette manzaranın tadını çıkararak doğa yürüyüşü yapmak adada yapabileceğiniz aktiviteler arasında.

"Samosir Adası" - holidayayo.com
Samosir Adası, Endonezya

Samosir Adası, Endonezya’nın Kuzey Sumatra bölgesindeki Toba Gölü’nde bulunan volkanik bir ada. Gölün yaklaşık yarısını kaplayan bu ada, ortalama 75.000 yıl önce bir yanardağın patlaması sonucu oluşmuş. Batak kültürünün hakim olduğu adada Batak mimarisiyle yapılmış ev ve kiliselere rastlayabiliyorsunuz. Ada hem kültürü hem de doğal güzellikleriyle popüler bir yer haline gelmiş. Şelaleleri, kumsalları ve çam ormanlarıyla dikkat çeken adada bisiklet turu, yürüyüş, dağcılık ve yüzme gibi pek çok şey yapma imkanınız bulunuyor.

"Palawan Adası" - Dexter Baldon, Flickr
Palawan Adası, Filipinler

Filipinler’in güneybatı ucundaki Palawan Adası, bulunduğu aynı adlı eyaletteki en büyük ada. “Dünyanın en güzel adası” olarak da anılan Palawan; beyaz kumsal, mağara, orman, dağ ve koylarıyla gerçekten de görülesi bir yer. Ayrıca hayvan ve bitki çeşitliliği açısından da oldukça zengin, adadaki kara ve su ekosistemlerinde pek çok endemik canlı yaşıyor.

Adanın kuzeyinde yer alan El Nido kasabası da buraya gelmişken mutlaka ziyaret edilmesi gereken noktalardan. Ülkenin en zengin ekosistemlerine ev sahipliği yapan El Niro’da kireç taşı kayalıklarından mercanlara, yağmur ormanlarından beyaz kumsallara kadar birçok doğal güzelliği görmek mümkün. Bu doğal güzellikler aralarında deniz kaplumbağası, balık, kuş ve karıncayiyenin bulunduğu pek çok hayvan türünü barındırıyor.

"Ko Samui Adası" - packist.com
Ko Samui Adası, Tayland

Ko Samui veya diğer şekliyle Koh Samui Adası, Tayland’ın doğu kıyısında bulunuyor ve meşhur Phuket Adası’ndan sonra ülkenin ikinci büyük adası. Plaj ve şelalelerle dolu bu tropikal ada, tahmin edeceğiniz üzere turistlerin de ilgi odağı. Doğal güzellikleri kadar dini yönüyle de öne çıkan adada Büyük Buda Tapınağı ve Wat Plai Laem Budist Tapınağı gibi tapınaklar ve Buda heykelleri de ziyaretçi çekiyor.

Ko Samui’nin kuzeybatısındaki Ang Thong Ulusal Deniz Parkı da adaya gelenlerin sıklıkla yolunun düştüğü yerlerden. Farklı boyutlardaki 42 adadan oluşan bu takımada, oldukça etkileyici bir manzaraya sahip.

"Ischia Adası" - fodors.com
Ischia Adası, İtalya

Napoli Körfezi’nin kuzey ucundaki Ischia Adası, tıpkı Samosir Adası gibi volkanik bir ada. Ischia, mineral açısından zengin termal kaynakları nedeniyle Almanya başta olmak üzere Avrupa ülkelerinden pek çok ziyaretçi topluyor. Adanın ilgi çeken noktaları arasında ise Aragonese Kalesi, La Mortella Bahçeleri ve Villa La Colombaia gibi mekanlar sayılabilir.

"Korsika Adası" - audreysspots.blogspot.com
Korsika Adası, Fransa

İtalya’nın gözde tatil bölgesi Sardinya Adası’nın kuzeyinde yer alan Korsika Adası, Akdeniz’deki en büyük 4. ada. Oldukça eski dönemlerden beri yerleşim alanı olduğunu gördüğümüz Korsika’nın önemli bir kısmı dağlık bölgelerden oluşuyor. İklimi, manzarası ve sahil şeridiyle Fransa’nın popüler tatil beldeleri arasına giren adada dağcılık, dalış, bisiklet ve tekne turu gibi etkinliklerle vakit geçirebilirsiniz.

Scandola Doğa Koruma Alanı’nı da içinde bulunduran Korsika Ulusal Bölge Parkı, adanın Unesco tarafından koruma altına alınan kısımlarından biri. Adadaki en yüksek dağları da kapsayan bu parkta, nadir görülen bazı hayvan ve bitki türlerinin yaşadığı biliniyor.
©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?