Dünyadan Etkileyici Çöl Manzaraları
Pexels
SEYAHAT

Dünyadan Etkileyici Çöl Manzaraları

Şöyle bir çöl esintisi almaya ne dersiniz? Gizemli görünümüyle dikkat çeken çöller, insana “uçsuz bucaksızlık” hissini en iyi şekilde veren doğal güzelliklerden biri. Kısıtlı sayıda hayvan ve bitki türünün yaşamasına olanak sağladığını gördüğümüz çöllerde zorlu şartlar hüküm sürse de bu durum çöllerin büyüleyiciliklerinden hiçbir şey eksiltmemiş. Gelin Dünya’nın önemli bir bölümünü kaplayan çöllerde kısa bir tura çıkalım ve bizi manzarasıyla etkisi altına alan çöllerin bir kısmına birlikte bakalım.

Yayın Tarihi :23 Haz 2022
Süre :2 Bardak

"Beyaz Çöl", bbc.com
Beyaz Çöl, Mısır

Mısır’ın Farafra kentinin kuzeyinde yer alan Beyaz Çöl, en az ülkedeki piramitler kadar etkileyici. Beyazın türlü tonunu kucaklayan kumlarıyla göz kamaştıran çöl, Beyaz Çöl Ulusal Parkı’nda koruma altına alınmış. Beyaz Çöl’ün en önemli özelliklerinden biri ise çöl boyunca karşınıza çıkan tebeşir taşı kayalıklarının rüzgar ve kum nedeniyle aşınmaya uğraması sonucu oluşan yapılar. Aklımıza Kapadokya’yı getiren bu yapılar daha çok dev mantarları andırıyor ve çölü bir nevi doğal bir müzeye çeviriyor. Mısır’ı ziyaret edenlerin uğramadan dönmemesi tavsiye edilen bu bölge, unutulmaz bir deneyim vadediyor.

"Siyah Çöl", bbc.com
Siyah Çöl, Mısır

Beyaz Çöl’den bahsedip de onun oldukça yakınında bulunan Siyah Çöl’ü anmasak olmazdı. Dağların aşınmasıyla birlikte siyah toz tabakası ve kaya parçalarının oluşturduğu Siyah Çöl, Beyaz Çöl ile müthiş bir zıtlık oluşturuyor. Yüzyıllar önce çöldeki siyah kaya parçalarını meydana getiren maddeleri püskürten küçük volkanik tepeler ise Siyah Çöl’ün bir başka ilgi çeken yanı.

"Namib Çölü", Santiago Medem/Flickr
Namib Çölü, Afrika

Geçmişi oldukça eskiye dayanan Namib Çölü’nün dünyanın en eski çölü olabileceği söyleniyor. Angola, Namibya ve Güney Afrika ülkelerinin Atlantik kıyıları boyunca uzanan Namib Çölü, Unesco Dünya Mirası listesinde yer alıyor. Çölde oldukça kurak ve sıcak bir ortam olmasına rağmen zorlu koşullara adapte olmayı başarmış birçok farklı bitki ve hayvan türüne rastlanıyor. Bu canlıların önemli bir kısmı ise endemik, yani dünyanın başka herhangi bir yerinde yaşamayan türler. 

"Antarktik Çölü", Andreas Kambanis/Flickr
Antarktik Çölü, Antarktika

Buzlarla kaplı bir yerin çöl olarak adlandırılması kulağa garip gelse de Antarktik Çölü, dünyanın en büyük çölü. Bu bölgenin çöl olarak kabul edilmesinin nedeni ise yeterli miktarda yağış almaması. “Soğuk çöl” kategorisinde bulunan Antarktik Çölü’nün çok büyük bir bölümü buzullarla kaplı. Penguen, balina ve albatros gibi canlıların yaşadığı Antarktika’nın hem en soğuk hem de en kuru kıta olduğunu da rahatlıkla söyleyebiliriz.

"Sonora Çölü", Anton Foltin/Shutterstock
Sonora Çölü, Amerika & Meksika

Güneybatı Amerika’nın Arizona ve Kaliforniya eyaletleri ile Kuzeybatı Meksika’daki Sonora, Baja California ve Baja California Sur bölgelerinin büyük bir kısmını kaplayan Sonora Çölü, hem Amerika hem de Meksika’nın en sıcak çölü. Farklı kaktüs türleri dışında yuka, fil ağacı, kreozot çalısı ve yüzyıl bitkisi gibi pek çok bitki türünün bulunması nedeniyle Kuzey Amerika çölleri arasında en zengin bitki örtüsüne sahip bu çöle kimi Hollywood filmleri sebebiyle aşina olabilirsiniz.

Sonora Çölü, sadece bitki örtüsüyle değil ev sahipliği yaptığı hayvan çeşidi nedeniyle de değerli bir yer. Dağ aslanı, çöl kaplumbağası, yabani tavşan, kanguru faresi ve Gila ağaçkakanı gibi birçok hayvana rastlamanın mümkün olduğu çölün hatırı sayılır bir kısmı, ulusal parklar kurularak doğal zenginliği korumak maksadıyla koruma altına alınmış.

"Pinnacles Çölü", Mark Ireland/Flickr
Pinnacles Çölü, Avustralya

Nambung Ulusal Parkı içinde bulunan Pinnacles Çölü’nde yüksekliği 3 metreye kadar ulaşabilen irili ufaklı pek çok kireçtaşı sütun yer alıyor. Sarı kum tabakasının üzerini süsleyen bu sütunlar, oldukça etkileyici bir manzara oluşturuyor. Emu, kuzgun, kertenkele ve piton gibi hayvanların yaşadığı Pinnacles Çölü, sahil boyunda bulunduğu için çevresinde beyaz kumlu plajlara rastlamak da mümkün.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK BENZER İÇERİKLER
Yukarı Kaydır