Pinterest
KÜLTÜR/SANAT Biyografi

Dünyaca Ünlü Ressamlar ve En Bilinen Eserleri

31 Oca 2023

Dünyaca ünlü ressamlar, onların başyapıtları ve hayatları hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz şu an en doğru noktadasınız. Çünkü sizler için Picassodan Dali’ye, Rembrandt’ten Renoir’ya kadar birbirinden eşsiz fırça darbelerinin hayat bulduğu tuvallere ve hayatlarına yakın bakış hazırladım. Hazırsanız başlıyorum.

Pablo Picasso | “Guernica” Tablosu


Dünyanın gelmiş geçmiş en ünlü ressamlarından biri Pablo Picasso’dur. Sanata ilgi duymayanların dahi adını duyduğu, hayattayken kıymeti bilinen ender sanatçılardan olan Kübizm’in öncüsü Picasso, tek bir akıma bağlı kalmayan bir sanatkardı. 75 yıllık kariyerinde sadece Kübist akım ile değil, farklı akımlarda da eserler üretmiştir. “Mavi Dönem” ve “Pembe Dönem” için de yapıtlar üreten Picasso’nun en bilinen tablolarından biri Kübizm akımına göz kırpan eseri “Les Demoiselles d'Avignon”dur. “Avignon’lu Genç hanımlar” olarak da bilinen bu eser Kübizim akımına yönelik ilk eserlerinden biridir. Fakat Pablo Picasso’nun başyapıtı Guernica adlı eseridir. Guernica savaş karşıtlığına ithaf edilmiş, dünyada kabul edilmiş en önemli eserlerden biridir. Tüm bu eserleri ve Pablo Picasso hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz, “Pablo Picasso Hakkında Bilmeniz Gereken 9 Şey” adlı içeriğimizi inceleyebilirsiniz.

TimeOut

Claude Monet | “Nilüferler” Tablosu


Bahçelere ve doğaya duyduğu ilgi yıllar sonra tüm dünyanın bildiği bir esere dönüşecekti. Evet, Claude Monet’nin Nilüferler tablosundan söz ediyorum. İnzivaya çekildiği dönemde yaşadığı yere kendi diktiği nilüferlerden sanat yaratan eşsiz bir ressamdı Monet. Claude Monet Empresyonist akımın öncülerinden biri ve de pek bilinmese de bu akıma adını veren eserin de yaratıcısıdır. Monet’nin “İzlenim, Gün Doğumu” adlı eserini eleştiren bir sanat eleştirmeni sayesinde akımın isminin İzlenimcilik olduğunu özellikle belirtmek isterim. Ayrıca Monet sadece ressam değil aynı zamanda karikatürist, gezgin, doğa aşığı ve de bir hayalperestti. Böyle bir sanatçı olan Claude Monet’nin hayatı hakkında hem daha fazlasını hem de mutlaka bilmeniz gereken 7 bilgi için burayı tıklamalısınız.

Pinterest

Vincent van Gogh | “Yıldızlı Bir Gece” Tablosu


Dünyanın en bilinen ressamlarından olsa da yaşarken sadece tek bir eseri satılan ressam kimdir, diye soru yöneltsem, sanıyorum ki Vincent van Gogh cevabına birçok kişi inanamaz. Yaşamının son 10 yılında kendini resme adamış ve Ard-İzlenimcilik akımının öncüsü Vincent van Gogh’un ünlü fırça darbelerine tüm dünya hakimdir. “Ayçiçekleri”, “Siesta”, “Gece Teras Kafe”, “Arles’daki Yatak Odası” ve de Van Gogh’un en bilinen tablosu “Yıldızlı Gece” adlı eserinde bu fırça darbeleri açıkça görülmektedir. Eserlerdeki fırça darbeleri o kadar ünlüdür ki herhangi bir kişi Van Gogh’un imzasını göremese de tablonun ressamının Vincent van Gogh olduğunu anlayabilir. Ünlü ressamın fırça darbeleri işte böylesine mükemmel bir imzadır. Bu kadarını dünyadaki herkes bilir fakat siz daha fazlasını öğrenmek isterseniz; Vincent van Gogh hakkında bilmeniz gereken 9 bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Pinterest

Leonardo da Vinci | “İsa’nın Son Akşam Yemeği” Tablosu


O bir matematikçi, mucit, filozof, anatomist, mühendis, astronom, mimar ve de ressamdır. Üstelik her birini de hakkını vererek inşa eden eşsiz bir yetenek ve de bilim insanıdır. Sözünü ettiğim “dahi” hiç tartışmasız Leonardo da Vinci’dir. Çok yönlü olmanın vücut bulmuş hali olan Vinci’yi hala birçok kişi sadece ressam olarak biliyorsa “Leonardo da Vinci Hakkında Bilmeniz Gereken 6 Bilgi” adlı içeriğimizi incelemenizi tavsiye ediyorum. Çünkü Vinci’nin dalgıç kıyafetinin icadına etkisini, II.Beyazıt’a yaptığı köprü teklifini, dünyanın en bilinen tablosu Mona Lisa ve de Leonardo da Vinci’nin “İsa’nın Son Yemeği” tablosu ve hakkında ayrıntılı bilgilere buradan ulaşacaksınız. Sanatçılar arasında bir çok deha bulunuyor olsa da günümüze dek ulaşan araştırmaları ve buluşları ile “deha” kelimesinin vücut bulmuş hali Leonardo da Vinci’dir. Onun geride bıraktıklarının sadece “Vitruvius Adamı”nın merkez değişimi, “Mona Lisa” tablosu ya da ressamlığı olarak bilmek büyük bir bilim insanı yok saymaktır. Eğer genel kültürüne önem veren insanlardansanız Da Vinci’nin hakkında daha fazla bilgi sahibi olmanın kendinize güzel bir hediye olacağının da farkındasınızdır.

Pinterest

Rembrandt van Rijn | “Gece Devriyesi” Tablosu


Işık ve baskı ustalığından aydınlatma ve gölge tekniği ustalığına geçiş yapan Rembrandt van Rijn, gravürün sanat dünyasına kazandırması ile de bilinir. Kendi döneminde aydınlatma ve ışığı o kadar iyi ve farklı bir teknik yaratmış ki günümüzde fotoğrafçıların ve de sinema dünyasının da kayıtsız kalamadığı bir teknik olarak tarihe yazılmıştır. Ünlü ressam Rembrantd’ın başyapıtları arasında “Üç Haç”, “Dr. Nicolaes Tulp’un Anatomi Dersi” “Belşazzar'ın Ziyafeti”, “Aziz Stephan’ın Taşlanması”, “Değirmen”, “Yahudi Gelini”, “Gece Devriyesi” ve 1990 yılında müzeden çalınan ve de bulana ödül verileceği açıklanan “Celile Denizi’nde Fırtına” adlı tablolarıdır. Kendi portresini de birçok eserine fark ettirmeden yerleştirerek sanatseverlere göz kırpan ışığın dahisi Rembrandt hakkında daha detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Google

Michelangelo | “Adem’in Yaratılışı” Eseri


Michelangelo, Rönesans Dönemi’ne damga vuran bir heykeltraş, mimar, şair ve de Sistine Şapeli’ne bıraktığı ölümsüz eserleri ile günümüze damga vurmuş bir sanatçıdır. Michelangelo’nun en ünlü eseri “Adem’in Yaratılışı” en ünlü fresk eserlerinden biridir. Sistine Şapeli’nde bulunan tavan resimleri sanatseverlerin ölmeden önce mutlaka görmeleri gereken eserlerdir. Öyle ustalıkla resmedilmiştir ki bir insan elinden çıktığına inanmakta zorluk çekmeme sebep olur. Sadece duvar resimleri değil mermeri de kumaş gibi kullanıp, oya gibi işleyerek ortaya çıkardığı heykeller de ünlü sanatçıya hayranlık beslemekten daha fazlasını hissetmemize sebep olmaktadır. Özellikle “Musa’nın Hükmü” eseri ve daha fazlasını merak ederseniz Michelangelo Buonarroti hakkında bilmeniz gereken 13 bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Michelangelo.org

Sandro Botticelli | “Venüs’ün Doğumu” Eseri


Michelangelo’dan tam 27 yıl önce Sistine Şapeli’nin duvarlarını süslemek için Roma’ya davet edilen Sandro Botticelli’in en ünlü eseri “Venüs’ün Doğumu” adlı çalışmasıdır. Dünyada en fazla röprodüksiyonu yapılan eserlerden olan “Venüs’ün Doğumu” tablosu için Botticelli’nin, Angelo Poliziano’nun Venüs’ün doğuşunu anlattığı şiirden aldığı söylenmektedir. “İlkbahar”, “Musa’nın Yaşamından Olaylar”, “Mesih’in Günahları” ve “Korah’ın Cezalandırılması” gibi dünyaca ünlü eserlere imza atmış olan Sandro Botticelli hakkında mutlaka bilmeniz gereken 7 bilgiyi buradan öğrenebilirsiniz.

Pinterest

Pierre Auguste Renoir | "Moulin de la Galette'de Dans" Eseri


İzlenimcilik akımının bilinen ressamlarından olan Pierre – Auguste Renoir, Monet’nin en yakın dostlarından da biriydi. Zaten Monet, Manet, Degas ile birlikte İzlenimcilik akımının en bilinen ve kurucu olan ressamlarındandılar. Hatta Claude Monet ile birlikte aynı noktadan farklı bir eserde bulunur. Renoir’ın başyapıtı olan “Moulin de la Galette'de Dans” adlı eseri ve Pierre – Auguste Renoir’ın hayatı hakkında bilmeniz gereken 8 bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

renoir.net

Pinterest

Salvador Dali | “Belleğin Azmi” Tablosu


Renkli kişiliği ile tüm dünyaya kendini tanıtan Salvador Dali Sürrealizm akımının öncüsü ve en bilinen ressamıdır. “Yanan Zürafa”, “Picasso’nun Portresi” adlı eserleri ile birlikte İspanya’nın sıcak bir yaz gecesinde, odasında eriyen “Camembert” peyniri ve duvarda asılı duran saatten esinlenerek resmettiği “Belliğin Azmi” adlı yapıtı tüm dünyanın en bilinen sürrealist tablosudur. Üstelik sürrealist tablolarında sıklıkla yer verdiği mobilyalar da tasarımcıların dikkatinden kaçmamış ve mimari alanda da Dali’nin çizgilerinin boy göstermesine sebep olmuştur. Dali’nin çizgisi sadece mimari alanlarda değil, moda dünyasında da yer bulmuştur. Elsa Schiaparelli ile yaptığı işbirliğinden doğan “Istakoz Elbise” moda dünyasının en bilinen tasarımlarından biridir. Delilik ile dahilik arasında ince bir çizgide yürüyen Dali’nın hayatı hakkında detaylı bilgi sahibi olmak isterseniz “Salvador Dali Hakkında Bilmeniz Gereken 7 Şey” adlı yazımızı mutlaka incelemelisiniz.

Google

Henri Matisse | “Şapkalı Kadın” Tablosu


Kırmızı rengin üstadı, Fovizm akımının ve Modern Sanatın öncüsü Henri Matisse, sıklıkla kadın portreleri ve natürmortlar üzerinde çalışmıştır. Fırça darbelerindeki savrukluk, poz veren kadının saç renginin bir tarafını kırmızı diğer tarafını yeşil olması, yüz renginin leylak, sarı, mavi gibi gerçek bir yüzde rastlanmayacak renkler ile resmedilmesi, Henri Matisse’in en ünlü eserleri arasında olan “Şapkalı Kadın” eserinin fazlasıyla eleştiri almasına neden olmuştur. “Dans”, “1911” “Kırmızı Oda” “Yeşil Şerit” gibi eserleri ile bilinen Matisse hakkında bilmeniz gereken 9 bilgi için burayı tıklamalısınız.

gustavklimt.com

Gustav Klimt | “Öpücük” Tablosu


Hem Sembolizm hem de Art Nouveau akımının öncülerinden olan Gustav Klimt, eserlerinde altın varak kullanan ilk ressamlardandır. Gustav Klimt’in “Öpücük” tablosu altın varak kullanımına rastlanan son eseridir. “The Kiss” olarak bilinen bu eser o kadar güçlüdür ki birçok filme de konu edilmiştir. En bilineni ise Martin Scorsese’nin yönettiği “Shutter Island” filminde bir sahnede tablo filmin oyuncuları ile oldukça güzel bir şekilde yansıtılmıştır. O sahneyi ve ünlü ressam hakkında daha fazla bilgiyi öğrenmek isterseniz; Gustav Klimt hakkında bilmeniz gereken 6 bilgiye burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

edvardmunch.org

Edvard Munch | Çığlık


Umutsuzluk, yalnızlık, kaygı ve korkunun mükemmel bir betimlenmesi olan “Çığlık” tablosu Edvard Munch’ın en bilinen eseridir. 5 farklı versiyona sahip olan tablo, sanat dünyasında çığlık maskesi ile beyaz perdeye taşınmış ve “Scream” filminin ilhamı da olmuştur. Oldukça karanlık bir hayata sahip olan Munch yaşadıklarını eşsiz bir şekilde tuvale aktarmıştır. “Hasta Çocuk”, “Anksiyete”, “Melankoli” “Kıskançlık” ve “Hasta Odasında Ölüm” eserlerini incelediğinizde o karanlık günlerinin sanatına yansıyışını görebileceksiniz. Eğer bu eserler hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz de burayı tıklamalısınız.
©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?