unplash.com
GASTRONOMİ

Dünya Yeni Bir Güne Hangi Kahvaltıyla Başlıyor?

30 Ara 2021

Her kültür güne başlama alışkanlıklarını farklı farklı edinir. O ülkede yetişen sebze meyveden tutun da kültürel olarak yerleşmiş yiyeceklerin kahvaltıda kullanılmasına kadar bir sürü etken var elbette. Bizlerse bu konuda epey şanslı olanlardanız dünyaya göre. Serpme biçimi ve yok yok yapısıyla tüm öğünlerde tüketilebilecek bir şeye dönüşüyor Türk tipi kahvaltı. Her yörenin kendine özgü peynirleri, ekmeği ya da zeytiniyle de iyice çeşitleniyor. Kendi ülkemizdeki zenginliği zaten biliyoruz bir de dünya kahvaltılarına bir göz atalım birlikte. Belki bazı tarifleri cebe atarız belli mi olur?

1.5 Bardak

pexels.com
İngiliz Kahvaltısı
 
İngilizler için kahvaltı en az bizim kültürümüzdeki kadar önemli. Bu nedenle protein ve yağ ağırlıklı hazırladıkları kahvaltı tüm günü tok geçirtebilecek nitelikte oluyor. Çeşitliliğe rağmen masaya serpme usulünü değil tek tabakta tüm ürünleri toplamayı tercih ediyorlar. Ürünler ilk başta ilginç gelse de bir arada oldukça lezzetli oluyorlar. Örneğin bizim olmazsa olmaz akşam yemeklerimizde olan kuru fasulye onlarda bir kahvaltılık. Salça ya da domatesle birlikte soğansız şekilde pişirilmiş kuru fasulyeler tabağın bir kenarında yerini alırken, 2 tane yağda yumurta tabağın tam ortasına yerleştiriliyor. 2 ya da 3 parça kızarmış domuz pastırması ve 1 tane sosisin yanına da kızarmış tereyağlı ekmek ile servis edilen bu kahvaltı tam bir protein deposu.

Ayrıca arzuya göre közlenmiş kaşarlı ya da sade domates ve yine közlenmiş mantar da bu tabakta yer alıyor. Elbette çayı unutmamak gerek, İngilizlerin sevdiği üzere kahvaltıda da çay eksik olmuyor sofralarından.

unplash.com
Fransız Kahvaltısı
 
Fransız kahvaltısı deyince nasıl olur da bir ülke peyniriyle bu denli ünüyken kahvaltıda peynir tüketmezler sorusu yankılanıyor kafamda. Zannediyorum güne başlamak için enerji depolayacakları birkaç parça hamur, üzerine sürecekleri bir iki marmelat ve uyanmak için kahve onlar için yeterli oluyor. Fransız kahvaltısı tam olarak bunlardan ibaret. Demlenmiş koyu ve baharatlı bir filtre kahvenin yanına baget ekmek, kruvasan ya da pankek ve elbette üzerine sürmek için olmazsa olmaz kızılcık ya da kayısı marmelatı. Kulağa hiç fena gelmese de yalnızca tatlı bir kahvaltı öğünü gün içinde şekeri nasıl oynatır tahmin edemiyorum. Fakat lezzetli olduğu muhakkak.

unplash.com
Alman Kahvaltısı
 
Alman kahvaltısı Türk kahvaltısına çok benziyor. Çeşit çeşit peynirler, ekmekler, yumurtalar ve kurutulmuş etler Alman kahvaltısının olmazsa olmazı. Ayrıca Alman kahvaltısında yoğurt, meyve, reçel de bulmak mümkün. Türk kahvaltısıyla ayrılan pek bir yanı olmamakla birlikte ciğerden yapılma sucukları ve içi reçel dolgulu ekmekleri farklılık olarak sayabiliriz.

unplash.com
İtalyan Kahvaltısı
 
Hamur becerileriyle ünlü olan İtalyanlar kahvaltıda da hamurla besleniyorlar. Kahvaltıda çay yerine espresso ya da cappuccino tercih ederlerken kahvenin yanına biscotti dediğimiz kimisi meyveli kimisi kuruyemişli atıştırmalıklardan yiyorlar. Ayrıca adına cornetto denilen, tipi tamamen kruvasana benzeyen fakat kruvasandan daha şekerli bir hamuru olan ve içi kayısı marmelatlı bir ekmek türü de tüketiyorlar. İtalya’da da İngiltere, Almanya ya da Türkiye gibi bir kahvaltı kültüründen söz edemiyoruz yani. Fransa ile bu noktada ortaklaşıyorlar.

unplash.com
Japon Kahvaltısı
 
Şu ana kadar sıraladığımız ülkelere göre belki de en sağlıklı kahvaltıyı Japonlar ediyor desem yanlış olmaz. Belki de uzun yaşamlarının sırrı burada saklıdır kim bilir? Şeker oranı çok az olan Japon kahvaltısında elbette pirinç var. Buğulanmış pilav, nori (deniz yosunu), miso çorbası (havuç, soğan, mantar ve soya gibi sebzelerin bulunduğu bir çorba) ve ızgara edilmiş ya da fümelenmiş balık Japon kahvaltısının temelini oluşturuyor.

pexels.com
Hint Kahvaltısı
 
Hindistan’da et tüketimi kutsal nedenlerden ötürü çok az. Bu durum kahvaltılarına da yansıyor. Fakat aynı akşam yemeklerinde olduğu gibi baharatı bolca kullanılıyor. Mayasız ekmek ya da baharatlarla tatlandırılmış bir gözleme çeşidi mutlaka sofralarda bulunuyor. Haşlanmış yumurta ve masala çayı Hint kahvaltısından eksik olmuyor.

©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?