Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
Cihad Özsöz
SEYAHAT Kültür/Sanat

Dünya Tarihine Açılan Pencere: Viyana Müzeleri-1

23 Oca 2023

Viyana dünya tarihindeki politik konumu kadar yetiştirdiği ya da konuk ettiği sanatçılar nedeniyle de önemli bir şehir. Sanatın her alanından önemli isimlerin doğup büyüdüğü bu özel yer, kültürel, politik ve stratejik önemi nedeniyle çok sayıda ismin başka şehirlerden hatta ülkelerden gelip yerleştiği bir cazibe merkezi de olmuş. Bu durum Viyana’nın bugünkü hareketliliğinin ve çok yönlülüğünün bir tesadüf olmadığını da gösteriyor. Mekânların çok iyi korunduğu kent merkezi ise sayısız müzeye ev sahipliği yapıyor ve bu ihtişamlı tarihi bugüne taşımayı başarıyor. Bu müzelerden öne çıkanlara birlikte göz atalım.

Cihad Özsöz
Yaklaşık 9 milyon nüfusa sahip olan Avusturya’nın başkenti olan Viyana, 2 milyona yakın nüfusuyla ülkenin en büyük şehri. Viyana’nın kalbi ise 1. Viyana ya da Inner Stadt adı verilen tarihi kent merkezinde atıyor. 3 kilometrekare civarı bir alanda yer alan tarihi binaları ve saraylarıyla UNESCO Kültürel Miras listesinde yer alan bu bölge yakın çevresindeki diğer ilçelerle birlikte sanat, askeriye, politika, bilim ve akla gelebilecek diğer tüm alanlarla ilgili çok önemli isimlerin, çok önemli çalışmalarının ya da dönem koleksiyonlarının yer aldığı küçüklü büyüklü yüzlerce müzeye ev sahipliği yapıyor.

Cihad Özsöz
Hem dünya hem de Viyana’da hüküm sürmüş devletlerin ve kişilerin tarihiyle ilgili koleksiyonlardan dünyanın en önemli ressamlarının eserlerinin yer aldığı sanat koleksiyonlarına, bilime yön vermiş önemli isimlerin hayatlarının bir dönemini geçirdikleri evlerden çağdaş sanat sergilerine, akla hayale sığmayacak sayıda müzeden ve bilgi bombardımanından söz ediyorum. Bu yüzden, elimden geldiği kadarıyla, hangi müzede nelerin görülebileceğiyle ilgili bir içerik planlamaya çalıştım. Bu metin bu serinin ilk yazısı ve büyük koleksiyonlara sahip olan sanat müzelerine odaklanıyor.

Leopold Müzesi

Leopold Müzesi
Tripadvisor
Birçok sanat müzesi gibi Leopold Müzesi de hem kalıcı koleksiyonlarını sergileyen hem de dönemsel sergilere ev sahipliği yapan büyük bir müze. Viyana merkezinde Museumsplatz adı verilen müzeler bölgesinde yer alan bu müzede görülebilecek en önemli koleksiyonlar Gustav Klimt ve Egon Schiele’ye ait.

Ancak bu konuda önemli bir hatırlatma yapmak lazım; Klimt dendiğinde akla gelen en önemli eser olan The Kiss tablosu bu müzede değil, Belvedere Sarayı’nda sergileniyor. Klimt ve Schiele’de olduğu gibi bazı geniş koleksiyonlar şehirdeki farklı müzelere dağılmış halde. Bir diğer önemli hatırlatma da müzelerin bazılarının Pazartesi, bazılarının da Salı günü kapalı olduğuyla ilgili. Viyana’da gezi planı yaparken bu detaylara dikkat etmek gerekiyor.

mumok ve Albertina Modern

mumok ve Albertina Modern
Cihad Özsöz
Yine Museumsplatz’da Leopold Müzesi’ne çok yakın bir konumda bulunan mumok, Klasik Modernizm, Pop-art, Yeni Gerçekçilik, Fluxus, Kavramsal Sanat ve Performans gibi alt başlıkları içeren koleksiyonlara ev sahipliği yapıyor.

Albertina Modern ise Museumsplatz’a çok yakın bir başka merkez olan Karlsplatz’da yer alıyor. Şehrin simgelerinden Karl Kilisesi’nin ve Viyana Devlet Operası’nın yer aldığı bu bölgede Albertina Modern de klasik ve çağdaş sanat arasındaki bağlantıları kuran önemli isimlere dair önemli sergilere ev sahipliği yapıyor. Ocak 2023 itibariyle “Ways of Freedom Jackson Pollock to Maria Lassnig” ve Karl Anton Fleck sergileri bu müzede görülebiliyor. Bu yazının yayımlandığı tarihlerde yeni koleksiyonlar ziyaret edilebilir olacak.

Albertina Müzesi

Albertina Müzesi
Picasso-Cihad Özsöz
Başından beri bir müze olarak tasarlanan Albertina Modern’den farklı olarak Albertina Müzesi eski bir Habsburg sarayı ve burada zamanında görev yapmış önemli tarihi kişiliklerin odaları ve eşyalarının yanı sıra çok özel resim koleksiyonlarının sergilendiğini görüyoruz. Müzedeki güncel sergide Picasso, Monet, Magritte, Dürer, Renoir, Cezanne, Kandinsky, Miro ve Kokoschka gibi önemli isimlerin çalışmaları yer alıyor.

Monet-Cihad Özsöz
En geniş koleksiyonların Picasso ve Monet’ye ait olduğunu ve Picasso’nun dönem dönem çizgilerinde ve temalarında yaşanan değişimlerin anlatıldığı detayların mutlaka okunması gerektiğini hatırlatayım.

Viyana Sanat Tarihi Müzesi

Viyana Sanat Tarihi Müzesi
Sanat Tarihi Müzesi'nin Penceresinden Doğa Tarihi Müzesi-Cihad Özsöz
Museumsplatz’ın hemen bitişiğindeki Maria-Theresien-Platz’da yer alan bu müze, tam karşısındaki Doğa Tarihi Müzesi’yle aynı meydana bakıyor ve yine hem binaların hem de meydanın ihtişamından büyülenerek kendinizi içeriye atıyorsunuz. 2023 Ocak itibariyle müzenin koleksiyonunda yer alan Vermeer, Rembrandt, Dürer, Caravaggio ve Raffael gibi isimlerin bazı çalışmaları görülebiliyor ancak sergide en heyecan verici kısmı Pieter Bruegel’in tabloları oluşturuyor.

Bruegel-Cihad Özsöz
Babil Kulesi ve Hollanda kültürü ve tarihi için ansiklopedik nitelik taşıyan Çocuk Oyunları gibi önemli eserleri de içeren Bruegel koleksiyonu Kunsthistorisches Museum Wien, yani Viyana Sanat Tarihi Müzesi’nde ziyaretçilerini bekliyor. Resim koleksiyonlarının yanı sıra Mısır ve Efes koleksiyonu, çok önemli bir para koleksiyonu, tarihi müzik aletleri koleksiyonu, askeri tarih koleksiyonu gibi sergiler de müze bünyesinde yer alıyor.

Belvedere Sarayı

Belvedere Sarayı
Yukarı Belvedere-Cihad Özsöz
Inner Stadt’a, yani Viyana merkezine çok yakın bir konumda yer alan Landstrasse bölgesi Belvedere Sarayı’na ev sahipliği yapıyor. Avusturya’nın bağımsızlığını yeniden kazandığı antlaşmanın imzalandığı bu saray bugün sanat tarihi açısından çok önemli koleksiyonların sergilendiği bir galeri işlevi üstleniyor. Dillere destan bir bahçenin ve geniş yeşil alanların yer aldığı saray kompleksinde Yukarı Belvedere, Aşağı Belvedere ve Belvedere 21 adında üç kısım bulunuyor. Açık alanlarda yer alan özel parklarının dışında bu üç bina farklı koleksiyonların sergilendiği etkinliklerle birbirinden ayrılıyor.

Klimt ve Rodin-Cihad Özsöz
Ocak 2023 itibariyle Belvedere 21’de çağdaş sanat sergileri, Aşağı Belvedere’de ise Avusturya tarihiyle ilgili özel bir sergi yer alıyor. Yukarı Belvedere ise Klimt’in The Kiss tablosu ve diğer çalışmaları başta olmak üzere Egon Schiele, Oskar Kokoschka, Edward Munch gibi önemli isimlerin eserlerine ev sahipliği yapıyor. Dakikalarca karşısından ayrılamayacağınıza emin olduğum The Kiss’in yanı başında bir de sürpriz var; Rodin’in Eve heykeli. Ayrıca Jacques Louis David’in “Napolyon St. Bernhard Geçidinde” tablosu da yine görülmeye değer bir eser olarak mevcut sergide yer alıyor.

Cihad Özsöz
Viyana müzelerini anlatarak bitirmek mümkün değil elbette. Ancak kısıtlı zaman ve kısıtlı bütçe söz konusuysa tercihler yapmak zorunda kalıyorsunuz. Müzelerin temaları ve koleksiyonları belki sizin tercih yapmanızı da kolaylaştırır. Bütçe konusu önemli çünkü her bir müzenin giriş ücreti kendi çapında makul olsa da toplamda ciddi bir para harcamış oluyorsunuz.

Cihad Özsöz
Bu sorunu çözmek için belli müzelerde ortak kullanılan, bizdeki Müze Kart’a benzer kartlar var. Ancak kısa bir tatilde sayılı müzeye gireceksiniz karta yüksek bir meblağ ödemek mantıklı olmuyor. Viyana’da uzun kalıp gezebildiğiniz kadar çok müze gezecekseniz bu kartlardan edinmenizi önerebilirim ancak kartın nerelerde geçtiğiyle ilgili detaylı bilgiyi mutlaka edinin. Benim gittiğim büyük müzelerin bazıları kart kapsamında değildi ve kapsama giren müzelere ödeyeceğim miktar bu kartın (Vienna Pass) ücretinden daha makul bir toplama karşılık geliyordu. Bu yüzden kart almayı tercih etmedim. Siz de kendi planınıza göre bu ihtimalleri değerlendirebilirsiniz.

Cihad Özsöz
Bu serinin ikinci yazısında daha özel müzelere yer vermeye çalışacağım. Viyana’da bazı önemli sanatçı ya da bilim insanlarının yaşadıkları ya da ziyaret ettikleri evler de müzeye dönüştürülmüş. Vakit bulup girebildiğim bu butik müzelerden bazılarıyla ilgili detaylarda görüşmek üzere.

©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?