google photos- kennedy suikastı
TARİH Siyaset

Dünya Siyaset Sahnesini Sarsan Suikastlar #1

08 Ara 2022

Şöyle geriye doğru dönüp bir baktığımızda dünya siyasi tarihinde liderlere yönelik suikastların hemen hemen birçok dönemde karşımıza çıktığını görürüz. Hatta çok yakın zamanda, beş ay kadar önce,Eski Japonya Başbakanı Abe Şinzo, Nara kentinde katıldığı etkinlikte silahla vurularak ağır yaralanmış, tüm müdahalelere rağmen de hayatını kaybetmişti. Abe'nin öldürülmesi, siyasi ya da dini nedenli bir suikast olup olmadığı yönündeki belirsizliğini korusa da bir suikast olarak adlandırılıyor. Peki dünya siyaset sahnesini sarsan başka hangi suikast girişimlerine tanıklık ettik, gelin birlikte bakalım…

Sizin de aklınıza ilk gelecek isimlerle başlayalım. Eski Pakistan Başbakanı Benazir Butto, Eski ABD Başkanı John F. Kennedy, eski İsrail Başbakanı İzak Rabin başta olmak üzere birçok lider suikast denince aklan gelen ilk isimler arasında yer alıyor. Öyle ki bu suikastlar, ülkelerin hatta bölgelerin geleceğini derinden etkileyerek adeta kaderlerini değiştirdi.

google photos
60 YIL GEÇSE DE HALA BİRÇOK SORU YANITLANMADI: JOHN F. KENNEDY SUİKASTI

Hemen John F. Kennedy ile başlayalım dilerseniz. ABD'nin 35. Başkanı olan John F. Kennedy, 22 Kasım 1963 yılında Dallas'ta uğradığı suikast sonucu yaşamını yitirdi. Suikastın faili olarak yakalanan Lee Harvey Oswald gözaltına alındı fakat gözaltındayken Jack Ruby tarafından öldürüldü. Resmi makamlarca yapılan açıklamalara göre Ruby'nin, Oswald'u "bireysel tepki" nedeniyle öldürdüğü ve herhangi bir örgütle bağlantısının kurulmadığı iddia edilse de akıllarda soru işareti bıraktı. Kennedy suikastının üzerinden neredeyse 60 yıl geçse de hala birçok soru yanıtlanmış değil. Öyle ki bu suikast hakkında birçok komplo teorisi üretildi ve hatta bir sinema filmi bile çekildi. "Killing Kennedy" isimli filmle yaşananlar, beyaz perdeye aktarılarak izleyenle buluşturuldu.

google photos
FAYSAL BİN ABDULAZİZ, YEĞENİ TARAFINDAN KATLEDİLDİ

Gelelim ikinci en merak edilen isim olan Kral Faysal’a. Kral Faysal, 1964'ten suikasta uğradığı 25 Mart 1975'e kadar Suudi Arabistan'da krallık yaptı. Faysal bin Abdulaziz, ülkede bir dizi reformu hayata geçirerek televizyonların kurulmasını, kız okullarının açılmasını kadar birçok girişimde bulundu. ABD'nin Yom Kippur Savaşı'nda İsrail'e destek vermesi sebebiyle Petrol İhraç Eden Arap Ülkeleri Birliği'nin petrol ambargosu kararı ile birlikte tarihte "1973 Petrol Krizi" olarak bilinen olayda kendisinin büyük bir etkisi olduğu bilinir. Peki suikastı nasıl oldu derseniz? Kral Faysal, belki de hiç beklemediği yerden darbe aldı, sarayında yeğeni Faysal bin Musad tarafından vurularak öldürüldü.

google photos
 “DEMOKRASİ” GEREKÇELİ BİR SUİKAST: PARK CHUNG-HEE SUİKASTI

Park Chung-hee suikastına gelelim şimdide. Park Chung-hee, Güney Kore'de yönetimi 1961'de askeri darbeyle ele geçirmişti. Devlet Başkanı Park Chung-hee de güvendiği biri tarafından suikasta uğradı. 26 Ekim 1979'da arkadaşı Kim Jae Kyu tarafından bir restoranda silahla vurularak öldürüldü. Arşivlerde Kim’in İstihbarat Başkanı olduğu ve, ülkeyi "demir yumrukla" yönettiği aktarılan Park'ı "Güney Kore'ye demokrasiyi geri getirmek için" öldürdüğünü söyleniyor.

google photos
TÜRKİYE’DE DE BENZER SUİKAST GİRİŞİMLERİ OLDU
 
Türkiye'de de birçok siyasi liderin suikast girişimlerine maruz kaldığını görüyoruz. Eski Başbakan Bülent Ecevit'e yönelik biri ABD'de bir Rum tarafından olmak üzere birçok suikast girişiminde bulunulmuştu. Ecevit'in atlattığı suikast girişimlerinden bir diğeri de 29 Mayıs 1977'de İzmir'in Çiğli’de yaşanmıştı. Seçim çalışmaları için İzmir'de yapılacak miting hazırlığı sırasında seçim otobüsüne binmek üzere olan Ecevit'e yaklaşan biri Ecevit’e ateş açtı fakat kurşun Ecevit’i sıyırarak arkada bulunan bir vatandaşa isabet etti. Yine Ecevit gibi Turgut Özal da başbakan olarak görev yaptığı sırada partisi ANAP'ın 18 Haziran 1988'de Ankara'da düzenlenen kongresinde yaptığı konuşma sırasında Kartal Demirağ tarafından silahlı saldırıya uğramıştı. Parmağından yaralanan Özal, suikast girişimi sonrası tekrar kürsüye çıkarak konuşmasını tamamlamış “buradayım” mesajı vermişti.

google photos
“İSRAİL İLE YAKINLAŞTIN” SUİKASTI: ENVER SEDAT

Eski Cumhurbaşkanı Cemal Abdülnasır'ın ölümünün ardından Mısır'da yönetime geçen Enver Sedat'ın cumhurbaşkanlığı döneminde Mısır'ın da aralarında bulunduğu Arap ülkeleri ile İsrail arasında 6 Ekim 1973 tarihinde "Yom Kippur" Savaşı başladı. Bu savaşın ardından Kahire ile Tel Aviv arasında "Mısır-İsrail Barış Antlaşması"na varılmış oldu. Sedat, 6 Ekim 1981'de, 6 Ekim Savaşı olarak da bilinen Yom Kippur Savaşı'nın 8. yılı kutlamalarında düzenlenen resmi geçit töreninde, sonradan İslami Cihad Hareketi mensubu oldukları açıklanan Mısır ordusu subayları Halid el-İslambuli ve arkadaşları tarafından suikasta kurban gitti. "Dindar Cumhurbaşkanı" olarak bilinen Sedat, İsrail'i 1967 sınırları ile tanımak için Arap ülkelerine çağrıda bulundu ve İsrail ile yakınlaştığı gerekçesiyle "hain" olarak ilan edilerek öldürüldü.

Dünya Siyaset Sahnesini Sarsan Suikastlar dizisinin ikinci bölümünde; İndira Gandi; İzak Rabin, Jovenel Moise ve Benazir Butto gibi isimlerin uğradıkları suikastları konu edeceğiz. Takipte kalın.

©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?