GLOBAL NEWS

Dünya Kupası’nda Fas’ın Belçika’yı Yenmesi Sonrası Olaylar Çıktı

28 Kas 2022

Katar’daki 2022 FIFA Dünya Kupası tüm heyecanıyla devam ederken, dün F Grubu ikinci maçında, Fas-Belçika karşılaşması gerçekleşti. Fas’ın Belçika’yı 2-0’lık skorla yenmesinin ardından, Belçika’nın başkenti Brüksel’de kutlamalar sonrasında olaylar çıktı.

1 Bardak
Dünya Kupası maçının ardından, Brüksel’de yaşayan Faslılar sokağa çıkıp araçlarıyla korna çalarak şehir turu yaptılar. Ancak daha sonra kutlamaların seyri oldukça değişti. Midi Tren İstasyonu yakınında yer alan Lemonnier Bulvarı’nda toplanan ve yüzlerini kapatan kalabalık ekip, araçları ve bisikletleri ateşe vermeye başladı. Civarda yer alan kiralama şirketlerine ait olan birçok skuter da ateşe verildi. Civarda yer alan diğer araçların da ters çevrildiği ve ateşe verildiği görüldü. Caddelerde ise, atılan havai fişekler sonrası tahribat meydana geldi. Bu durum yolların kapanmasına ve birçok işyerinin de maddi hasara uğramasına sebep oldu.
 
Polis, kalabalık taraftarı kontrol altına alabilmek için tazyikli su ve göz yaşartıcı gaz kullandı. Ancak yapılan müdahalelere rağmen birçok araç maddi hasara uğradı. Brüksel bölge polisi, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, “Acil servislerin müdahalesinin bir parçası olarak, sizden şu alanlardan uzak durmanızı rica ediyoruz: Midi bulvarı ve bitişiğindeki sokaklar.” ifadelerini kullanarak, halkın Midi istasyonu ve etrafındaki bölgelerden uzaklaşmasını istedi. Polis ekipleri, sivillerin zarar göresini önlemek ve taraftarları kontrol altına alabilmek için kent merkezindeki bazı metro istasyonları, turistik yerlere giden yolları ve dükkanların bulunduğu caddeleri de kapattı. Kent içi ulaşım ciddi ölçüde aksadı.Polis, yapılan müdahaleler sonrasında 11 kişinin tutuklandığını belirtti.
 
Brüksel Belediye Başkanı Philippe Close ise, maçın ardından meydana gelen olayları kınayarak Twitter üzerinden yaptığı açıklamada “Bu öğleden sonraki olayları mümkün olan en güçlü şekilde kınıyorum. Polis zaten sıkı bir şekilde müdahale etti. Bu nedenle destekçilerine şehir merkezine gelmemelerini tavsiye ediyorum. Polis, kamu düzenini korumak için tüm kaynaklarını kullanıyor.” İfadelerine yer verdi.
 
Kaynaklar:
 
 
 
 

©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?