Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
GLOBAL NEWS

Dünya Kupası’nda Bir İlk: Kadın Bir Hakem Maçı Yönetti

02 Ara 2022

Katar’da düzenlenen ve son zamanlarda hem sosyal medyanın hem de geleneksel medyanın gündeminde yer edinen 2022 Dünya Kupası, birçok tarihi ilke ev sahipliği yapmaya devam ediyor. Dünya Kupası’nın E grubunda gerçekleşen Kosta Rika ile Almanya maçı için Fransız hakem Stephanie Frappart düdük çalarak, Dünya Kupası’nda görev alan ilk kadın hakem olma şansına erişti.

1 Bardak
1 Aralık Perşembe günü Al Bayt Stadyumu'nda gerçekleşecek olan Kosta Rika ile Almanya karşılaşmasında görev alması planlanan Fransız hakem Stephanie Frappart, Meksika-Polonya maçında dördüncü hakem olarak görev yapmasının ardından, Kosta Rika ve Almanya maçında baş hakem pozisyonunda görev alarak 1930`dan bu yana düzenlenen dünya futbolunun milli takımlar düzeyindeki en prestijli turnuvasında, bir maçı yöneten ilk kadın hakem olarak tarihe geçti. Fransız hakem Stephanie Frappart’ın yanı sıra maçta görev alan diğer kadın hakemlerin ise Meksikalı Karen Diaz ve Brezilyalı Neuza Back olduğu açıklandı. 
 
Geçtiğimiz sene kapsamında gerçekleşen 2022 Dünya Kupası eleme maçlarında da görev yapan Fransız hakem Stephanie Frappart, 27 Mart 2021'de Hollanda`nın Letonya'yı 2-0 mağlup ettiği maçı da yönetmiş ve Dünya Kupası Eleme Maçları kapsamında da tarihteki ilk kadın hakem unvanına erişmişti. Bununla birlikte 2019 yılında, Liverpool ve Chelsea'nin oynadığı Süper Kupa maçıyla, bir UEFA karşılaşmasında görev yapan ilk kadın hakem olma unvanını da elinde tutuyordu. 

1 Aralık Perşembe günü Al Bayt Stadyumu'nda gerçekleşen Kosta Rika - Almanya mücadelesinde önce BBC Sport'a konuşan Frappart, "Kadınlar için bazı zorluklar olduğunu biliyoruz, ancak bu Dünya Kupası'nın kadınlara yardım edeceğini düşünüyor ve umuyorum. Kadın hakem olması yeni bir şey. O nedenle baskının farkındayız ancak kendimizi değiştirmeyeceğiz. Sakin olup yaptığımız işe odaklanacak ve medyayı aşırı düşünmeyeceğiz.” sözlerini sarf etmişti. 
 
Stephanie Frappart, kadın bir hakem olmasıyla ilgili sporculardan, teknik direktörlerden ya da taraftarlardan nasıl yorumlar geldiği sorusunu ise şu şekilde cevapladı. “Başladığımdan beri takımlar, kulüpler ve oyuncular tarafından hep desteklendim. Stadyumlarda iyi karşılandım o nedenle daha öncekiler gibi iyi karşılanacağımı düşünüyorum.” 
 
Katar’da düzenlenen 2022 Dünya Kupası’nda 36 kişilik hakem kadrosunda, Fransız Hakem Stephanie Frappart’ın haricinde iki kadın hakem daha bulunmakta. Ruanda'dan Salima Mukansanga ve Japonya'danYoshimi Yamashita’da turnuvada maç yönetebilecek diğer kadın hakemlerden. 
 
KAYNAKÇA 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?