Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
Dünya Kupası Heyecanı Başladı: Ekvador Kazandı, Katar Umut Vermedi
NYT
SPOR

Dünya Kupası Heyecanı Başladı: Ekvador Kazandı, Katar Umut Vermedi

20 Kas 2022

Katar ev sahipliğinde düzenlenen 2022 Dünya Kupası Katar-Ekvador maçıyla başladı. Katar ve FIFA hakkında tartışma ve eleştirilerin gölgesi altında, FIFA Başkanı Infantino’nun son açıklamalarıyla garip ve kimsenin ne olacağını kestiremediği bir organizasyon imajıyla başlayan turnuvanın ilk maçı da beklendiği gibi oldukça renksizdi. İlk kez kış aylarında düzenlenen turnuvanın ilk maçında neler yaşandı, hangi futbolcular beklentileri karşıladı, hayal kırıklığına neden olan konular nelerdi gelin birlikte bakalım. Dünya Kupası süresince devam edecek değerlendirmelere de bu maçla başlamış olalım.

1.5 Bardak

AP
A Grubu’nda yer alan iki takımın taraftarlarının yoğun ilgisi eşliğinde sahaya çıkan iki takım maç öncesi her büyük turnuvanın başında tüm seyircilerin duyacağı heyecanı sahaya yansıttılar. Takımların başarı potansiyeli düşünülünce düşük profilli bir başlangıç bekleniyordu ve sonuç da pek şaşırtıcı olmadı. Katar’ın etkisiz göründüğü ilk dakikalarda Ekvador Enner Valencia’yla golü buldu ancak Yarı Otomatik Ofsayt Sistemi tarafından tespit edilen ofsayt nedeniyle gol geçersiz sayıldı.

AP
Ekvador çok iyi bir takım görüntüsü vermese de Katar’ın hiç varlık gösterememesi Enner Valencia’nın rakip savunmaya karşı etkili olmasının önünü açtı. Kalesinde pek güven vermeyen Katar kalecisi Saad Al Sheeb’in karşı karşıya pozisyonda Valencia’ya yaptığı ölçüsüz hareket sarı kartı ve penaltıyı beraberinde getirdi. 16. Dakikada penaltıyı gole çeviren Valencia 2022 Dünya Kupası organizasyonunun ilk golünü böylelikle kaydetmiş oldu. Takip eden dakikalarda Katar gole reaksiyon göstermeyi bir türlü başaramadı.

AP
Karşılaşmanın 31. dakikasında yeniden sahneye çıkan Enner Valencia şık bir kafa vuruşuyla Saad’ı bir kez daha avladı ve skoru 2-0’a getirdi. Bu dakikadan sonra yaşadığı sakatlık nedeniyle biraz daha tutuk bir görüntü çizen Valencia’yla beraber Ekvador takımı da biraz frene bastı. Buna rağmen Katar’ın ilk etkili pozisyonu ilk yarının son saniyesinde gelebildi ancak Almoez Ali’nin zamanlamasını ayarlayamadığı kafa vuruşu Katar’ın maç boyu görünen halinin özeti gibiydi.

AP
İkinci yarının ilk dakikalarında Katar biraz toparlanmış gibi görünse de etkili atak geliştirme konusunda yaratıcılık gösteremedi ve maçı 0 şut isabetiyle tamamladılar. Ekvador’un da tesadüfi diyebileceğimiz birkaç organize atağını cömertçe harcaması sonucu neredeyse hiç maç oynanmamış gibi bir ikinci yarı sıkıcı bir şekilde noktalandı. Ekvador zayıf rakibi karşısında rahat bir galibiyet almış gibi görünse de Hollanda ve Senegal maçları için düşündürücü bir performans ortaya koydu. Sakatlanıp oyunu terk eden Valencia’nın durumu kalan maçlardaki görüntülerinde etkili olacaktır muhakkak.

AP
Katar’ın organize olma konusundaki tutukluğu teknik direktör Felix Sanchez’in de sürekli düşünceli görüntü vermesine neden oldu. Son yıllarda elde ettiği başarılar ve futbola yönelik yatırımlarla dikkatleri üzerine çeken Katar’ın bu maçta ev sahibi olarak çizdiği profil, organizasyona her zaman renk katan ev sahipleri arasında da biraz sönük kaldı. Her şeye rağmen ilk adımı attığımız bu devasa organizasyonda çok iyi maçlar bizleri bekliyor. Merakla ve heyecanla sonraki günleri bekliyoruz.

AP
Son söz de bu tip turnuvalardaki yayıncılık pratikleriyle ilgili olsun. Maalesef ses organizasyonu maçı televizyon başında izleyen milyonların o maçın heyecanına ortak olabilmesinin önünde bir engel gibiydi. Bu tip maçlar taraftarların etkinliğiyle daha da seyir zevki yüksek hale gelir ancak hem taraftarların baştaki hareketliliğinin azalması hem de yayına gelen sesler arasında seslerinin oldukça düşük kalması izleyici olarak benim maçı keyifle izlememin biraz önüne geçti. Örneğin İngiltere ligini sevme nedenlerimizden biri stattaki anlık ve oyuna yön veren tepkilerdir ve yayınlar da bu tepkileri çok net duyabileceğimiz şekilde yapıldığından en iddiasız iki takımın maçı bile seyredilebilir oluyor. Çünkü futbol seyircisiz ve seyircinin sesi olmadan hiçbir şeye benzemiyor.

©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?