GLOBAL NEWS

Dünya Genelinde Salgının Önüne Geçilemiyor

05 Oca 2022

Covid-19 salgının yeni ve çok daha büyük bir dalgasına yol açan Omicron varyantı, hız kesmeden yayılmaya devam ediyor. İngiltere ve Fransa’da günlük vaka sayıları 200 bini aşarken, ABD’de bu sayı 1 milyonu aşmış durumda. Öte yandan Fransa’da geçtiğimiz yılın kasım ayında ortaya çıkan başka bir varyant da DSÖ yetkilileri tarafından takip edilmekteydi. Ancak yapılan son açıklamalara göre bu varyant büyük bir tehdit oluşturmuyor.

1.5 Bardak
Amerika Birleşik Devletleri’nde, John Hopkins Üniversitesi’nin açıkladığı verilere göre ülkede 24 saatte görülen vaka sayısı 1 milyonu aştı. Dünya üzerinde herhangi bir yerde bildirilen en yüksek vaka sayısından çok daha yüksek olan bu sayı, dünya genelinde günlük vaka sayısında bir rekora imza atmış oldu. Açıklamalara göre vakaların büyük çoğunluğunu Omicron varyantı oluşturuyor. 

Hız kesmeden yayılan Omicron’a karşı Başkan Joe Biden, halkı bir kez daha aşı olmaya çağırırken önlemleri de elden bırakmamaya ve halka açık her alanda maske takmaya davet etti. Biden, "İnsanları Omikron kaynaklı ciddi hastalıklardan koruyacak araçlara sahibiz - eğer insanlar bu araçları kullanmayı seçerse... 2022'de umutlu olmak için çok sebep var ama Tanrı aşkına lütfen elinizdeki imkanları değerlendirin." açıklamalarında bulundu. 
Hükümetin pandemi danışmanı Anthony Fauci de ülkenin vaka sayılarında dikey bir yükselişte olduğuna vurgu yaparak, henüz zirve noktasına ulaşılmamış olabileceğine dikkat çekti.

Ülkede yüksek vaka sayılarına rağmen hastaneye yatış ve ölüm oranları salgının önceki dönemlerine göre daha düşük olsa da hastanelere başvuran kişi sayısı her geçen gün artıyor. 

Avrupa’da da vaka sayılarındaki artışın önü alınamıyor. İngiltere’de son 24 saatte 218 binin üzerinde vaka tespit edilirken Fransa’da bu sayı 270 binin üzerinde olarak kayıtlara geçti. BBC kaynaklarına göre İngiltere, İskoçya, Galler ve Kuzey İrlanda'dan oluşan Birleşik Krallık'ta son 7 günde hastaneye yatanların sayısı 10 bine yaklaşırken bu sayıda bir önceki haftaya oranla yüzde 50’lik bir artış gözlemlendi. 
Ülkede son 7 gündeki vaka sayıları da yüzde 51’lik bir artışla 1 milyon 270 bine yaklaştı. Son 24 saatte 48, son 7 günde toplam 909 kişi, testi pozitif çıktıktan sonraki 28 gün içerisinde hayatını kaybetti.

Öte yandan, Fransa’da Omicron’un Güney Afrika’da ortaya çıktığı aynı dönemlerde tespit edilmiş olan Covid-19 varyantı bir süredir Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) yetkililerinin radarında yer alıyordu. Ancak DSÖ tarafından yapılan son açıklamalar bu varyantın korkulduğu gibi büyük bir tehlike yaratmayacağı yönünde oldu. Yapılan açıklamada “Varyant radarımızda. İlerlemek için birçok şansı vardı.” cümlelerine yer veren yetkililer, "bu varyantta korkulanın olmadığı" açıklamasında bulundular. 
©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?