Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
Dünya Dışı Yaşamdan Mesaj Geldi mi?
BİLİM

Dünya Dışı Yaşamdan Mesaj Geldi mi?

21 Kas 2022

Çin’e ait Dünya’nın en büyük radyo teleskobu olan FAST, geçtiğimiz haftalarda dünya dışı yaşama ait bazı sinyaller yakaladıklarına dair raporlar yayınladı. Bir anda tüm gökbilimciler bu raporlara kilitlenmişti ki garip bir şekilde tüm yayınlar kaldırıldı. FAST’ın yakaladığı söylenen bu sinyaller gerçek bir dünya dışı yaşam kanıtı mıydı; yoksa bir yanılgı mı? Birlikte inceliyoruz.

Parkes Radyo Teleskobu - Avuturalya
Eğer dünya dışı, akıllı bir medeniyet varsa ve teknolojileri inanılmaz derecede gelişmemişse muhtemel olarak kurabileceğimi ilk ve en önemli iletişim biçimi radyo sinyalleri olacaktır. En azından bilim dünyasının öngörüsü bu yönde. Yüzyıllardır aynalı teleskoplar yaparak gökyüzünü incelerken kullandığımız teknoloji ise ışığı, çok ama çok eski zamanlarından bize ulaştırdığı için herhangi bir medeniyet keşfetsek bile, biz onları keşfettiğimizde artık orada olmayabilirler. Ancak 1931 yılında Karl Guthe Jansky tarafından keşfedilen ve radyo dalgalarını yakalayan bir anten, radyo teleskopları çağının başlamasına neden olur. Tabi Jansky, okyanus aşırı telefon hatlarında yaşanan parazitlerin kaynağını ararken fark etmişti bu dalgaları… 

Parkes Radyo Teleskopu - Avustralya - NASA

Elbette başlarda, bu teknolojinin işe yarayıp yaramayacağı konusunda tereddütler olsa da zaman içerisinde, evreni anlamak için radyo dalgalarına ihtiyacımız olduğunu anlamıştık. Öncelikle 1940 yılından başlayarak küçük radyo teleskopları birleştirilerek dev bir teleskop yapılır ve elde edilen sonuçlar herkesi memnun eder. Artık astronominin radyo teleskopları devri başlamıştır. 1960 yılında kapsamlı bir şekilde başlayan radyo teleskopları ile gökyüzünü dinleme macerası, 1980 yılından sonra popülerliğe ulaşır. Günümüzde ise metrelerce büyüklükteki çapta aynalı teleskoplar ile James Webb veya Hubble gibi uzay teleskopları kadar radyo teleskopları ile de büyük başarılar elde ediyoruz. 

James Webb Uzay Teleskobu - NASA
Elektromanyetik tayfın en düşük enerjisindeki radyo dalgalarını yakalayabilen ve evrene farklı bir açıdan bakmamızı sağlayan radyo teleskoplarının şüphesiz en büyük başarısı 2019 yılında yaşanır. Görünmeyiz, fotoğrafını çekemeyiz dediğimiz bir kara deliğin, olay ufku fotoğrafı yeryüzündeki onlarca radyo teleskobunun koordineli bir çalışması sayesinde çekilmiştir. 

Beşyüz Metre Açıklığa Sahip Küresel Teleskop (FAST) - Çin Halk Cumhuriyeti

Yukarıda bahsettiğimiz bu önemli teknolojinin en büyük adımlarından birisi de Çin Halk Cumhuriyeti tarafından 2016 yılında atılır. “Beşyüz Metre Açıklığa Sahip Küresel Teleskop” yani kısa adıyla FAST, yaklaşık 5 yıl süren çalışmaların sonunda 120 milyon dolara imal edilir. Artık Çin bilim insanlarının elinde, muhteşem teknolojisi ve evrenin en derin yerlerindeki sesleri dinleyebildikleri bir teleskopları vardır. Çapı 500 metre uzunluğunda olan bu devasa radyo teleskobunun bir diğer özelliği ise insan eliyle inşa edilmiş en hassas teleskop olmasıdır.

İşte, geçtiğimiz haftalarda dünya gündemine oturan ve dünya dışı yaşamın kanıtı olarak algılanan raporlar da bu devasa teleskobun gözlem sonuçlarıdır. Daha açık ifade etmek gerekirse, bu olayın bilim kategorisinde görülmesinin ve oldukça ciddiye alınmasının sebebi, kaydedilen frekansların tam olarak bu dev teleskobun verileri olmasıdır. 

NASA
Bu tip spekülasyona açık olan ve çok daha önemlisi, dünya dışı yaşamın keşfi gibi inanılmaz bir olayın kanıtı sayılabilecek raporların paylaşılması ise tüm bilim insanlarının bu keşfi incelemesi içindir. Veriler okunur, detaylı bir şekilde incelenir ve sonunda, iddia edildiği gibi bu verilen dünya dışı yaşamın kanıtı olup olmadığı netleşir. Zaten Çinli bilim insanları da bu raporları, Çin Bilim ve Teknoloji Bakanlığı’nın internet sitesi “Science and Technology Daily” tarafından yayınlamıştır. Raporlar ise direkt olarak “dünya dışı yaşamın varlığının ispatı” olarak lanse edilir. Ancak kısa süre sonra bahsedilen bu raporların hepsi yayından kaldırılır. 


Komplo teorileri seven bizler, bu olayı “uzaylıların ört pas edilmesi” şeklinde yorumlamaya açık olsak da gerçek farklıdır. Dünya Dışı Akıllı Yaşam Araştırma projesi olan SETI’nin baş astronomu Seth Shostak, söz konusu sinyallerin, uydu kaynaklı olduğunu düşünüyor ve Çinlilerin de benzer bir açıklama yaptığını dile getiriyor. Yani şuan için, resmi makamlar tarafından onaylanan ve bilim insanlarının altına imza attığı bir “uzaylı mesajı” yok. Olmasını ister miydik? Şüphesiz isterdik ve bu çok heyecan verici, yeni bir dönemin başlangıcı olarak görülebilirdi. 

Fotoğraf: Dr. Peter Jenniskens - Sudan - NASA
Devasa evrende, sayısını bilmediğimiz kadar çok galaksi ve yıldızların arasında, bizler gibi veya bizden çok daha akıllı yaşam formları var mı, bunu bir gün öğrenebiliriz belki. Çin’e ait radyo teleskobu FAST’ın bulguları ise şuan için olası bir karışıklık gibi görünüyor. Ama tüm yenilgilere ve yanılgılara rağmen aramaya, evreni dinlemeye devam etmekten başka şansımız yok… 
Kaynak
David Crookes, “Çinli Bilim İnsanları Uzaylılardan Gelen Bir Sinyal Tespit Etti mi?”, All About Space Türkiye, Ekim/Kasım 2022. 
©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?