GLOBAL NEWS

DSÖ Açıkladı: "Pandemi Henüz Bitmedi"

30 Haz 2022

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, koronavirüs pandemisine yönelik konuşarak, “henüz bitmediğini” ve “110 ülkede vaka artışı olduğunu” açıkladı.

Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus dün yaptığı açıklama ile koronavirüs pandemisine yönelik uyarılarda bulundu. Pek çok ülkede gevşetilen tedbirlerin tekrar gündeme alınması gerektiğine vurgu yapan Ghebreyesus, dikkatli olunması gerektiğinin de altını çizdi. DSÖ Genel Direktörü Ghebreyesus, koronavirüs pandemisinin “henüz bitmediğini” ve “110 ülkede vakaların arttığını” belirterek, pandeminin hızlı yayılan Omicron alt varyantı tarafından yönlendirildiğine dikkat çekti. Koronavirüsün süreç içinde değişim yaşadığına vurgu yapan Ghebreyesus, Omicron varyantını takip etmenin zorlaştığını da sözlerine ekledi.
 
Ghebreyesus açıklamasında "Bu pandemi değişiyor ama bitmedi. Raporlama ve genomik dizilimler düştüğü için #COVID19 virüsünü takip etme yeteneğimiz tehdit altında, yani Omicron'u takip etmek ve gelecekte ortaya çıkan varyantları analiz etmek zorlaşıyor" ifadelerini kullandı. Küresel rakamların nispeten sabit kalsa bile vaka ve ölüm oranlarında artış olduğunu dile getiren Ghebreyesus “Pek çok yerde Omicron varyantı tarafından yönlendirilen koronavirüs vakaları, 110 ülkede artıyor, bu da genel küresel vakaların yüzde 20 artmasına ve 6 DSÖ bölgesinin 3'ünde ölümlerin artmasına neden oluyor.” dedi. 
 
Pandemiyle mücadelede aşının önemine de değinen Ghebreyesus, "Düşük gelirli ülkelerde on milyonlarca sağlık çalışanı ve yaşlı insan da dahil olmak üzere yüz milyonlarca insan aşısız kalıyor, bu da onların gelecekteki virüs dalgalarına karşı daha savunmasız oldukları anlamına geliyor." dedi. Tüm ülke nüfuslarının en az yüzde 70’inin aşılanması gerektiğini vurgulayarak, aşı çağrısı yaptı. Son 18 ayda dünya çapında 12 milyardan fazla aşının dağıtıldığını da sözlerine ekledi. İkinci doz aşılama seviyesinin giderek yükseldiğine dikkat çekti ve oranın yüzde 65’in üzerine çıktığını vurguladı. 
 
Öte yandan, araştırma ve geliştirme çalışmalarına da değinen Ghebreyesus, tek çözümün aşı olmadığını vurgulayarak, testlerin ve tedavilerin önemine dikkat çekti ve aaştırmalara fon sağlanmasının kritik olduğunu söyledi. DSÖ Direktörü ideal çözümün, şimdiye kadarki ve potansiyel olarak gelecekteki tüm varyantları kapsayan bir "pan-koronavirüs" aşısının geliştirilmesi olacağını ifade etti. 

Kaynaklar
©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?