Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
Dorothea Lange: Büyük Buhran’ın Fotoğrafçısı
"Migrant Mother", Nipomo, Kaliforniya, 1936 - moma.org
KÜLTÜR/SANAT

Dorothea Lange: Büyük Buhran’ın Fotoğrafçısı

17 Kas 2022

20. yüzyılın en önemli belgesel fotoğrafçılarından Dorothea Lange, daha çok Büyük Buhran döneminde çektiği fotoğraflarıyla biliniyor. Dorothea’nın göçmen işçiler, yerinden edilmiş çiftçiler ve evsiz kalan insanları gözler önüne seren fotoğrafları toplumu gerçekçi bir şekilde yansıtmasıyla dikkat çekiyor. Bu fotoğrafların belki de en çok bilineni ise bizi çiftçilik yapan Florence Owens Thompson ile karşı karşıya getiren Göçmen Anne (Migrant Mother, 1936) isimli fotoğraf. Bu fotoğraf zamanla Büyük Buhran dönemini temsil eden bir ikon haline geliyor. Gelin içimize işleyen bu siyah-beyaz fotoğrafların ardındaki ismi, Dorothea Lange’i biraz yakından tanıyalım.

Belgesel fotoğrafçılığının gelişmesinde oldukça etkili olan Dorothea Lange, 1895’te New Jersey’de doğdu. Babası Heinrich Nutzhorn avukat, annesi Johanna Lange ise ev hanımıydı. Her iki ebeveyni de eğitimli ve kültürlü olmaya önem veriyordu, ailenin bu bakış açısı hem Dorothea'nın hem de kardeşi Martin’in küçük yaşlardan itibaren kendini geliştirmesinde pay sahibi olacaktı.

Dorothea, 7 yaşına geldiğinde çocuk felci geçirdi. İlerleyen yıllarda Lange, sağ bacağı ile ayağının güçsüzleşmesine yol açan çocuk felcinin hayatında başına gelen en önemli şey olduğunu ve etkisini farklı şekillerde hep hissettiğini söyleyecekti. Bu olaydan 5 yıl sonra ise Lange’in anne ve babası boşanacaktı. Dorothea evi terk eden babasını hiç affetmemiş ve babasından aldığı soyadını bırakıp annesinin soyadını kullanmaya başlamıştı.

“Migratory Cotton Picker,” Arizona, 1940 - interviewmagazine.com
Okuldaki derslerle pek ilgilenmeyen Dorothea, liseyi bitirdikten sonra ailesine fotoğrafçılığa odaklanmak istediğini açıkladı. Başlangıçta başarılı bir portre fotoğrafçısı olarak öne çıkan Arnold Genthe’nin yanında çalıştı. Genthe, resepsiyonda çalışması karşılığında Dorothea’ya fotoğrafçılıkla ilgili bazı detayları öğretiyordu. Clarence White’dan aldığı dersler ise ona günlük hayatta karşılaştığı şeyleri özgün bir biçimde fotoğraflayabilmenin ne demek olduğu hakkında yol göstermişti.

1918’de San Francisco’ya yerleşen Lange, çevresinin de yardımıyla burada bir fotoğraf stüdyosu açtı. Stüdyodaki işleri müşterilerin taleplerine göre şekilleniyordu. Ressam Maynard Dixon’la evlendikten sonra da Kaliforniya sanat camiasını yakından tanıma imkanı buldu. 

"Two Women", Mısır, 1963 - moma.org
Büyük Buhran’ın etkileri kendini iyiden iyiden hissettirmeye ve şartlar insanları ekonomik olarak zorlamaya başladığında Lange, San Francisco sokaklarında dolaşmaya ve gördüğü şeylerin fotoğraflarını çekmeye karar verdi. Yeni teknikler deniyor, şekil ve formu öne çıkaran kompozisyonlar üzerine odaklanıyordu.

Dorothea, 1935’te Paul Taylor’ın yürüttüğü bir ekonomik araştırmada yer alması istenen fotoğrafçılardan biriydi. Dorothea’nın araştırma için çektiği fotoğraflardan oldukça etkilenen Taylor, onun Büyük Buhran döneminde kırsal bölgelerde görülen yoksulluğun önüne geçmek için kurulan Çiftlik Güvenlik İdaresi (Farm Security Administration, FSA) isimli kurumda çalışmasını sağladı. Lange’in bu kurumda çalıştığı dönemde işçilerin yaşamlarını belgelediği fotoğraflar, Amerikan tarihi ve fotoğrafçılığında fazlasıyla önemli bir yer edinecekti.

"A family in Pittsburg County, Oklahoma, are forced to leave their home during the Great Depression", 1938 - theguardian.com
Dorothea’nın işçilerin yaşadığı acı ve çaresizliği çarpıcı bir şekilde aktarması, Buhran’ın ne denli büyük sonuçları olduğunun toplumun her kesimine duyurulmasında etkili oldu. Dorothea işçilerin hikayelerini paylaşması için de bir alan oluşturmayı başarmıştı. Fotoğraflarında sergilediği yeteneği nedeniyle de 1940’da Guggenheim Bursu’nu kazanan ilk kadın fotoğrafçı olmuştu. Pearl Harbor Saldırısı'nın gerçekleşmesi üzerine bursu almaktan vazgeçmiş ve Japon asıllı Amerikalıların yaşadıkları yerlerden zorla tahliye edilme sürecini belgelemek için War Relocation Authority (WRA) ile çalışmaya başlamıştı. Ancak Amerikan hükûmetinin kendi vatandaşlarına karşı ırkçı tutumunu ortaya çıkan bu fotoğrafların uzun yıllar yayınlanmasına izin verilmemişti.

"One Nation Indivisible", San Francisco, 1942 - moma.org
Yaşamının son dönemlerinde Life dergisi ile çalışan Lange, Utah’ta yaşayan Mormonları ve County Clare’deki İrlandalıları da fotoğraflamıştı. Sağlığı gittikçe kötüleşen fotoğrafçı, 1965’te yemek borusu kanseri nedeniyle hayatını kaybetti. Çektiği fotoğraflar ise ilk günkü etkileyiciliğini hala koruyor.

"Child and Her Mother", Wapato, Yakima Valley, Washington, 1939 - moma.org
©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?