Dolunay Ve Yeni Ayın Kripto Borsasındaki Aşırı Belirgin Etkisi
ASTROLOJİ

Dolunay Ve Yeni Ayın Kripto Borsasındaki Aşırı Belirgin Etkisi

Astrolojiyle uzaktan yakından uzaktan alakası olmayan bir kripto yatırımcısını, astrolog kıvamına getiren bir etkiden bahsediyoruz… Dolunay ve yeni ay kripto borsasını nasıl etkiliyor dersiniz? Sadece gökyüzünü izleyerek bu dijital biriminden kâr edilebilir mi? Hadi gelin birlikte, göğe bakalım!

Editör :Simay Vardar
Yayın Tarihi :23 Haz 2022
Süre :1.5 Bardak
Açıkçası ben de şaşırdım. 10 yıllık arkadaşım, sanki kafasına darbe almış gibi astrolojiden, transitlerden, gezegen konumlarından bahsetmeye başladı. Aslında bunlarla alay eder, konuşulduğunda veya hakkında tahmin yapıldığında dalgasını geçmekten kendini tutamazdı. İşte bunu olan biri, bana kripto-dolunay haritası çıkarınca işler biraz ciddiye bindi. Bu kadar mı belirgin bir etkisi var? Ayın hâlleriyle, çakışmış bir kripto grafiği ile karşı karşıya kaldım.. Sahiden de ay, hâlleriyle denk olarak grafikte net düşüşler ve yükselişler görünüyor.

Eskiler de tarla sürme zamanı ya da tohum atılma zamanı ayın hâllerine göre ayarlarlarmış. Keza ezoterizm kökenli geleneklerimiz ve davranışlarımızın da buna kurulu olduğunu görebiliriz. Ay tutulmaları, güneş tutulmaları, kanlı ay tutulmaları ve sayamadığımız tüm diğer tüm dolunaylar; kapanışları, bitişleri, vazgeçişleri ya da işlerin olgunlaşıp nihayete ermesini destekliyor. ‘Bırakman gereken o ağırlık her ne ise, bırak gitsin’ diyor işte. Diğer taraftan, başlangıçların, yeni bir projeye girmenin destekçisi pozisyonunda da yeni ay zamanlarını görüyoruz.
Sadece astroloji değil; kültür fark etmesizin değişik coğrafyalardan birçok gelenek de aynını söyler. Ayın hâllerinin toplum yaşamından, devletle ilgili verilecek önemli kararlara kadar, belirleyici bir etki olduğundan izler görebiliriz.

Her şey tamam da kripto üzerindeki etkisine ne diyebiliriz? Hiçbir şey bilmesek bile herhangi bir borsanın talep eğrisi ile doğru orantılı olarak arttığını bilebiliriz. Bu tamam. O zaman, buradan da, grafiklerdeki düşüş hareketlerinin dolunay vaktine yakın olduğunu ve dolunayda da en alt noktasına ulaştığını izleyebiliyoruz. Hatta günlük grafikte baktığımızda da (örn; 14 Mayıs 22 Tutulması ve kanlı ayı - grafiğin dip yaptığı gün 12 Mayıs veya 10 Kasım (2021) Bitcoinin en yakındaki zirvesiyken, 5 Kasım da grafiğin pik yaptığı yere denk geliyor) büyük benzerlikler fark edebiliriz. Kanlı dolunay gibi ‘daha etkili’ denen dolunay durumlarında borsanın en aşağı noktalarına ulaştığını keşfetmiş olmamız, kehaneti doğrulayan başka bir şey...
Peki neden etkiler ki ayın hâlleri kripto borsasını? Yani, buradan borsacıların, dolunaya doğru paralarını çekip, taleplerini azaltıp; yeni ayla taleplerinin maksimum noktasına ulaştırdıklarına varabiliyoruz. Bu da başta saydığımız ‘yeni ayda bir işe başlama’ etkisiyle çalışıyor. İşin özü, bu gökyüzü olaylarıyla aşırı derecede seyreden uyumdan dolayı; teorilerden biri şu olabilir: Yatırımcılar da astrolojik danışmanlık alıyor; belki de onlar için de bir robot icâd etmiş, alım yapılacak şanslı aralıkları belirliyorlar…

Başka bir teori ise insanların bir şeye uyum sağlamak için yapmadığı; sadece öyle denk geldiği için olabilir. Yani, diğer bir ihtimâlle olanlar bir şekilde dönüyor, kimsenin illaki yeni ayda yatırım yapayım; dolunay geldi paramı çekeyim dediği falan yok. Tabii, öyle denk geldiği de olabilir. Fakat neden her ne olursa olsun tutarlı tahminlerle, yapılacak kâr ya da borsanın geleceği hakkında doğru bilgiler verebiliyorsa, neden bize bunu veren bir kaynağı kaçıralım ki..? Kaldı ki, artık ana haberlere kadar astroloji konusunu aldığımıza göre, belki bir tarafından tutup, tartmak başka bir bakış açısı ve mini bir deney ortamı oluşturabilir.
Hem hep aynı hareketleri yapıp, aynı eylemlerde bulunuyorsak; arada bir başka rehberlikler kullanmanın keyfi bile olabilir. En azından, aslında astrolojik konulara yarım ağızla gülen birini astrolojiyi takip eden birine evrilmesi; iyi bir takipçiye dönüşmesi takdire şayan… Bir şekilde insanlar astrolojiye ilgi duyuyor, duyabiliyor demek. Spiritüel olmak zorunda değilmiş illa.


ay hâlleri ile günlük grafik
Yukarı Kaydır