Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
pixabay
KÜLTÜR/SANAT

Doktor Uyku: Güçlü Bir Işıltı

31 Mar 2023

Stephen King imzalı Doktor Uyku, yazarın kült eseri Medyum’un yıllar sonra gelen devam hikâyesiyle okurlarla buluşmuştu. Usta yönetmen Stanley Kubrick’in uyarladığı filmle de anımsanan Medyum'un ardıl romanı uzun zaman sonra bizi yeniden Overlook Oteli’ne, otelin yarattığı travmalarla boğuşan Danny’nin yetişkinliğine götürüyor. Ve bu defa karanlık da düşmanlar da daha güçlü. Üstelik Danny artık sadece kendinden mesul değil. O, muazzam bir ışıltıya sahip olan Abra Stone’u da korumak zorunda... King’in korku dozu kadar aksiyonuyla da öne çıkan devam kitabında Medyum ile kurulan bağlarsa oldukça özel.

npr.org

Yıllar Sonra Gelen Devam Romanı


Bir devam romanı, hele ki uzun zaman sonra gelen bir devam romanı kaleme almak muhtemelen oldukça güç bir iştir. Neticede aradan geçen yıllarda yazar birçok roman daha yazmayı sürdürürken, eski hikâyelerinden kopma ihtimali de azımsanmayacak ölçüdedir.

Peki, King bu zorluğa nasıl katlanmış yahut böylesi bir devam romanını yazmayı neden seçmiş?

pixabay
“Dün gibi hatırlıyorum, imza günlerinden birinde bir okuyucu, “Söyler misiniz Medyum’daki çocuğa ne oldu?” diye sordu.

Eski kitabımı hatırladığımda bu soruyu ben de sık sık kendime soruyordum. Ve bir soruyu daha: Danny’nin sorunlu babası kendi başına ayık kalmak yerine Adsız Alkolikler’i keşfetse neler olurdu?” (Stephen King, Altın Kitaplar, 6. Basım – Aralık 2019, Çeviri: Zeynep Heyzen Ateş, Sayfa: 539)

Stephen King’in kitaptaki Yazarın Notu bölümünde aktardıkları, Doktor Uyku’yu yazma dürtüsünün okurların merakı kadar kendisinin de hikâyeden tam anlamıyla kopamadığından ve bir çıkış fikri bulduğundan ileri geldiğini işaret eder gibidir. (Elbette işin ticari boyutunu da tam anlamıyla göz ardı etmeyelim.)

pixabay

Miras Korkular, Travmalar, Problemler


Doktor Uyku’yu temelde miras korkuların, travmaların, problemlerin romanı olarak görmek mümkün. Overlook Oteli’nden kurtulan, artık bir yetişkin olan ve kimsesi kalmayan Danny’nin hikâyesinin püf noktası da tüm bunlarla nasıl baş etmeye çalıştığı.

Medyum kitabının Jack Torrance’i yani Danny’nin babası alkolizm sorunuyla mücadele etmeye çalışan, nihayetinde başarısız olan bir karakterdir. Aynı sorundan Danny de mustariptir. Korkunun kaynaklarından biri, en azından romanın ilk bölümünde Danny’nin babasına dönüşüp dönüşmeyeceğidir. Doğru, o, içkiyi Overlook Oteli hayaletlerinden, kâbuslarından kurtulmak için kullanır. Ancak neden ne olursa olsun hayatı ellerinden kayıp gitmek üzeredir.

pixabay

Bağlantılar-Işıltı


Stephen King’in uzun yılların ardından yazdığı devam romanının odaklarından biri de tıpkı Medyum romanında olduğu gibi ışıltıdır. Işıltı; bir nevi zihinsel güçtür. Büyük bir potansiyeldir. Doğaüstü olanla bağlantıdır.

Danny’nin Overlook Oteli tarafından (Medyum kitabında) istenmesinin nedenidir.

Doktor Uyku’nun, öncülü olan Medyum romanıyla bağlantıları sadece ışıltı, alkolizm meselesiyle sınırlı değildir. Danny’nin, Abra’yı kurtarabilmek adına korkularıyla, kısacası geçmişiyle yüzleşmesi de gerekir.

pixabay

Geçmişle Yüzleşme


Danny’nin sınavı tam olarak geçmişle yüzleşip yüzleşemeyeceğidir. Overlook Oteli’nde, üstelik çocukluğunda saf kötülükle, hayaletlerle, ölülerle karşılaşan Danny’nin seçimi çok da kolay değildir. Doğal olarak, Danny korkuyordur.

Korkusunun altında bir yandan kendisiyle yüzleşmek zorunluluğu da yatar. Yetersiz kalacağı, başaramayacağı, kâbuslarının kurbanı olacağı hissi...

Danny’nin hislerinin belirginleştiği isim ise romanın ana kötüsü Şapkalı Rose’dur...

imdb

Işıltının İki Ucu


Stephen King romanı Doktor Uyku ışıltının iyi ve kötü tarafındaki mücadeleyi gözler önüne serer.

Bir tarafta Şapkalı Rose ile beraberindekiler; insanların ışıltılarını vampir gibi tüketerek uzun bir yaşamın yolunu açıp, ışıltısını tükettikleri insanları ölüme sürükleyenler. Diğer tarafta Danny ile Abra; ışıltılarıyla alakalı sorunları hala çözemeyenler, birbirlerine ihtiyacı olanlar, korkularıyla yüzleşmeye çabalayanlar.

Aksiyonun ağırlık kazandığı bölümlerse iki tarafın savaşının iyice kızıştığı, çatışmanın kaçınılmaz olduğu bölümlerdir.

pixabay
Bir Alıntı

“Karanlık, karanlık, karanlık Sonra birazcık ışık ve birazcık daha. İşte süpermarket reyonu, sonra reyonlar arasındaki koridor, uzun ve karanlık bir geçide dönüştü. Rose içeri girmek üzere olduğunu anladı. Kalp atışları azıcık hızlandı.

Gözlerini kapadı. Böylece çocuk ne olduğunu anlasa bile hiçbir şey göremeyecekti.” (Stephen King, Altın Kitaplar, 6. Basım – Aralık 2019, Çeviri: Zeynep Heyzen Ateş, Sayfa: 292)

Medyum’u sevenler çoktan devam romanı Doktor Uyku’yu okumuş olabilirler. Ama hala iki romanı veya Doktor Uyku’yu okumamış olan King severler varsa daha fazla beklemesin derim. King eski performansından uzak diyenler çıkabilir, fakat bugün bile iliklere dek ürpertebildiği de unutulmamalı.
 

©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?