Önümüzdeki 5 gün boyunca
ASTROLOJİ

Doğum Haritanızdaki Retrolar: Hayat Sınavları

18 Eyl 2022

Merkür retrosu, korkulu rüyamız haline gelmiş olabilir mi? Garip ki, bazılarımız en şanslı zamanlarını da retrolarda yaşıyor… Neden mi? Çünkü onların haritalarında bazı gezegenler zaten retro. Peki ne demek oluyor doğum haritasında retro gezegen(ler)? Bize ne demeye çalışıyorlar?

3 Bardak
Doğum haritasında herhangi bir gezegeninizin yanında ya da açıklamasında Я sembolü ya da R görmek; doğduğumuz zaman o gezegenin Dünya’ya göre geri hareket yaptığı anlamına geliyor. En aşina olduğumuz ‘Merkür Retrosu’ çoğumuza pek hayra alamet gelmediğinden, haritanızda bu sembolü gördüğünüzde canınız sıkılmasın ama... Hemen hepimizin haritasında en az bir tane retro hareketli gezegen mevcut.

Gezegenin Retro Olması Ne Anlama Gelir?

Bir gezegen gerilediğinde, onunla alakalı hayat konuları ve etkilediği yerler (bulunduğu ev ve gezegenin öğretmek istediği) dışarıya kapalı bir hale gelir. Söz konusu gezegen konusunu, akıcı ve ‘normlar içinde’ tanıdık bir şekilde anlatamaz. Keza, bu bizim üremizde de gözlenir. Fakat, bu kötü bir şey olarak mı algılanmalı? Tabii ki hayır. Bunun sadece ne olduğu ‘algılanmalı’ desek daha doğru. Gezegenin geri olmasını, bir tür öğrenme değişikliğine, disleksiye benzetebiliriz.

Örneğin; Einstein’ın öğrenme farklılığı vardı. Öğretmeni onun zekasından şüphe etmişti. Gezegen gerilemesi de bizi böyle etkiler işte. Kendi dokumuzu algıladıkça, bizi daha orjinal, hatta eşsiz biri haline getirir. Kim olduğumuz açığa çıkar. İlla mukayese edeceksek, diğerlerinden daha geniş ve derin hale gelme potansiyeli taşırız. Bundan kaçındığımız sürece de sadece bizde yanlış bir şey var diye düşünebiliriz. Hayattaki en büyük sınav da bu ya, kendini kabul etmek… Teoriye göre, retro gezegenler, diğer hayatlarımızda tamamlayamadığımız ve bu dünya hayatımızda derinleşip iyice anlamamız gereken konulara odaklanır. Bir nevi hayat sınavlarımız yani…

Retro Gezegenin Bulunduğu Evin Önemi

Astrolojide her evin ayrı bir konusu var. Doğum haritasında bir retro gezegen görüyorsanız, onun bulunduğu evin, hayatınızın hangi konusuna denk geldiğine bakabilirsiniz. Retro gezegenin bulunduğu ev, genellikle hayatta uzlaşmakta en zorlandığımız kısımlardan birine denk gelir. Neden? Çünkü, zihnimizin bir çalışma prensibi olarak ‘neden bu benim başıma geliyor’, ‘neden hep aynı şey oluyor’ diye dışsal bir düşünceyle, konularla kendimizi yamalamaya alışkınız. Oysa, retro gezegenin düştüğü evi içselleştirmek ve oranın dilini öğrenmek şart. Aynı, Einstein’ın teorilerini kendi dilinde yazması gibi. Orada orijinal bir çaba ya da orijinal bir göz gerekiyor yani. Başkalarının ‘şöyle yap’ demediği, sevecenlik şefkat ve imtina gerektiren bir tavır…
Haritanızda retro gezegen, bulunduğu eve, iletişimde olduğu diğer gezegenlere vs. göre hepimiz için değişik etkilerle sirayet edebilir. Yine de eğer haritanızda gerileme yapan gezegen varsa aşağıdaki içe yönelen etkiler size tanıdık gelecektir:

Massachusetts Institute of Technology
Merkür Retrolu Harita 

Haritalarda en çok rastlanan gerileme şüphesiz Merkür. İletişim gezegeni Merkür, haritanızda geriyse, sohbetiniz, düşünce tarzınız, hayata yönelttiğiniz sorular dolaylanır. Münferit bir örnekle düşünecek olursak; Merkür normal hareket yapsaydı direkt olarak sorabileceğiniz bir soru, Merkür’ün retro hareketinde düşünce dallanıp budaklanır. Soru sorayım diye çıktığınız yolda, felsefe yapmaya başlarsınız.

space.com
Venüs Retrolu Harita

Aşk, zevk, sefa, güzellik ve tabii ki Venüs… Peki Venüs gerilerken doğmuşsanız, bu sizi nasıl etkiliyor? Güzellik ve zevk anlayışınız daha farklı bir hal alabiliyor. Rahatsızlıktan rahat edebilirsiniz örneğin. Farklı ve göze hoş geleni değil, kusurlu olanın bütünsel güzelliğini aramaya meyilli olabilirsiniz. Bunu algılayana kadar da sizde bir gariplik olduğunu sanarsınız. Oysa siz, kusurlu olanın bütünlüğünün dünyanın gerçekliği olduğunu ve mükemmelin olmadığının yüksek biliş potansiyeline sahipsiniz. Ya da öğreneceğiniz ders bunun yolunda kalabilmek. Hayattaki dengeniz, geç gelmese de yıkılamaz bir denge için beklemek güzel…

space.com
Mars Retrolu Harita

Mars, enerji, aktiflik ve bir ateş verir. Aynı zamanda bireyselliği öne çıkarır. Eğer Mars geri hareket yaparken doğduysanız, bir şeylere başlamakta, ‘ben’ demekte, gerçekleştirmekte, işlere atılmakta; diğerlerinden başka bir yola tabî. Bu konular, sizin özel keşif alanlarınız olabilir.

space.com
Jüpiter Retrolu Harita

Jüpiter; bolluk, bereket ve şans gezegeni. Hatta, bu neredeyse, o evinizdedir şans. Peki ya gerilediğinde? Hak ettiğiniz berekete ve hayata karşı cömert bir tavra; evrenle manevi bir dengeye ve alışverişe girmek için kendinize derinleşmeniz gerekebilir. Kendinizle kalarak yaptığınız çalışmalar, yalnız zaman geçirmek, yolunuzu açmaya yardım edebilir. Kendinizi şanssız biri olarak görmek yerine, size bütün ‘ben çok şanssızım’larınızı yutturacak, akıl uçuran koca bir şans geleceğini düşünün. Manevi açıdan gelişmek, kafanızdaki tabuları irdelemek; gönlünüzün ferahlamasına yardım eder.

NASA
Satürn Retrolu Harita

Doğum haritanızda Satürn’ün olduğu ev halihazırda ‘en sınandığınız konu’ olarak geçerken; bir de haritanızda Satürn gerilemesi olması nasıl tınlar? Satürn’ün öğretmeni olduğu konular, yani; stabilite, istikrar, sorumluluk bilinci, otorite figürleri, sınırlar (ve korunması) ve başarı gibi alanlarda siz diğerlerine göre daha farklı ve belki de ömürlük bir imtihandan geçiyorsunuz. Üzerinizde stres yaratmak yerine, enerjinizi dönüştürüp, kendinize genişten alabilirsiniz. Zorlandığımız bir yere abanmak, oraları daha da incitir, değil mi?

NASA
Uranüs Retrolu Harita

Uranüs özgürü, marjinali, yeniyi, garip olanı çağırır içimize. Peki o haritada gerileme hareketi yaptığında ne anlamalı? Özgürlük ifadeniz, boğazınızda bir yumak gibi düğümlenmiş, aslında size hoş gelen enteresan fikirlerinizce gölgelenmiş olabilirsiniz. Tavrınızı koymanız gereken yerde koymayıp, bunu çok dert ediyor olabilirsiniz. Sorun değil, her şeyin binbir türlü yolu var, değil mi? Hayat sizi ve farklı yanlarınızı; kendine özgü olan o ifade yolunu bulmaya çağırıyor.

NASA
Neptün Retrolu Harita

Neptün; maneviyatın, duygusal karmaşıklıkların, empatinin ve şefkatin burcu. Peki Retro Neptün neyin habercisi? Dengelemeniz gereken aşırı empati ve keskin ben merkezciliği, aşırı şefkat ve bu madalyonun diğer yüzünü. Bu hayat boyunca siz; ruhsallığınızı, yaratıcılığınızı, merhameti ve koşulsuz sevgiyi daha derin algılamanın imtihanındasınız.

NASA
Plüto Retrolu Harita

‘Her bitiş bir başlangıçtır’ ile öğütleyen, külleri doğumhaneye döndüren, gölge işçisi Plüto gerilediğinde ne olur peki? Plütonun argümanı ve hayatı kavrayış biçimi, sizde daha geniş ve daha derin bir şekilde yankılanır. Kendinize derinleştiğiniz müddetçe; ölmezsiniz, gözlerinizi dinlendirirsiniz; bir yere dönmezsiniz, yeniden doğar, dönüşürsünüz…


Not:
Haritada; Güneş ve Ay retro hareket yapmaz. Kuzey Ay Düğümü her haritada retro görünür.

©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?