Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
Doğanın Desenleri
DOĞAL YAŞAM

Doğanın Desenleri

10 Kas 2022

Zebraların derilerinin beyaz üzerine siyah çizgi mi yoksa siyah deri üzerine beyaz çizgili mi olduğu tartışmasını duymuşsunuzdur. Yalnızca zebralar da değil üstelik. Doğa, kimi zaman kamufle olmak kimi zaman öne çıkmak hatta hayatta kalmak için bu desenlerden faydalanıyor. Zürafalar, kurbağalar ve daha birçoğunun bu sanat eseri tadındaki desenlerini yakından inceleyelim.

Kurbağalar ülkemizde dere kenarında zıplayan hayatlarıyla bilinir. Oysa doğanın en zehirli hayvanlarının içinde kurbağalar da bulunur. Desen denildiğinde oldukça zengin içeriğe sahip olabiliyorlar. Parlaklık ve canlılıkları her zaman zehirleri ile orantılı olmasa da bize biraz ipucu verebiliyor. Örneğin kırmızı küçük şeytan zehirli kurbağası adı üzerinde ciddi bir zehir barındırıyor. Buna nazaran Panama çamur kurbağası veya Rio Pescado kara kurbağası biraz daha az zehirli. Bu miniklerin doğada saklanmak gibi bir gayeleri yok. Üstelik parlaklıkları yanıltıcı olabiliyor. Bu yüzden hangisinin ne kadar zehirli olduğunu öğrenmeden yaklaşmanızı önermeyiz.

Çoğu kurbağa geceleri etrafta dolanırken, onların sahip olduğu parlak ve göz alıcı renkleri yırtıcıları uzak tutmak için yeterli olur. Bu özellikleri sayesinde gündüzleri de onları görebilmek mümkün.

Tırtılların sahip oldukları bu fiziksel özellikleri hayatta kalmalarını sağlayan bir hediye adeta. Renkleri, şekilleri ve davranışları sayesinde yaşamlarını devam ettirebiliyorlar. Örneğin bir tırtıl türü göz alıcı kırmızı beyaz desenleri ile yeşil yaprakların üzerinde kamufle olmakta başarılı olamıyor. Ona bu öz güveni veren ise üzerinde yer alan ürkütücü dikenleri oluyor. Bu dikenler yırtıcılar tarafından tehdit olarak algılanıyor ve ne kadar iştah açıcı görünseler de tırtıllardan uzak duruyorlar.

Doğa böyle rengarenk iken onu korumaya çalışmamak elde değil. National Geographic’te bir fotoğrafçı ve aynı zamanda yazar, öğretmen, doğa koruma uzmanı olan Joel Sartore’nin bir projesi bulunuyor. 25 yıllık deneyimi ve çalışması ile bizleri doğanın bu cıvıl cıvıl, capcanlı çeşitliliğini korumaya çağırıyor.

Göze çarpmayı isteyenler de olur doğada, istemeyenler de. Bazen etrafımızda birbirinden farklı desenleri görürken bazen de sadelik çıkar karşımıza. Cennet tangaraları, kızıl tepeli muz kuşu ve makavlar hiç de sadelikten yana durmuyorlar. Capcanlı renkleri ile adeta doğaya meydan okuyorlar. Diğer yandan suların altında da benzer bir duruma rastlıyoruz. Melekbalıkları su altında parıldayan derileri ile dikkat çekiyor. Hayvanlar doğanın trendlerini takip etmeyebilir ama kendi modalarını yarattıkları kesin. Gösterişe bayılan bu hayvanların aslında her birinin birer sebebi var; hayatta kalmak.

Renklerden bu kadar bahsetmişken aslında çeşitliliğin yalnızca kırmızılar, maviler veya sarılarla olmadığını, aynı zamanda griler, siyahlar ve beyazlarla da harika doğa desenlerinin oluştuğunu söylemekte fayda var. Siyahbantlı Malay kobrası buna güzel bir örnek. Sadelikten yana olan siyah beyaz derisi hoş bir desen sunuyor. Bir diğer örnek Güney Amerika kuğusundan, bembeyaz gövdesinin tepesinde kapkara bir başa sahip. Havalı bir griyi tercih eden Sierra Leone gri papağanı, alabildiğine renkleri tercih eden diğer kuş akrabalarından ayrı bir tarz benimsiyor. 

Kahverengi de kendine ayrılan yeri alıyor. Okapiler, zebralara benzeyen çizgilere sahipler fakat en yakın akrabaları aslında zürafalar. Kongo Demokratik Cumhuriyeti’nin bu mazlum canlısı 45 santimetre uzunluğunda dilini 100’den fazla bitkiyi mideye indirmek için kullanıyor.

Biraz daha zemine yakın yaşayan canlılarda da desenleri görüyoruz. Orman kaplumbağalarının kabukları, yapraklar ve toprağın oluşturduğu yap-bozu tamamlıyor. Çekirgelerin bir yaprağı andıran damarları, kırbaç yılanlarının da yağmur ormanı tonlarında pulları bulunuyor. Tüm bu desenler belki de hayatta kalmak için çabalayan onca canlının evrim içinde geliştirdiği bir kamuflaj olmayabilir. Belki de yalnızca doğanın şaşırtıcı derecede güzel renkleri ve ahengine kendilerince getirdikleri birer yorumdur

Kaynak:
Joel Sartore, Dünya’ya Hoşgeldiniz: Desen, National Geographic Türkiye Özel Sayı, Aralık 2021.

©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?