WELLNESS

Doğal Tatlandırıcılar İle Tanışın

20 Nis 2021

Şekerin vücudumuza ne kadar zararlı olduğunu hep konuşup duruyoruz ancak yine de o çaya iki şeker atmadan duramıyoruz. Sağlığımıza hiçbir faydası olmadığı gibi hafızanın zayıflamasından kanser riskini artırmasına; bağışıklık sistemimizi olumsuz etkilemesinden obeziteye yol açmasına ve hatta biz o bol şerbetli tatlıdan aldığımız bir çatalla mutluluk hormonu salgıladığımızı düşünsek bile uzun vadede birçok zararından dolayı mutsuz olmamıza neden olmasına kadar şekerin zararları saymakla bitmiyor. Durum böyle olunca tatlısız asla diyenlere ve dört tat reseptöründen en çok tatlıya ihtiyaç duyanlara sağlıklı ve doğal tatlandırıcıları tanıtıyoruz. Tabii her şeyin fazlasının zarar olduğunu bir kez daha sizlere hatırlatma koşulu ile!

2 Bardak

null

Tam Bir Sağlık Deposu: Bal

Her ne kadar siyah çayınızın içerisine bir kaşık bal koymak pek de alışık olmadığınız bir tada ulaşmanızı sağlayacak olsa da yeşil çay başta olmak üzere birçok bitki çayına son derece yakışan bal ile sağlıklı bir şekilde tatlı ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Ayrıca keklerde ve kurabiyelerde, şeker yerine de bal kullanabilirsiniz. Doğal bir antibiyotik ve antiseptik olan balın sağlığımız için faydaları ise sadece bu özellikleri ile bitmiyor. Öyle ki bağışıklık sisteminin güçlenmesine katkı sağlıyor, bu sebeple kışın içtiğiniz ıhlamura bal katmak iyi bir fikir oluyor, bunun yanı sıra vücudun gerilimini alıyor ve sakinleşmenizi sağlıyor. Ancak balı tüketirken dikkat etmeniz gereken noktalar da bulunmuyor değil. Öyle ki diyetisyenler günde 3-5 yemek kaşığı baldan fazlasını tüketmemeniz gerektiğini söylüyor. Bunun yanı sıra organik bal tüketmeyi de unutmayın. Markette satılan balları alışveriş sepetinize atarken ise etiketlerini okumaya özen gösterin, böylelikle içerisinde katkı maddesi olup olmadığını, kısacası doğal olup olmadığını görebilirsiniz.

null

Çok da Yakından Tanımadığımız Bir Bitki: Stevia

Birçok hastalığın da tedavisinde kullanılan, doğanın bizlere sunduğu bu oldukça tatlı bitkiyi yine şeker yerine kullanabilirsiniz. Adını birçok kişinin duymadığı bu bitkinin kalorisinin ise oldukça düşük olması onu ayrıca vazgeçilmez kılıyor. Tıpkı bal gibi sağlığımıza birçok katkısı olan stevia, sindirim sisteminin düzenli bir şekilde çalışmasını sağlarken tansiyonun da dengelenmesine yardımcı oluyor. Peki, stevia’yı nasıl tariflerime katabilirim derseniz, bu bitkinin ısıya karşı son derece dayanıklı olmasından dolayı fırında yaptığınız reçetelerde rahatlıkla kullanabileceğinizi söyleyebiliriz. Toz halinin de kullanılabildiği bu bitkiyi, çayınızda şeker olarak kullanabilecek olmanız ise cabası. Ayrıca stevia ile hazırlayabileceğiniz birçok lezzetli tarife de internetten kolaylıkla ulaşabileceğinizi hatırlatalım.

null

Leziz Bir Tat: Agave Şurubu

Agave şurubunun ismini son dönemlerde duymuş olabilirsiniz. Özellikle bu sıralar oldukça revaçta olan bu şurup, fit tariflerin de vazgeçilmezi. Aslına bakarsanız agave kaktüsünden elde edilen bu şurup, pancake ve kurabiyelere oldukça yakışıyor hem de şeker gibi vücuda zarar vermiyor. Her ne kadar çoğu zaman altın sarısı rengi ile bal ile karıştırılırsa da bala nazaran tadı daha az aromatik olan bu lezzetin tabii ki her şey de olduğu gibi fazlası oldukça zararlı. Çünkü fazla tüketiminde karaciğer yağlanmasına ve karın yağlarının artmasına sebep olabiliyor. Bu sebeple günde 4 çay kaşığından fazla tüketilmesi önerilmiyor. Ancak glisemik indeksi düşük olan bu tat, rafine şeker gibi şekerinizin bir anda artmasını ve dalgalanmasını önlerken tatlı ihtiyacınızı da karşılıyor.

null

Akçaağaç Şurubu

Bir diğer doğal tatlandırıcı ise yine bir şurup. Kalsiyum ve potasyum oranı yüksek olduğu gibi B vitamininden de zengin olan akçaağaç şurubu, her ne kadar bilinen bir doğal tatlandırıcı olsa da pahalı olması sebebiyle mutfaklarda kendisine çoğu zaman yer bulamıyor. Bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olan akçaağaç şurubu, kemiklerin güçlenmesine de katkı sağlıyor. Daha çok waffle ve pancake yapımında kullanılan ve girdiği reçeteye lezzet katan akçaağaç şurubunu yine de çok fazla tüketmemeniz gerektiği konusunda sizleri uyarmamız gerekiyor. Çünkü her ne kadar akçaağaç şurubu, iltihapların iyileşmesine, cildin yaşlanmaya karşı önlem almasına, idrar yolu hastalıklarının iyileşme sürecinin hızlanmasına ve birçok cilt hastalığının tedavi edilmesine yardımcı olsa da fazla tüketildiğinde obeziteye ve kalp rahatsızlıklarına neden olabiliyor. Dikkatli kullanma koşulu ile akçaağaç şurubunu, kurabiyelerde, meyveli tatlılarda ve tartlarda deneyebilirsiniz. Ayrıca ana yemeklere sos olarak da kullanmak da leziz tatlara ulaşmak için iyi bir fikir olabilir.

null

 Doğal Tedavilerin Vazgeçilmezi: Panela

Son olarak sizleri yine bizlerin mutfaklarında çok popüler olmayan bir lezzet ile tanıştırmak istiyoruz: Panela. Şeker kamışının su ile buharlaştırılmasından elde edilen panela, eski zamanlardan beri birçok hastalığın tedavisinde kullanılıyor. Özellikle balgam söktürücü bir etkiye sahip olması onu ayrıca tercih sebebi yapıyor. Grip döneminde özellikle tavsiye edilen (tabii ki gereğinden fazla tüketilmediği takdirde) panelanın tam bir kalsiyum, fosfor, demir, bakır ve magnezyum deposu olduğunu söylememiz gerekiyor. Besin zenginliğinin yanı sıra enerji düzeyimizin de artmasına sebep olan panelanın, tartlara, donutlara ve meyveli tatlılara oldukça yakıştığını da söyleyelim. Ancak bu doğal tatlandırıcının en yakıştığı tariflerden birinin domates çorbası olduğunu da belirtmemiz gerekiyor.

©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?