Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
Doğal Güzelliğin Tehlikesi: Thor’s Well
SEYAHAT

Doğal Güzelliğin Tehlikesi: Thor’s Well

28 Eyl 2022

Bugün sizlerle efsanelere konu olmuş bir yere gideceğiz! Efsanemizin başrolü bir doğal güzellikken, bu efsaneye sebep olan kişinin de; başlığımızdan da anlayabileceğiniz gibi, İskandinav’ın güçlü mü güçlü tanrısı, şimşeklerin hâkimi Thor’dan başkası olmadığını görüyoruz. Sizi daha meraklandırmadan, gideceğimiz rotayı anlatalım öyleyse. Amerika’nın Oregon eyaletindeki “Thor’un İyiliği” anlamına gelen “Thor’s Well”i ziyaret edeceğiz. Efsanelerde konusu geçen bu doğal güzelliği gezmezsek içimizde kalırdı doğrusu. Öyleyse hemen Thor’s Well neymiş, şimşeklerin tanrısı ile işi neymiş beraber öğrenelim!

Thor’s Well’i ziyaret etmek için önce Amerika Birleşik Devletleri’ne uçak biletimizi alıyoruz tabii ki. Amerika’nın Oregon eyaletinde yer alan doğal parkları şöyle bir geziyoruz ve karşılaştığımız manzaralarla, içimizdeki stresi güzelce bir atıyoruz. Planımızı uygularken, bir yandan da Oregon’daki doğal parkların güzelliğine kapılıp asıl amacımızı unutmuyoruz elbette. Hemen rotamızı Oregon’da yer alan Cape Perpetua ormanlık burnuna çeviriyoruz çünkü burası tam olarak...
 
 Thor’un yer yüzüne düştüğü yer!
 

Yanlış duymadınız, Pasifik Okyanusu’nun kıyısında kalan ve tam Thor’s Well’in bulunduğu nokta, efsaneye göre; Thor’un dünyaya inişi sırasında açtığı bir çukurmuş. Denizin içerisindeki 6 metrelik bu çukurumuz da Thor’un ardında bıraktığı doğal bir güzellikmiş anlayacağınız. Bu yüzden Pasifik Okyanusu’nda oluşan bu doğal güzelliğe “Thor’un İyiliği” anlamına gelen Thor’s Well demişler. Bizce oldukça anlamlı olmuş bu adlandırma. Gerçi Thor’dan geriye sadece 6 metrelik bir çukur kalması da bizi biraz şaşırttı doğrusu...

İşin bilimsel kısmına gelirsek de Thor’s Well’in basitçe, coğrafi şekillerden biri olan “düden” olduğunu söyleyebiliriz. Suları yer altına boşaltan karstik bir yapılanma olarak karşımıza çıkan düden şekli, Thor’s Well’in oluşumunu oldukça açıklıyor bizlere. Ama siz tabii ki oranın Thor tarafından açıldığını düşünebilirsiniz. Dürüst olalım, hepimiz Marvel filmlerinde kendisinin gücüne şahit olduk. Eminiz ki okyanustaki doğal güzellik de onun eseridir. 

Şaka bir yana; Oregon’un Yachats ilinde bulabileceğiniz Thor’s Well, dalgaların güzelliğini görebileceğiniz, hayranlık uyandırıcı bir doğal oluşumdur diyebiliriz. Görünüşe göre okyanusun içerisindeki bir mağaranın çökmesiyle kayaların altında ve üstünde bir delik oluşmuş. Bu da okyanus dalgalarının mağaranın içerisinden geçerek yüzeye çıkmasına sebep olmuş. Hatta gelgit sonraları, gelgitler yeterince yüksekse Thor’s Well’in tepesinde sprey oluşturacak biçimde yukarı doğru fışkıran dalga hareketleri gözlemlenebilir hâle gelmiş. Dalgaların geri çekilmesiyle beraber de suyun çukurdan aşağı aktığı da görülür olmuş. 

Pasifiğin Drenajı” (Drainpipe of the Pacific) olarak da bilinen doğal güzelliğimiz; dalgaları zevkle izleyebileceğiniz, Oregon sahillerindeki en güzel turistik mekânlardan biridir diyebiliriz. Hâliyle konu dalgalar olunca, Thor’s Well’i ziyaret etmek için en güzel zamanlar da gelgit saatleridir. Gelgit saatlerine bakarak, dalgaları ne zaman en iyi şekilde görebileceğinizi anlayabilirsiniz. Eğer daha değişik bir manzarayla karşılaşmak isterseniz de; erken saatlerde uğrayarak Thor’s Well’in su olmadan nasıl göründüğüne şahit olabilirsiniz. 

Dalgaların güzelliği sizi etkiliyorsa ve biraz da mitoloji tutkunuysanız; Thor’s Well tam size göre bir yer diyebiliriz. Ancak dikkat etmeniz gereken küçük bir nokta var. O da suyun içerisinde bir çukurun oldukça tehlikeli olabileceği gerçeği...
 


Su altı, çukur ve gelgit üçlüsünden bahsediyoruz tabii ki. Bütün bu sebeplerle de Thor’s Well’in yakınına yaklaşırsanız, tehlikeli bir seçim yapmış sayılabilirsiniz. 

Aslında Thor’s Well’in kendisine tehlikeli diyemeyiz. Çünkü bu oluşumumuz, sadece dalgalarla gösteriler yapan bir çukurdur bakıldığında. Bu yüzden yanına gittiğinizde ve adımlarınıza dikkat ettiğinizde muhtemelen bir sıkıntı yaşamazsınız. Ancak, gerçek tehlike “Pasifik Okyanusu”dur... Okyanusun neler getireceğini tahmin edemeyebilirsiniz ve okyanusun hareketlerini önceden kestiremeyebilirsiniz. Yani Pasifik Okyanusu gibi ihtişamlı bir okyanusta bulunduğu için, “Thor’s Well tehlikelidir.” diyebiliriz.

Birdenbire karşılaşabileceğiniz büyük bir dalganın sizi sürüklemesini, üstüne bu güzel çukurumuza düşürmesini istemiyorsanız; Thor’s Well’i uzaktan da olsa görebileceğiniz turistik noktalara gidebilirsiniz. Tıpkı vahşi hayvanları uzaktan izlemenin bir sıkıntı yaratmadığı gibi, adı üstünde bu “doğal” güzelliğimizi de uzaktan izlemek ve manzaranın zevkine varmak; size hiçbir şey kaybettirmeyecektir.

Eğer Oregon sahillerine gitmeyi planlıyorsanız, mitolojiden kopup gelmiş jeolojik güzelliğimize bir bakış atmanızı öneririz! Ancak dikkat edin, Thor’u takip eden başka birileri üzerinize düşmesin...
 

©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?