Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
Doğa da Yaşam: Tasarım Ağaç Evler
pexels
MİMARİ VE DEKORASYON

Doğa da Yaşam: Tasarım Ağaç Evler

Eskiden genel olarak çocuklar için yapılan ağaç evler, şimdilerde yetişkinler için tasarlanıyor. Ağaç evler doğa içinde, mis gibi çiçek kokuları ve kuş sesleriyle yaşamak isteyen, şehir karmaşasından bunalanlar için harika bir fırsat. Oldukça geniş kapsamlı olarak tasarlanan bu ağaç evleri görünce, orada yaşama fikrine çok daha sıcak bakabilirsiniz. Şimdilerde, ağaç evler yaşam alanı dışında otel ve restoran olarak da kullanılmakta. Bu yazımızda ‘keşke ben de orada olsam’ diyeceğiniz muhteşem ağaç evleri sizler için inceliyoruz.

Yayın Tarihi :17 Ağu 2022
Süre :1.5 Bardak

deezen.com
Kanada- The Birdhut (Kuş Kulübesi)

Bu ağaç ev iç kısmında iki kişiyi, dış kısmında ise 12 kuş türünü barındıracak şekilde tasarlanmıştır. Ağaç evin cephesinde her biri Columbia Vadisi’nin dağlarında yaşayan yerel kuş türleri için özellikle tasarlanmış on iki kuş evi bulunur. Kuşların yapısına göre tasarlanan kuş evleri, büyüklü ve küçüklü şekilde ayrıca yere yakın ya da daha yukarıda olacak şekilde yapılmıştır. 

pinterest
ABD- Aspen Treehouse 

Çok bakımsız bir alanda bulunan bu ağaç ev ayrıca Aspen’in doğa koruma alanında yer alıyor. Yerel bir mimar tarafından tekrar hayata geçirilip restore edildikten sonra proje; kâr amacı gütmeyen bir çevre bilimi eğitim kuruluşu olan Aspen Çevre Araştırmaları Merkezi’ne (ACES) bağışlanmış. Halkın da destek olduğu bu ağaç ev projesinin uygulama aşamasında, orijinalinde bulunan dört sütunlu çerçeve restorasyon sırasında korunmuş ve eski halinden uzaklaşılmadan tamamlanmıştır.
Yapının en üst kısmı kuşları, geyikleri, tilkileri ve o alanda yaşayan diğer canlıları gözlemleyebilmek için bir seyir platformuna dönüştürülmüştür.

pinterest
ABD/ Texas- Yoki Treehouse

Bu ağaç ev ismini Hopi Kızılderililerinin yağmur anlamına gelen Yoki kelimesinden almaktadır. Önünde bulunan dereden 7,5 metre yüksekliğe inşa edilmiştir. Sürdürülebilir malzemelerden yapılan bu ev, ziyaretçilerine tamamen doğanın içerisinde dinlenebilecekleri ve vakit geçirecekleri bir alan sunuyor. En üst kısmının seyir platformu olması, orada yaşayan hayvanları gözlemleyebilmeyi ayrıca kuşların ve akan derenin sesini dinleyerek harika vakit geçirmenizi sağlıyor.

pinterest
Japonya- House Takashi Kobayashi

Takashi Kobayashi, dünyaca ünlü Japon mimar yaklaşık 120 tane ağaç ev tasarlamıştır. Sürdürülebilir olarak tasarlanan ağaç evler, bitkilerin gelişebileceği şekilde yapılmıştır. Evler, yüksek çevresel ve ekolojik standartlara uygun inşa edilmiştir. 

pinterest
ABD- Crossville/ Tennessee- The Minister's Tree House (Başkanın Evi)

1993 yılında yapımına başlanan ve genişletilmeye devam edilen ağaç ev, dünyada ki en büyük ağaç ev olma özelliğine sahip. Ev için kullanılan yapı malzemelerinin önemli bir kısmı yöre sakinleri tarafından bağışlanmış. Bunumla beraber, geri dönüştürülmüş ham maddeler aktif olarak inşaat için kullanılarak çevreye zarar vermesi önlenmiştir. 80 adet odası bulunan ağaç evi her yıl binlerce turist ziyaret ediyor.

pinterest
New Zeland – Yellow Treehouse (Sarı Ağaç Ev)

Doğada karşılaştığımız organik formlardan esinlenilerek tasarlanan ağaç ev, çocukken düşlenilen ancak gerçekleştirilemeyen hayallerden ilham alınarak yapılmıştır. Yerden 10 metre yükseklikte ve 2 katlı olarak inşa edilmiş, etrafında kullanılan çıtaların boşluklarından ışık alması sağlanmıştır. 18 kişinin yemek yiyebildiği restoran, turistlerin gözdesi durumundadır.

pinterest
İsveç- Bird’s Nest (Kuş Yuvası)

Dev bir kuş yuvasını andıran bu ağaç ev aslında oldukça konforlu bir otel olarak tasarlanmıştır. Tasarımı ve görüntüsünden de anlaşılacağı üzere kuş yuvasından esinlenerek yapılmıştır.
İsveç’in Harads bölgesinde yer alan bu otel, doğa ile baş başa kalmak isteyenlerin uğrak noktası.


pinterest
Kosta Rika- Finca-Bellavista 

Hem otel hem de satın alarak yaşayabileceğiniz ev olarak tasarlanmış bu ağaç ev, doğa ile baş başa kalmanıza olanak sağlıyor. Sadece tatil değil, ayrıca bu evleri satın alabiliyor olmak da dikkatleri çekiyor.

Yukarı Kaydır