Altın
%
Dolar
%
Euro
%
Bitcoin
%
Eth
%
Önümüzdeki 5 gün boyunca
KÜLTÜR/SANAT

Do Revenge İncelemesi: İntikamın Birleştirici Gücü

06 Ara 2022

Do Revenge, 2022 Eylül ayında yayımlanan bir lise komedi dizisi. Zorbalık çok da komik olmasa da birileri Mean Girls’ün tahtına oynamalıydı değil mi… Buffy the Vampire Slayer’dan tanıdığımız Sarah Michelle Gellar’la tazelenmemiz güzel olsa da Do Revenge, klasmanında ‘en’ olmasa da sadece yavan bir ‘eh’ de ona az gelir…

2.5 Bardak
Do Revenge; lisede geçen, intikam motivasyonlu bir komedi filmi. Ortalama bir film izleyicisinin aklına aynı ismi getiriyor: ‘Mean Girls’... Yayımladığı zamandan beri Mean Girls’ü hiçbir film geçemedi, liseler, o kadar kötüsünü  bir daha görmedi -daha doğrusu iyisini..!-. Peki ya Do Revenge… Mean Girls’ün adım taşlarına basmaya çalışan liseli intikam komedisi,  adımlarını sağlam basabiliyor mu? Do Revenge, Netflix Türkiye ismiyle; intikam, dedikodu ve ihtirasın cakasını satar mı dersiniz.?


netflix türkiye
Do Revenge, dinamik, kendini bırakmayı sevmeyen, girift olayların hızla döndüğü bir gençlik filmi diyebiliriz. Kurgunun dalgalanması, seyirdeki hız; kötü kızlı lise filmi için ideal. Bu şekilde gençliğin ritmini ve kötü kızların dolambaçlı planlarını yakalayabiliyoruz. Liseli kızlar ve film cümle içinde kullanıldığında hemen aklımıza Mean Girls geliyor. Bu klasmandaki filmleri değerlendirirken şunu sormaktan kaçış yok: Peki, Mean Girls’den iyi mi sahiden?

Eğer eğlenmek, kafa dağıtmak ama bir yandan da çok yoğunlaşıp yorulmamak istiyorsanız; Do Revenge, akılda kalıcı replikleri, görüntü yönetimindeki ustalık ve sanat ekibinin rengarenk çalışmaları sayesinde başından sonuna kadar sizi karşısında tutabilir. 2 saat sürüyor olsa da saate bakmayacağımız müddetçe zaman kaybı demek epey zor. Öte yandan insan soruyor ‘2 saat olmak zorunda mıydı?’.

the news fetcher
Standart liseli kötü kız komedileri gibi Do Revenge’den de liseye yayılmış sağlam bir dedikodu ya da bir sırrın açığa çıkmasını ve birilerinin rezil olarak filme motivasyon sağlamasını bekliyoruz. Bizi yanıltmıyor ve filmin en başında plot twistini (kurgu bükümü) yapıştırıveriyor. Drea Torres (Camila Mendes)’un, filmin kötü kraliçesi; okulun rüya çocuğuyla ilişkisinden seks kasedi tüm okula yayılıyor. 

Herkese kötü davranan birine, bir de bu okul kraliçesi pozisyonunda bir otoriteyse, okul çapında rezil olduktan sonra, iyi davranılmasını beklemezsiniz değil mi? O da seks kasedi okula yayıldıktan sonra tüm bakışlar arasında bir kaybedeni oynamaya başlıyor. Fakat, o Teen Vogue kapak kızı ve kraliçelik damarlarından akıyor. Max (Austin Abrams) gardını alsın! Drea, Revenge (intikam) için geliyor!


sinema blend
Bu işte yalnız da değil. Do Revenge kurgusunun büküm noktasında; okula yeni gelen Eleanor (Maya Hawke) filme giriyor ve intikam planları eyleme geçiyor! Eleanor ve Drea farklı olaylardan motivasyon olarak intikam enerjilerini birleştiriyorlar ve aralarında bir anlaşma yapıyorlar. Birlik olurlarsa, onlara zarar veren herkesten intikamını alabilirler. Çapraz bir plan kurgusuyla, bir arkadaşlık ve iş birliği ile 2 intikamı da aradan çıkarabilirler mi?

Drea’nın elinde eski aşkı Max’ten intikam almak için yeterli sebep var. Eleanor’un durumu ise bambaşka… O da intikam kıskacına, okul kampında onu zorbalık yapan Carissa (Ava Capri) var. Güzel ki, Carissa ve Max’in canının sıkılması konusu Eleanor ve Drea’yı çok yükseltiyor. Bu dostluğun kurulma nedeni tamamen intikam coşkusu. Ama durumlar sıcakken intikam alınmaz değil mi? Güzel bir plan, soğukkanlı aksiyonlar lazım…

netflix life
Önce, Max’ten intikam almak daha kolay gibi duruyor elbet… Tabii, Max, uçkurundan vurulacak. Eleanor’ın, sevgili Teen Vogue kapak kızımız Drea’nın estetik dokunuşlarıyla, kolaylıkla Max’in ilgisini çekecek bir kadın haline geliyor. Peki ya Carissa’dan alınacak intikam… Carissa kendi kendini tufaya düşürüyor diyebiliriz. Bahçecilik kampında mantar ve  marijuana yetiştirdiği için, Eleanor ve Drea’nın bu konuda fazla bir şey yapmasına bile gerek kalmıyor hatta. Gözler, Eleanor’un sinsice etkilemeye çalışacağı Max intikamına yoğunlaşıyor.

Her kötünün içinde, diğer kötüyle ortaklık bulabileceği iyi bir yön bulunur belki. İntikam planlarında kafa karışıklıklarına mahal de verilmemeli değil mi? Filmi ilk açtığımızda ‘neden 2 saat yahu bu’ desek de bu soğuması uzun süren ve işleri başka yöne doğru kızıştıran bir intikam planı bu. Soğumuştur diye yemeğe çalıştığınız yemeğin hala ağzınızı yakıyor olması gibi. İntikam, sadece soğuk yenen bir yemek değil; ayrıca hızlı bozulan bir yemek de belli ki. Herkese göre tadı da değişiyor.


collider
Eleanor ve Drea’nın da çıkardığı gibi, altın değerinde bir cümle katıyor bize Do Revenge: ‘Narsistler kendileriyle öyle meşguldür ki; kendileriyle oynandığını fark edemezler’. Acaba gerçek kandırılan kim olacak dersiniz? Do Revenge, intikamın katmanlarını Mean Girls kadar ustalıkla işleyemese de kullandığı motifler ve sinematografik harmonisiyle elinden geleni yapıyor diyebiliriz. Filmde zorbalık, kriminal seviyelerde işlenip biraz abartılsa da liseli komedi filmi intikamlarında kafamızı boşaltan lise dünyasına atılmak, insanı hiç yoktan keyiflendiriyor! Yemek söylenip izlenebilecek bir hafta içi filmi arıyorsanız: Do Revenge!


©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?