WELLNESS

Diyet Yapmadan Kilo Vermenin 4 Yolu

04 Kas 2022

Diyet yapmak çoğumuz için gerçekten zor ve korkutucu bir süreç. Bunun sebebi daha önce yapılmış başarısız diyet tecrübeleri. Hal böyle olunca “diyet” kelimesi bile tüyleri diken diken etmeye yetiyor. Özellikle belirli bir listeye uyamayan, kendini diyet içinde hissetmeden kilo vermek isteyenler için etkili öneriler hazırladık.

Diyet aslında düşünüldüğü gibi kısıtlayıcı, aç bırakıcı ve zorlayıcı, sadece zayıflamaya yönelik beslenme programları anlamına gelmiyor. Kilo almak isteyen, kilosunu korumak isteyen ya da herhangi bir hastalığa karşı sağlığı için belirli besinleri tüketmeye dikkat eden herkesin beslenme düzeni aslında diyet adı altında. Bu nedenle ilk etapta “diyet” kelimesinden korkmanıza gerek olmadığını söyleyebiliriz. 

Elbette her insanın bilinçsizce hızlı kilo vermek için yaptığı şok diyetler ya da tek düze beslenme programları olmuştur. Bu programların sonucunda da hızlıca kilo veriliyor; ancak normal beslenme düzenine dönüldüğünde de fazlasıyla geri alınıyor. “Ben daha dirençliyim uzun süre devam ederim” diyenler için de sonuç kas kaybı ve daha yağlı bir beden oluyor. Art arda gelen başarısız diyetler sebebiyle artık bir listeye bağlı kalmak istememenizi anlıyoruz. O yüzden size bir liste vermek yerine diyet yapmadan nasıl kilo vereceğinizi paylaşmak istiyoruz.

İki Öğüne Düşün


Kilo vermek için alınan enerjinin harcanan enerjiden daha düşük olması gerekiyor. Bunun için de öğün sayılarımız ve öğünlerde yediğimiz yiyeceklerin kalorisi son derece önemli. Normalde üç ve daha fazla öğün besleniyorsanız eğer; öğün sayısını ikiye düşürmek otomatik olarak daha az kalori almanızı sağlayacak. Böylece harcadığınız enerjiyi de geçmeyeceksiniz.
Ancak iki öğüne düşürmenin de belirli kuralları var. Yani ilk öğünü sabah 7’de yiyip, ikinci öğünü de akşam 7’de sonlandırmanız pek akıllıca değil. Amacımız alınan kaloriyi düşürürken aynı zamanda kan şekeri kontrolünü de sağlamak olduğu için öğünler arasına uzun mesafeler koymamalısınız. Aralıklı oruç mantığıyla beslenmek burada avantajlı olmanızı sağlayacak. Yani mümkünse 8-9 saat içerisinde beslenip kalan zamanda aç kalmanız daha iyi bir kan şekeri kontrolüne yardımcı olacak.

Küçük Tabak Kullanın


Aslında kilo kontrolünde bile illüzyonlardan faydalanmak mümkün. Küçük tabak kullanımı çoğu kişi tarafından bilinmese de özellikle iştah kontrolü için kullanılan etkili bir yöntem. Çünkü dolu bir tabak görüntüsü hem gözünüze hitap edecek hem de çok fazla yiyecek yiyormuş hissiyatı verecek. Bu da daha kolay doymanızı sağlayacak. Bu nedenle bu süreçte büyük tabaklarınızı rafa kaldırıp, daha ufak çorba kaseleri ve tabaklar kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

Acıkınca Yoğurt Tüketin


Gün içerisinde uzun açlıklar ya da yoğun çalışma saatleri ister istemez sizi acıktırabilir. Böyle durumlarda da elinizin altındaki çikolata, gofret, bisküvi gibi basit besinlere yöneliyor olabilirsiniz. Ancak bu yiyecekler hem size kilo aldırıyor hem de sonrasında daha fazla acıkmanıza sebep oluyor. Özellikle akşama doğru çok fazla acıktığınız saatler için ara öğün olarak yoğurt yemenizi tavsiye ediyoruz. Probiyotik içeriği ile bağırsak sağlığını destekleyen, protein ile tok tutan ve içeriğindeki CLA yağ asitleriyle yağ yakımına da yardımcı olan bu besinden mutlaka faydalanın. Yanına bir küçük avuç büyüklüğünde meyve de ekleyebilirsiniz

Su Tüketimini Arttırın


Su içerek belinizi inceltebileceğinizi, selülitlerden kurtulabileceğinizi ve metabolizmanızı hızlandırabileceğinizi biliyor muydunuz? Saymakla bitmeyecek kadar çok faydası olan su tüketimini bu süreç içerisinde arttırmanızda fayda var. Çünkü susuz bir vücut daha çok yemek yemeye ve yediklerini şekerli ve karbonhidratlı besinlerden seçmeye daha çok meyillidir. Bu nedenle sabah aç karnına uyandığınız andan itibaren su tüketimine başlamalısınız. Böylece gün içerisinde kendinizi daha tok hissedeceksiniz ve sağlıksız gıdalara yöneliminiz de azalacak.
Gün içerisinde içilmesi gereken su miktarı yetişkinler için kilo başına 35 ml’dir. Yani 60 kilo bir birey ortalama 2 litre su içmeli. Ancak gün içerisinde tükettiğimiz çay ve kahve gibi kafeinli içecekler vücuttan su atımını arttırdığı için fincan başına 1 bardak su daha eklemeniz gerekiyor. Susuz kalıp kalmadığınızı idrar rengine bakarak da takip edebilirsiniz. Açık sarı ve berrak olması yeterince su içtiğinizi; koyu sarı olması ise çok acil vücut suyunu yerine getirmek zorunda olduğunuzu gösteriyor!
©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?