pexels
WELLNESS

Diyet ve Alkol: İlla Birini mi Seçmeliyiz?

26 Tem 2023

Sağlıklı beslenme serüveninde bazı alışkanlıklardan feragat etmek gerekiyor. Fast food ya da paketli gıda tüketmemek, hareketsizliği bırakmak ve sabahlara kadar uyumamak bunlardan bazıları. Bir de herkesin çok iyi bildiği alkol sorunu var. Peki alkolü kesmeden diyet yapılmaz mı, alkol gerçekten de bütün kötülüklerin anası mı? Tüm şeffaflığıyla sizin için inceliyoruz…

Alkol hepimizin hayatında farklı bir alışkanlık. Kimisi için sadece özel günlerde tüketilen bir içecekken, kimisi her gece yatmadan önce gevşemek için iki kadeh tüketiyor. Bazılarımız da hafta sonu hafta içinin yorgunluğunu atmak için sabahlara kadar içiyor. Dolayısıyla her vücutta ayrı bir etkisi olduğunu söyleyebiliriz. Ancak kesin bilinen bir şey varsa; o da sağlıklı yaşamda alkolün rolünün pek de olumlu olmadığı…

Alkolün hem sağlığa hem de kilo verme sürecine bir takım olumsuz etkileri mevcut. Kalp yetmezliği, ritim bozukluğu gibi durumların yanı sıra; beyin hücrelerine zarar veriyor ve hücre ölümüne de sebep oluyor. Bu durum kronik hastalıklara yatkınlığı arttırıyor, yaşlanmayı hızlandırıyor. Ayrıca karaciğer fonksiyonlarına da zarar vererek karaciğer yağlanmasına kadar işi götürebiliyor.

pexels
Alkolün kilo verme sürecine yaptığı olumsuz etkilerden de bahsedelim. Öncelikle bütün alkollü içecekler birbirinden farklı da olsa hepsi yüksek kaloriye sahip. Ancak bu kalori vücudumuzda enerji döngüsünde kullanılmıyor. Boş kalori olarak da adlandıracağımız bu kaloriler, alkol direkt şeker olduğu için metabolik işlevlerde görev almıyor. Bu durumda karaciğer devreye girip alkolü metabolize etmeye çalışıyor. Fazlası bel çevresinde yağlanmaya sebep olurken bir yandan da karaciğeri yormuş oluyor. Dolayısıyla bu durumda kalori hesabı yaparak alkol almanın da bir önemi kalmıyor.

unsplash
Diğer kısım ise alkol alımının sonrası… Alkol zaten bir şeker olduğu için kan şekerinde dalgalanmalar yaratıyor. Bir anda enerji verip daha sonra bir anda enerjiyi düşürdüğü için, alkol sonrası fazlasıyla acıkmış hissediyoruz. Alkollü bir eğlencenin ardından gecenin bir köründe karbonhidrat açlığı yaşamamızın sebebi de bu… Bu durum elbette o geceyle de sınırlı kalmıyor. Alkolün ertesi günü de vücut yorgunluğunu ve kan şekeri dengesizliğini toparlamak için daha karbonhidratlı ve yağlı yiyeceklere ihtiyaç duyuyor. Elbette bunların yanında da alkolün enerji metabolizmasına olan zararı yadsınamıyor. Alkol tüketimi sonrası kendimizi yorgun ve bitkin hissediyoruz. Ayrıca uyku düzensizliğine de sebep oluyor. Uyku düzensizliği zaten başlı başına yeme bozukluğunu tetikliyor.

unsplash

Peki, kilo vermeye çalışırken hiç mi alkol almayacağız? Öncelikle kilo vermek istiyorsanız alkol tüketimini tamamen kesmeseniz bile azaltmanız şart! Devamlı yüksek miktarlarda alkol alımı maalesef kilo verme sürecini baltalıyor. En azından alkol sıklığını ya da kadeh sayısını azaltabilirsiniz. Ayrıca aldığınız alkolün türü de değişebilir.

Eğer kilo vermek istiyorsanız kokteyl gecelerine biraz ara vermeniz gerekecek… Kokteyller birden fazla alkol çeşidi içermesinin yanı sıra; şeker, şuruplar, meyve suları, tonikler gibi kalorili ve şekerli seçenekler de içeriyor. Ayrıca içimi daha rahat olduğu için daha fazla tüketmenize sebep oluyor. Bu yüzden kokteyl yerine seçiminizi tek bir içkiden yana kullanmanız diyet sürecinize daha faydalı gözüküyor.

unsplash
Biz diyetisyenler için en masum alkol her zaman şarap... Bir ya da iki kadeh tüketilen şarap diyet sürecinizi asla baltalamıyor. Bunun dışında cin, rom ve votka da düşük kalorili seçenekler olarak öne çıkıyor. Ancak bu seçeneklere meyve suyu, tonik gibi ilaveler yapmanız daha fazla kalori almanıza sebep oluyor. Bu nedenle soda ile içmeyi tercih edebilirsiniz.

Aç karnına alkol almanız da hızlı sarhoş olmanıza ve daha fazla yemek yemenize sebep olur. Bu nedenle mümkünse alkol almadan önce az da olsa çiğ kuru yemişler gibi sağlıklı yağları tüketmenizde fayda var. Haftada bir ya da iki kere; doğru ölçülerle yapacağınız alkollü aktiviteler diyetinize zarar vermediği gibi motivasyonunuzu ve keyfinizi de yüksek tutar. Unutmayın, diyette hiçbir zaman yasak olmaz!
©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?