Pexels
WELLNESS

Diyabetle Mücadele Etmek İçin 7 Sağlıklı Besin

24 Ara 2021

Uluslararası Diyabet Federasyonu’nun (IDF) paylaştığı verilere göre, Türkiye’de yaklaşık 7 milyon diyabet hastası var. Bu rakam toplam yetişkin nüfusunun %15’ine tekabül ediyor. Kan şekeri olması gereken seviyeden yüksek olan bu insanlar, sağlıklarını korumak için sürekli aktif bir şekilde diyet yapmak zorundalar. Peki diyabet hastaları sağlıklı kalmak için hangi gıdaları tüketmesi lazım? İşte diyabetle mücadele etmek için tüketebileceğiniz 7 sağlıklı besin!

Pexels

Mercimek (Yeşil)


Yarım su bardağı mercimekte sekiz gram lif vardır. Bu da uzun bir süre tok hissetmenizi sağlayacağından kan şekeri seviyenizi dengede tutacaktır ve hatta kötü kolesterole karşı da etkili olacaktır. Bu yüzden patates ve pirinçtense öğünlerinize yeşil mercimek eklemek daha sağlıklı hissetmenizi sağlayacaktır. Üstelik mercimek aynı zamanda yüksek bir protein kaynağıdır. 

Pexels
Elma

Diyabeti önlemek ya da kontrol altında tutmak için göz önünde bulundurmanız gereken önemli şeylerden biri de glisemik indekstir. Daha düşük Gİ’ye sahip besinler, kan şekerinizi diğerlerine göre daha az yükseltir. Elma hem düşük Gİ’ye sahiptir hem de önemli bir lif kaynağıdır. Gün içerisinde tüketeceğiniz bir adet elma diyabetle mücadelenizde size büyük bir avantaj sağlayacaktır. 

Pexels

Ekşi mayalı ekmek


Ekşi mayalı ekmek bilindiği üzere yabani maya ve bakteri kültürlerinden fermente edilir. Bu da ekşi mayalı ekmeğin diğer ekmeklere (beyaz, tam buğdalı vs.) nazaran daha düşük glisemik indekse sahip olmasını sağlar. Eğer ekmek arası bir şeyler yemekten ya da çorbanızın yanında birkaç dilim ekmek tüketmekten çekiniyorsanız ekşi mayalı ekmeği gün içerisinde ölçülü bir şekilde tüketebilirsiniz. 

Pexels

Pancar


Söz konusu pancar olup da pancarın fayda sağlamadığı bir şey var mıdır? Pancar diyabete karşı savaşta da insanlığın yanında yer alıyor. Pancar suyu özellikle diyabet hastalarının yaşadığı düşük kan basıncı sıkıntısına oldukça faydalıdır. İnsülin direnci zayıf olan kişilerde az görülen metabolitler de pancarda yoğun bir şekilde bulunmaktadır. 

Pexels

Fıstık ezmesi


Kuruyemiş çeşitlerinin tip 2 diyabete karşı etkili olduğu bilinmektedir. Bu nedenle diyabet hastalarının badem, ceviz ve antep fıstığı gibi kuruyemişleri tüketmesinde bir sakınca yoktur. Diğer taraftan yüksek proteinli fıstıklar, glisemik indekslerinin düşük olması ve yüksek kalitedeki besin değeri ile diyabet diyetlerinde ön plana çıkmaktadır. Ayrıca, Brezilya'da obez kadınlar üzerinde yapılan bir araştırma, kahvaltıda fıstık ezmesi yiyen kadınların kan şekerlerinin ve iştahlarının azaldığını göstermiştir. 

Pexels
Üzüm çekirdeği yağı

Bazı spesifik ürünlerden elde edilen yağların çeşitli hastalıklara iyi geldiğini muhakkak duymuşsunuzdur. Örneğin Hindistan cevizi yağı gibi. Onun gibi üzüm çekirdeği yağı da diyabete karşı mücadelede iyi bir müttefiktir. 

Not: Üzüm çekirdeği yağını buzdolabında sakladığınızdan emin olun çünkü çok kısa sürede bozulma ihtimali var.

Pexels

Arpa


Kan şekerinizi dengelemek ve iştahınızı yönetmek için başka bir sağlıklı besin de arpadır. Tahılı salatalarınıza ekleyebilir ya da sabahları kahvaltı gevreği olarak tüketebilirsiniz. Arpa sizi diyabet başta olmak üzere birçok hastalıktan koruyacaktır. İsveç'teki Lund Üniversitesi Sağlık Bilimleri Merkezi'ndeki araştırmacılara göre, arpanın benzersiz diyet lifleri karışımının kardiyovasküler sistem için de özel faydaları vardır.

Sonuç olarak hem diyabetle mücadele etmek hem de diyabete karşı korunmak için tüketebileceğiniz birbirinden faydalı besinler var. Bu besinler, sizi sadece diyabete karşı korumakla kalmaz aynı zamanda sizi diğer hastalıklara (kalp rahatsızlıkları, kanser, yüksek kolesterol, aşırı kilo vs.) karşı da korumuş olurlar. Bu yüzden bu besinleri ve alternatiflerini gün içerisinde tüketerek kendinize sağlıklı bir hayat inşa edebilirsiniz. 
©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?