Disiplinlerarası Bir Mutfak: Füzyon
https://unsplash.com/
GASTRONOMİ

Disiplinlerarası Bir Mutfak: Füzyon

Ülkeler, toplumlar, kültürler, kurumlar küreselleşir de mutfaklar küreselleşmez mi! Türkçe’ye füzyon mutfağı olarak geçen fusion cuisine, dünyadaki farklı mutfak kültürlerinin bir araya gelmesiyle yaratılan “sentez mutfak” olarak tanımlanabilir. Mutfağa dair farklı disiplinlerin aynı tencerede bir araya gelmesi olarak da özetlenebilir. Füzyon mutfağı bize başka neler anlatıyor, bir bakalım.

Yayın Tarihi :23 Haz 2022
Süre :2 Bardak

https://unsplash.com/
Füzyon sözcüğünün TDK karşılığı “birleşme” ve “kaynaşma” olarak verilmiştir ve füzyon mutfağı kelime anlamına uygun biçimde çalışır. Çeşitli ulusal mutfaklar kaynaştırılarak ortaya, kısmen veya tamamen farklı ve yeni bir yemek tarzı çıkarılır. Örneğin Japonya’ya özgü bir yemeğin, Türk usulü bir pişirme yöntemiyle hazırlanması, füzyon mutfağına girer. Devamında Fransız sosuyla sunulması da yine füzyon mutfağına dahildir.              

https://unsplash.com/
Füzyon mutfağı farklı biçimlerde uygulanabilir. Örneğin; belirli bir mutfağa ait olan yemek temel alınabilir. Belirleyici olan söz konusu yemek, başka mutfaklara ait teknik ya da malzemeler eşliğinde yeni baştan kurgulanıp hazırlanır. Böylece, ağırlığın belirli bir mutfakta olduğu fakat diğer mutfaklardan ufak tefek detaylarla yeni bir ruh kazandırılan yemek, bir füzyon mutfağı denemesi olarak ortaya çıkar.
Yahut da herhangi bir belirleyici mutfak olmadan dünya mutfakları serbest biçimde bir araya getirilebilir. 

https://unsplash.com/
Özellikle mutfakta yeni bir şeyler denemek isteyen profesyoneller ve elbette bu konuda herhangi bir iddiası olmayan diğer herkes için eğlenceli ve ilgi çekici bir alandır. İnsanın içindeki yeni bir şeyler keşfetme dürtüsünü tatmin edebilir. Ancak füzyon mutfağında başarılı neticeler elde etmek için beceri ve yaratıcılık zaruridir. Tatları, malzemeleri ve yöntemleri birbiriyle sentezlerken rasyonellikten çok da uzaklaşmamak gerekir. İçerik ve pişme süresi gibi konularda bilgi sahibi olmak da önemlidir. Aksi halde, farklı bir tabak hazırlayacağım derken ortaya “yenmez” bir şey çıkma olasılığı yüksektir.
Halbûki deneyimli ellerde, başarılı birleşimlerle hazırlanan bir “körili sütlaç” ya da “kırmızı biber tatlısı” veya “chia tohumlu ton balığı” bile size tüm ezberleri bozdurabilir!

https://unsplash.com/
Yemeğin küreselleşmiş hali olan füzyon mutfağı, adını, dünyada resmi olarak 80’li yıllardan itibaren duyurmaya başlamıştır. İlk olarak Batı mutfaklarından gelen teknikler ile Uzak Doğu mutfak kültürü bir araya getirilmiş ve bu şekilde yeni lezzetlere yelken açılmıştır. Ancak biraz daha geriye dönüp Osmanlı saray mutfağına göz attığımızda aslında füzyon mutfağının o dönemde de çokça uygulandığını görebilmekteyiz. Harmanlanmış tatlar, aynı mutfakta buluşturulmuş farklı yemek kültürleri, Osmanlı mutfağının belirleyici özellikleri arasında yer almaktaydı. Yani aslında Osmanlı döneminde de adı konmamış bir füzyon mutfağı yaşanmaktaydı.   

https://unsplash.com/
Füzyon mutfağının genel özelliklerine bakacak olursak:

  • Bu mutfağın, özellikle bizim gibi, iyice doymadan masadan kalkamayan toplumlar için belki de en kötü yanı, porsiyonların küçüklüğü olarak karşımıza çıkıyor. Bu mutfağı profesyonel olarak uygulayıp misafir ağırlayan mekanlarda yemekler genellikle “tadımlık” olarak sunuluyor. Amaç, farklı tatları denemek olunca, olay “gurmetik” bir yaklaşımla ele alınıyor ve porsiyonlar olabildiğince küçük tutuluyor. Neticede füzyon mutfağı az porsiyon ve bol lezzet vadediyor. Bu mutfakta gönlünüzce doymak ise şimdilik pek mümkün olmayacak gibi görünüyor.  

  • Füzyon mutfağında bir araya getirilen malzemeler fazla baskın değildir. Sosların ise bu mutfakta özel ve önemli bir yeri vardır. Farklı baharatlar kullanılarak hazırlanan ve farklı coğrafyaları temsil eden soslar füzyon yemeklerinde en önemli detaylar arasında yer alır.  
 
  • Bu mutfağın en önemli özelliklerinden biri de etkileyici sunumlara sahip olmasıdır. Yemeğin gizemli içeriği, yaratıcı ve şık sunumlarla desteklenir ve böylece daha ilgi çekici hale getirilir.  

https://www.pexels.com/
Farklı tatlara açık olanlar için füzyon mutfağı, gerçek bir lezzet deryası olarak işlev görebilir. Farklı coğrafyaların yemek özelliklerini aynı tabakta bir arada yakalayabilmek için iyi bir fırsattır.

Son olarak; eğer siz de dönemin popüler bir kültürü haline gelen füzyon mutfağıyla ilgileniyorsanız, İstanbul’da Beşiktaş, Ortaköy, Beyoğlu gibi semtlerde füzyon mutfağı örneklerini deneyimleyebileceğinizi aklınızda bulundurun.  

Yukarı Kaydır