Pinterest
BİYOGRAFİ Kültür/Sanat

Disiplinlerarası Bir Görüş: Jacques Derrida

18 Oca 2023

20. yüzyılın en önemli filozofu; logocentrism, postmodernizm, yapısöküm ve dekonstrüktivizm gibi akımların babası olarak kabul edilen Jacques Derrida’ yı daha yakından tanımaya hazır mısınız? Sizler için hazırladığımız içeriğimizde Fransız filozof Jacques Derrida’ yı mercek altına aldık. Yazının devamı için içeriğimize göz atabilirsiniz.

Pinterest
   Jacques Derrida, 15 Temmuz 1930 yılında Cezayir’de dünyaya gelen Fransız filozof ve edebiyat eleştirmenidir. Metinlerin bilişsel ve metodolojik yargılarını vurgulamayı amaçlayan yapısökümcülük eleştirel düşünce yönteminin kurucusu olan Derrida, beşerî bilimler ile okuyucu/metin arasındaki ilişkiyi inceleyen çalışmaları ile tanınır. Bizler de bu çalışmalardan yola çıkarak sizler için hazırladığımız içeriğimizde Jacques Derrida’ nın hayatı ve çalışmalarını mercek altına aldık. İncelemeye dilerseniz başlayalım. 

Pinterest
Çocukluğu
 
   Jacques Derrida 1930 yılında Cezayirli, Yahudi bir ailenin üçüncü çocuğu olarak dünyaya gelir. Fransız Cezayir’inde büyüyen Derrida, ailesiyle birlikte vatandaşlıkla ilgili ciddi sorunlar yaşar ve uzun bir süre Fransız vatandaşı olarak kabul edilmez. El-Biar’da ilkokula giden Derrida, Yahudi olduğu için birçok sorunla karşılaşır. Bu yüzden ağabeyi ve kız kardeşiyle okuldan atılır. Eğitim hayatına Ben Aknoun lisesinde devam eden Derrida bu okulda da sorunlar yaşayınca cemaat okuluna gönderilir. Cemaatin baskıcı tutumları yine Derrida’nın okul değiştirmesine neden olur. 


Pinterest
Gençlik Yılları 
 
   Olaylı bir eğitim hayatı ile büyüyen Derrida, sporcu olma hayaliyle birçok müsabakaya katılmaya başlar. Futbolcu olmak isteyen filozof; Albert Camus, André Gide, Jean-Jacques Rousseau ve Nietzsche gibi yazarları okumaya başlamasıyla birlikte bu hayallerinden yavaş yavaş uzaklaşır. Okuduğu yazarlarla birlikte günlük tutmaya başlar. Lisede gördüğü felsefe eğitimi, Sartre ve Bergson gibi önemli filozoflarla tanışmasına yardımcı olur. 

Pinterest
Eğitim Hayatı
 
   Liseyi Paris’te bitirmesinin ardından, Ecole Normale Superieure ve Sorbonne Üniversitesi gibi önemli okulları bitirir. Edebiyat fakültesinden mezun olan Derrida, bu dönemlerde komünizme bağlı kalmadan aşırı sol gruplarının faaliyetlerini yürür. Yüksek lisansını felsefe üzerine yapar. Michel Foucault’ün dersleri Derrida’nın hayatında önemli bir yere sahiptir. 


Pinterest
Kariyere İlk Adımlar ve Yükseliş
 
   1959 yılında Montesquieu lisesinde yüksek edebiyat sınıfına öğretmen olarak atanan Derrida, yıl 1970’leri gösterdiğinde Harvard, Yale, California ve Johns Hopkins gibi dünyaca ünlü üniversitelerde akademisyen olarak görev alır. Öne sürdüğü kavramlar ve yöntemler, felsefenin yanı sıra sosyoloji ve edebiyat alanlarında da etkisini gösterir.

Pinterest
Derrida’ nın Felsefe Ekolleri 
 
   Postmodernizm, yapısöküm ve postyapısalcı ekollerini benimseyen Jacques Derrida, çalışmalarını bu alanlarda yürütür. Özellikle postyapısalcı felsefenin kurucu öncülerinden biri olan filozof; Foucault, Deleuze ve Guattari gibi isimlerle bu ekolün öncülüğünü yapar. 


Pinterest
Felsefe Çalışmaları 
 
   Felsefe ve edebiyat eleştirisi alanlarını bir arada ele alan Jacques Derrida, düşünce tarihine köktenci eleştiriler getirerek teorik önermelerin önemini ortaya koyar. Paul Valery, André Gide, Nietzsche, Sartre, Bergson ve Rousseau gibi düşünürlerin fikirlerinden yola çıkarak çalışmalarını yürütür. 

Pinterest
Yapısökümcülük 

   Yapısöküm, bir metin içerisinde geçen kavramların metnin bütünlüğü açısından tutarsızlıklara yol açmasını ve yazarın inşa ettiği metindeki kavramların amacı dışında kullanılması nedeniyle başarısız bir metin olarak kabul edilmesini inceleyen bir okuma yöntemidir. Dekonstrüksiyon olarak da bilinen bu yöntem, Derridacı bir ifade biçimi olarak tanınır. Anlam ile metin arasındaki ilişkiyi kavramaya yönelik yöntemsel bir yaklaşım olan yapısöküm, yalnızca felsefe değil dilbilim, sosyoloji, edebiyat kuramı, mimarlık ve hukuk gibi disiplinlere de öncülük eder. 

Pinterest
Dil Sorunu 
 
   Yapısökümcülüğün ardından Derrida, dil kavramını sorunsallaştırarak yeniden ele alır. Derrida’ ya göre dil, Saussure’ ün yarattığı yapısalcılıktan öte daha belirsiz ve kusurlu bir kavramdır. Kaleme aldığı “De la grammatologie” adlı eser, bu düşüncelerini destekleyen bir eserdir. 

Pinterest
Sesmerkezcilik ve Sözmerkezcilik’e Karşı Bir Yaklaşım 
 
   Jacques Derrida sesmerkezcilik ve sözmerkezcilik kavramlarını reddeder. Bunun nedeni ses ve söz gibi kavramlara ayrıcalık tanınmasının anlamsız oluşudur. Yapısalcıların her ikililiği savunurken Derrida bu ikililiklerin her zaman kabul edilmemesi gerektiğini vurgular.   

Pinterest
Ölümü
 
   Dünyaca ünlü Fransız filozof Jacques Derrida, 9 Ekim 2004 tarihinde Paris’te hayata gözlerini yumar. Ölüm nedeni pankreas kanseri olarak kayda geçer. 

©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?