Pinterest
KADIN KAFASI

Dişileştiremediklerimizden misiniz?

28 Tem 2023

Kadın dendiği zaman aklınıza düşen ilk görüntüyü sormak istiyorum sizlere. Eminim ki pek çok kişi uzun bakımlı saçlar, dolgun yuvarlık göğüsler, bal dudaklar ve badem gözlere eşlik eden mini mini hokka bir burun getiriyor gözleri önüne. Bunun yanı sıra ince bir bel ve fındık tanesini andıran küçük yuvarlak bir kalça da canlandırıyor gözlerde. Fakat size kötü bir haberim var sevgili okurlar ama inanın ki hayat bir anime değil ve biz kadınlar da birer anime karakteri değiliz… Hadi öyleyse kadınları soktuğumuz şu dişilik kalıbının altını üstüne getirelim, ne dersiniz?

2 Bardak
Bir kadın olarak ele alacağım bu yazıyı; zaman zaman değil, sık sık manipüle olan ve toplumun direttiği dişi görünüş kalıplarını farkında olmadan uygulayan bir kadın olarak büyüteceğim cümlelerimi bugün. Yeni bir soruyla ilerleyeceğim öyleyse… Söylesenize kadınlar, siz de zorla dişileştirildiğinizi düşünüyor musunuz? İçinizden attığınız EVET! çığlığı benim kulaklarımda çınlıyor, hiç şüpheniz olmasın. 

Pinterest
Toplum genelinde kadının şekline ve dış görünüşüne dair türlü algılar ve ne yazık ki baskılar olduğu yadsınamayacak bir gerçek. Kimisi kadının kendini “teşhir” ediyor olduğundan yakınırken kimisi kadının tanrı vergisi şaheser bedenini yanlış kullandığından ve olması gerektiği gibi gösteremediğinden yakınıyor. Bu iki durumun da iki uç örnek olduğunu düşünürsek, kadınlar bir duvardan diğer duvara savrulur misali, hangi algıya hizmet edeceğini şaşırıveriyor. Fakat zaten olayın kilit noktası burada baş gösteriyor ve biz kadınlar, bu algılara değil yalnızca kalbimizdeki algıya hizmet etmemiz gerektiğini kaçırıyoruz. Hal böyle olunca, büyük bir çoğunluğumuz toplumsal algılara hapsolup bedenini istemediği şekilde örterken, birçoğumuz ise toplumun uygun gördüğü güzellik algıları doğrultusunda dişileştikçe dişileşmeye çalışıyor. 

Peki nedir bu dişilik sizce? Kadına özgü davranış ve kadınsılık olarak bilinen dişiliğin kabaca; süslenmek, yoğun ve belirgin makyaj yapmak, bedenin kadınsı özelliklerini ortaya çıkaracak şekilde giyinmek, işveli ve cilveli bir tavra sahip olmak şeklinde aktarmak pek de yanlış olmayacaktır. Fakat bu tanımın genel geçer toplum tanımı olduğunun da üstüne basmak istiyorum sevgili okurlar. İşin ana konusuna değinmek gerekirse, toplumun büyük bir çoğunluğu ve özellikle erkekler, kadınlardan “dişi” olmalarını bekliyor.

pinterest
Kadınlığını daha da ortaya çıkaran bireyler, ilişki ve beğeni açısından erkeklerin daha çok ilgisini çekerken, kadınlar da bu beğenilme ve onaylanma ihtiyacı nedeniyle hem karakterlerinde hem de dış görünüşlerinde radikal değişikliklere gitme eğilimi gösteriyorlar. Buna karşılık olarak toplumsal manipülasyonun vahametinin farkında olan kadınlar ise bu zoraki dişileştirmeye baş kaldırıyor ve canları nasıl isterse, kimselere kulak asmadan, gönüllerince var oluyor. Belki tanıdık gelmiştir belki de gelmemiştir ama biz yine de sormak istiyoruz. Yoksa siz de dişileştiremediklerimizden misiniz?

Pinterest
Onlardansınız ya da değilsiniz, burası şu an için çok mühim değil fakat toplum nezdinde dişileşmeyi reddedenlerin nasıl karakterler olduğuna dair öznel bir yaklaşım getirmek istiyorum izninizle. Kalıplara sığmayan ve sığmayı her daim reddeden kadınlardır onlar. Yalnızca ve yalnızca sevdiğini kendine yakıştıran, moda ya da popülerlik kisvesi altında sürüye hizmet etmeyi reddeden aykırılardır kendileri. Fikrimce özenilesi ve imrenilesi kadınlardır. Boyun eğmezler toplumsal normlara. Kimi saçını üçe vurdurur ve toplumun değimiyle “erkek” gibi gezer, kimi üstüne maskülen bir takım çeker ve tüm erkeklerden daha delikanlı çıkar sokaklara. En güzeli de kimseler umurunda olmaz onların, kim ne derse desin gölgelenmez o parıl parıl parlayan ışıkları. Öz güvenli, kendinden emin ve sağlam atarlar adımlarını. İstedikleri yerlerini örter istedikleri yerlerini açarlar ve hiçbir yargıya biat etmezler bu kadınlar. 

Tüm meselenin kadınların ne istediği olması ve bu istekleri doğrultusunda hareket etmeleri olduğu aşikar sevgili okurlar. Bundan yola çıkarak dişileşmeyi kendi hür iradesiyle ve şahsi zevki ile yapan bireyler de az önce bahsettiğimiz kitleye dahil olduğunu söylemek pek mümkün.
 
İşte bundandır ki siz siz olun, canınız neyi istiyorsa öyle yaşayın güzel kadınlar. Kendinizi beğendirmek istediğiniz şey toplum değil, yine kendiniz olsun. 
 
Kendi olmayı başaran tüm kadınlara ve kendinin farkında olan tüm insanlara kucak dolusu sevgilerle… 
 

©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?