pexels
WELLNESS

Dışarıda Yemek Yerken Sağlıklı Seçimler Yapma Tüyoları

28 Tem 2023

Sağlıklı beslenme ve diyet konusunda biz diyetisyenlerin önerisi her zaman evde hazırlanmış yemekleri tüketmeniz. Çünkü evde pişen yemeklerin içerisine giren yağ, tuz gibi bütün malzemelere hakim olabiliyoruz. Ancak bazen canımız dışarıda yemek yemek, arkadaşlarla keyifli vakit geçirmek isteyebiliyor. Stres yapmanıza hiç gerek yok. Böyle durumlarda dikkat edeceğiniz birkaç püf noktayla sağlıklı beslenmeye devam edebilir ve keyifli bir akşam geçirebilirsiniz. Gelin bu püf noktalara birlikte bakalım!

unsplash
Yemeğe Çorba ile Başlayın

İş çıkışı arkadaşlarınızla yemek için sözleştiğinizi ve oldukça aç olduğunuzu düşünün. Herhalde bütün menüyü söylemek istersiniz. Özellikle çok aç olunan anlarda ilk etapta çorba gibi bir sıvıyla mideyi doldurmak oldukça yararlı bir çözüm. Bu sayede hem tokluk hissini biraz daha artırıyor hem de midenizde daha çok yer kaplamasını sağlıyorsunuz. Ayrıca sindirim problemlerini de yatıştırdığını söylememiz gerekiyor. Siz en iyisi yarım kase de olsa çorba ile yemeğe başlayın.

unsplash

Kızartma Yerine Izgara Tercih Edin


Geldik ana yemeğe. Genelde restoranlarda kızartma seçenekleri her zaman daha fazladır. Kızartmanın lezzetini anlatmaya gerek bile yok. Ancak kızartmalar hem yüksek kalorisi ile daha çok yağlanmanıza sebep oluyor, hem de daha fazla porsiyonlarda tükettiriyor. Aynı zamanda midede de problem yaratıyor. Dışarıda yerken kızartma menüsünü direkt geçip; ızgara, fırınlama ya da haşlama gibi seçeneklere yönelmek aldığınız kaloriyi yarılayacaktır. 

unsplash
Tabağın Yarısını Sebze İsteyin

Restoranlarda sipariş edilen ana yemeklerde tabakta; et, tavuk, balık, köfte gibi bir ana yemek, pilav, makarna, patates gibi bir karbonhidrat ve haşlama, ızgara sebze ya da salata bulunur. Bu durumda gerçekten sağlıklı bir tabak yaratmak için protein ve sebzeden zengin olmasını tercih edebiliriz. Bunun için de ana yemeğin yanındaki karbonhidrat yerine daha fazla sebze ya da salata istemekten çekinmeyin. Bu hem daha fazla doyma hissi yaratacak, hem de sindirimin rahatlamasına yardımcı olacaktır.

unsplash

Soslara Dikkat Edin


Sağlıklı seçimler yapmak denildiğinde akla ilk olarak salata gelenlerden misiniz? O halde bir kere daha düşünün. Salata sebze bazlı ve üzerinde hayvansal veya bitkisel protein kaynağı olan bir yemek olduğu için oldukça sağlıklı. Ancak bunu evde hazırlamak ve dışarıda hazırlamak arasında dağlar kadar fark var. Dışarıda tükettiğimiz salatalarda genelde daha fazla zeytinyağı, şekerli ya da kremalı soslar bulunabiliyor. İçeriğini de bilmediğimiz için bir anda ekstra kaloriler de almış olabiliyoruz. Bu nedenle tavsiyemiz dışarıda salata tüketirken sos içeriğini sormanız ya da sosu direkt olarak yanında istemeniz.
Bir yandan da kalori bombası soslar sadece salata ile sınırlı kalmıyor. Ana yemeklerde de soslu tavuklar, etler ya da dürüm gibi seçenekler de ekstra kalori ve yağ almaya sebep oluyor. Bu nedenle ana yemeklerde de sosun içeriğini sorup ona göre seçim yapmakta fayda var.

unsplash

Alkol Seçimine Dikkat Edin


Günün stresini ve yorgunluğunu yemeğin yanında tüketeceğiniz iki kadeh alkolle atabilirsiniz. Bu durum oldukça normal. Ancak kokteyller gibi aşırı şekerli ve karışık seçenekleri tüketmenizi asla tavsiye etmiyoruz. Bizim tavsiyemiz maksimum iki kadeh beyaz şarap tüketmenizden yana. Hiç tüketmeyin diyemiyoruz, çünkü keyfinizden ödün vermenizi istemeyiz…

unsplash

Tatlı Yiyecekseniz Mutlaka Bölüşün


O kadar yemek yediniz, alkol aldınız keyfiniz yerinde. Bir de tatlı olsa ne iyi olurdu değil mi? Yemek sonrası gelen tatlı isteği; genelde yorucu ve uzun açlık saatleriyle geçmiş bir günün ardından tamamen ödüllendirmek amacıyla tüketilir. Dikkat ederseniz kendinizi en tok hissettiğiniz, bolca yediğiniz yemek sonunda da tatlıyı ararsınız. Bu illüzyona kapılmamanız ve daha fazla kalori almamanız adına, kalabalık masanızda ortaya bir tane tatlı almanızı tavsiye ediyoruz. Çünkü eminiz ki alacağınız bir çatal ile zaten tüm tatlı isteğiniz baskılanacak…

©2022 Beyhan&Beyhan Business Solutions Tüm Hakları Saklıdır
Yukarı Kaydır
BUNU OKUMAK İSTER MİSİN?